foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Marian Jurečka
Velká část členů KDU–ČSL je údajně nespokojena se způsobem, jakým Marian Jurečka vede jejich stranu i svůj ministerský resort. Vlna rozčilení vyvrcholila v okamžiku, kdy před Úřadem vlády ČR zahájil hladovku za Jurečkovo odstoupení chartista Jiří Gruntorád, k němuž se okamžitě připojil neméně známý disident John Bok.
„Uvažuji o tom. A se mnou další spolustraníci, že půjdeme a připojíme se k nim také,“ řekl pro PrahaIN.cz dlouholetý člen KDU-ČSL, který si nepřál být jmenován.
Podle něj právě tato situace, která upoutala pozornost veřejnosti v celém Česku, ukazuje, že Marian Jurečka jako ministr práce a sociálních věcí naprosto selhal.
„Podívejte se, jak obrovskou podporu ti bývalí disidenti mezi lidmi mají. Tady přece vůbec nejde jenom o ně. Každého normálního člověka musí rozčílit, když zjistí, že bývalí příslušníci Státní bezpečnosti a někdejší vysoce postavení komunisté pobírají čtyřicetitisícové penze. Za co? Za to, že tady desítky let ničili lidi? Jurečka jako ministr práce a sociálních věcí toto věděl a neudělal proti tomu vůbec nic. A ještě se teď projevil jako bezcitný člověk, když tomu chartistovi v kmetském věku napsal jakousi arogantní odpověď. Takhle se přece nesmí člen vlády chovat! S několika přáteli zvažujeme, že půjdeme k úřadu a k bývalým disidentům se přidáme,“ řekl lidovec redakci PrahaIN.cz.
Disent a důchody
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pondělí rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Karlu Soukupovi, bývalému disidentovi, signatáři a mluvčímu Charty 77. Ministerstvo volí postup, jaký je stanoven pro účastníky třetího odboje podle zákona č. 262/2011 Sb. Česká správa sociálního zabezpečení zároveň prošetří žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.
zdroj: MPSV
|
Prospali jsme příležitost
Napjatá situace uvnitř partaje podle něj panuje už dlouhé měsíce.
Nespokojenost vyvolávají především průzkumy předvolebních preferencí, kde se lidovci umísťují hluboko pod hranicí potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.
Marian Jurečka ale prý na jednáních kritiku zásadně odmítá a operuje tím, že lidovci pod jeho vedením mají nejvyšší počet poslanců v historii strany.
„To je ale naprosto absurdní argument. Je pravda, že historicky jde o nejlepší výsledek, jaký naše strana ve volbách měla. Ano, máme 23 poslanců (z toho čtyři ženy, pozn. red.). Ale náš předseda tohoto neuvěřitelného kapitálu vůbec nevyužil! Okamžitě po volbách měl společně s poslanci vytvořit pracovní skupiny. Povolat analytiky z řad ekonomů, sociologů a dalších a poslanecký klub měl začít naplno pracovat. Mohli jsme Sněmovnu zahrnout množstvím návrhů zákonů, novel i analýz. Na půdě Parlamentu měli začít organizovat odborné semináře a přednášky. Prostě ukázat, že naše strana něco umí. Nestalo se nic. Někteří poslanci dobře pracují ve svých krajích. Poslanec ale není zvolen jenom za svůj kraj, ale za celou Českou republiku. Dovoluji si konstatovat, že naše strana už nikdy tolik poslanců mít nebude,“ řekl naší redakci člen KDU -ČSL.
Josef Lux a Václev Vaško. zdroj: commons.wikimedia/Svobodat, se svolením pro média
Josef Lux, velké téma
Velké napětí je prý i mezi členy celostátního výboru strany.
Jurečkovi se však podle našich zdrojů nikdo nedovolí otevřeně postavit.
„Naprostá většina členů celostátního výboru chápe, že je situace naší strany kritická. Nikdo se ale Jurečkovi nedovolí postavit, protože uvnitř strany panuje názor, že v současném okamžiku za něj neexistuje adekvátní náhrada. Každou kritiku a všechny výtky odráží s tím, že současná koalice musí za všech okolností zachovat jednotu, aby se v Česku opět nedostal k moci Babiš. A to že je nejdůležitější. Naši stranu to ale možná pohřbí,“ řekl člen KDU-ČSL.
„Podle předvolebních průzkumů jsme téměř na dvou procentech. To znamená, že se otočili zády i naši tradiční voliči. Největší obavy a nespokojenost panuje mezi našimi nejstaršími členy. Teď má výročí Josef Lux (bývalý předseda strany, vicepremiér a ministr zemědělství, pozn. red.) a všichni na něj vzpomínají. Přemýšlejí o tom, jak by se asi on zachoval v určitých situacích. Naší straně velmi chybí,“ ukončil lidovec.
Místopředseda KSDU - ČSL, europoslanec Tomáš Zdechovský prohlásil, že Marian Jurečka odvádí jako ministr práce a sociálních věcí dobrou práci. Hladovka disidentů vůči němu je prý nespravedlivá. „Vždy, když se jede na vítězné vlně, tak je většina lidí nadšených. Když ale pak vláda musí řešit určité závažné věci, tak jsou někteří lidé nespokojení. Domnívám se, že současná vláda nedělá špatné kroky. Domnívám se, že by je měla lépe komunikovat s veřejností. Co se týká hladovky disidentů, tak stojím za Marianem Jurečkou. Jako první ministr práce a sociálních věcí začal řešit vysoké penze estébáků a malé penze lidí, které komunistický režim poškodil. Domnívám se, že ta hladovka proti němu je nespravedlivá a jako ministr odvádí velmi dobrou práci,“ řekl Tomáš Zdechovský redakci PrahaIN.cz