foto: archiv MČ Praha 11/O budoucí politické reprezentaci Prahy 11 se rozhodne ve volbách už v září.
Slíbené pokračování výstupu z debaty kandidátů na post starosty Prahy 11 je tady. V dalším bloku moderované debaty se probíralo téma územního rozvoje, které dlouhodobě rezonuje na zasedáních zastupitelstva této městské části. Jak se jednotliví lídři stran pro komunální volby staví k rozvoji Jižního Města se dozvíte ve shrnutí níže.
Asi nejextrémnější způsob řešení územního rozvoje tentokrát prezentoval první z řečníků. „Kandidátka My, co tu žijeme má velmi negativní zkušenost s developerskou výstavbou na Praze 11, máme proto i volební heslo Stavební uzávěra, vyženeme developery z Prahy 11. Říkáme, že v Praze 11 už žádné brownfieldy nejsou. Jsme zásadně proti nové výstavbě sídliště u Gregorovy ulice, u metra Roztyly a Háje nebo přestavbě kotelny ve Vojtíškově ulici. Samozřejmě budeme chránit i Kulatý Chodovec, který je pod atakem developerů,“ shrnul přístup své kandidátky k územnímu rozvoji Robert Vašíček (My, co tu žijeme).
Říčanská inspirace
Metodu, jak se zbavit developerů podle vlastních slov okoukal v nedalekých Říčanech. „Tamní starosta Vladimír Kořen nezakázal výstavbu, ale řekl developerům, že pokud chtějí postavit například 500 bytů, musí postavit obci školu, vodovod a podobně. Vyjde je to na půl miliardy, takže si spočítají, že se jim to nevyplatí a je vyřešeno. Takto bychom postupovali v případě zvolení i my,“ dodal Vašíček.
Je developer sprosté slovo?
„Výraz developer je už dlouhá léta v Praze brán jako sprosté slovo,“ poznamenal k tématu Jiří Janeček (Koalice za důstojný život). Jeho kandidáti by proto podle jeho slov podporovali bytovou výstavbu družstevního typu. „Sídliště stárne a my nechceme zpřetrhat sociální a rodinné vazby, proto bude třeba vybudovat dostatek bytů, aby se naši obyvatelé mohli postarat o své seniory, aby mohla starší generace zůstat v Praze 11,“ přiblížil svou myšlenku. „Rozhodně tedy nejsme pro úplné zablokování výstavby, ale chtěli bychom aby byla citlivá,“ dodal.
Naprostý průšvih
Šárka Zdeňková (HPP11) upozornila na to, že mezi kandidáty „jsou ti, kteří se podílejí na zástavbě Jižního Města takovým způsobem, který zabraňuje rozumnému rozvoji městské části. „Je to naprostý průšvih, protože se pak nedostává na potřebné projekty, tlačí se prolomení zástavby v přírodních parcích, na loukách, ale také na všech kotelnách či dalších volných plochách,“ poznamenala kandidátka na starostku. Tento trend podle jejích slov trvá od doby, kdy byl ve vedení městské části její předřečník Jiří Janeček. „Politika Prahy 11 stojí a padá na podpoře developerů,“ dodala.
Praha druhá na světě
Jakub Lepš (TOP 09 a Starostové a nezávislí) připomněl, že územní rozvoj probíhá na základě územního plánu, který schvaluje hlavní město a Praha 11 to tudíž nemůže plně ovlivnit. „Praha je druhé nejzelenější hlavní město světa, ale město se musí rozvíjet. Když se nebude stavět v Praze, bude se stavět v Benešově, na Kladně... A všichni ti lidé budou dojíždět do Prahy za prací. Rozhodně jsme proti tomu, stavět na místech, kde by mohl vzniknout například park, ale připadá mi rozumné, umožnit bytovou výstavbu na brownfieldech,“ přiblížil.
Rozprodané Jižní Město
Piráti podle jedničky své kandidátky v Praze 11 Zuzany Böhmové vnímají jako brownfieldy primárně dvě lokality, bývalý areál Interlovu a plochy po někdejším závodu na výrobu zemědělských strojů, kde má vyrůst Globus. „Je samozřejmě nutné uzavírat s developery participativní smlouvy, což se podařilo právě s Globusem, od nějž získáme pozemky, kde budeme moci postavit novou školku a také zde bude možné stavět městské byty,“ přiblížila Böhmová. Upozornila, že většina pozemků městské části byly už v minulosti rozprodány. „My se s tím musíme nějak vyrovnat, chteli bychom ale, aby měla Praha 11 svou vlastní koncepci nad rámec územního plánu. Důležitá je v oblasti územního rozvoje také participace s veřejností,“ dodala lídryně Pirátů v Praze 11.
Okolí metra čeká revitalizace
Podle Martina Sedeke (Společně pro Prahu 11 ODS a nezávislí kandidáti) jsou v Praze 11 k dispozici malé i velké brownfieldy. „Co je ostudou Jižního Města, vředem na jeho podobě jsou výstupy ze stanic metra Háje a Opatov, kde se lidé cítí jako ve zchátralých osmdesátých letech,“ poznamenal. Podle jeho slov se ale na obou lokalitách už pracuje, na okolí metra Háje už je hotová studie a mohlo by se začít revitalizovat už příští rok. Hotovo by mělo být do šesti let. „Na Opatově je situace složitější kvůli majetkoprávním vztahům, i zde jsme nechali zpracovat studii, ale po volbách, pokud dostaneme možnost, bychom v tom chtěli pokračovat, zpracovat architektonickou studii a dále to řešit. Realisticky bychom mohli společně s hlavním městem a možná i soukromými investory do čtyř až šesti let zahájit komplexní revitalizaci i zde,“ dodal Sedeke, címž vyčerpal určený čas na svůj příspěvek a další projekty proto nekomentoval.
Dluh v bytové výstavbě
„Nejsme bojovníky proti výstavbě, město se musí rozvíjet. Zcela určitě stavět, citlivě stavět a využít možnosti radnice k ovlivnění poměru bytové a komerční nebytové výstavby. V té bytové má radnice dluh, dále je také třeba stále tlačit na developery, aby v rámci výstavby zlepšovali i občanskou vybavenost,“ shrnul Miroslav Svoboda, lídr kandidátky Sdružení pro Jižní Město – sociální demokraté, KSČM a nezávislí kandidáti. Rýpnul si také do nyní opozičního Hnutí pro Prahu 11. „Za jejich vedení městské části se až fanaticky nestavělo a díky tomu se nerealizovaly například ani sportovní projekty, což je velká škoda,“ poznamenal.
Zděšení pod okny
Včas zapojovat veřejnost do diskuse o stavebních záměrech chce lídr kandidátky Praha 11 sobě Jan Jaroš. „Lidé jsou často zděšeni, co jim roste pod okny, co se v jejich bezprostředním okolí chystá,“ upozornil s odkazem na několik konkrétních projektů jako domy na rohu Radimovické a Zdiměřické ulice nebo další projekt na křižovatce Křejpského a Jašíkovy. „Podpoříme jen takové projekty, které budou přínosné pro stávající obyvatele Prahy 11,“ uvedl Jaroš s tím, že v případě už naplánované výstavby bude Praha 11 sobě důsledně trvat na účasti investorů v budování veřejné infrastruktury na základě nedávno schválených pravidel pro kontribuce. Hnutí by chtělo také zavést funkci městského architekta, který by z pozice městské části dohlížel na výstavbu a hájil zájmy městské části.
Samozvaný bojovník
Lídr hnutí ANO v Praze 11 Ondřej Prokop se v debatě sám označil za „známého bojovníka proti developerům“, na druhé straně však dal za pravdu svým předřečníkům, že „město se musí rozvíjet“. „Praha 11 je pod obrovským tlakem developerů,“ poznamenal. Připustil ale, že na určitých místech je možné stavět, zároveň kategoricky odmítl výstavbu na parkovištích, jako v Kaplanově nebo u stanice metra Háje, kde mají vyrůst stovky bytů bez patřičného počtu parkovacích míst. Rýpnul si do Prahy sobě s odkazem na OC Stromovka. „Je to kontribuce naruby, když radnice developerovi platí. Musí to být naopak,“ poznamenal. V rámci kontribucí by chtěl na Jižním Městě především služby, lékařskou pohotovost a další ordinace.
Psali jsme
Společná předvolební debata nad tématy Prahy 11 se všemi kandidáty na post starosty Jižního Města nabídla zajímavý pohled na jinak rozhádanou…
Psali jsme
VIDEO Ne každá zábava má všeobecné pochopení. To je případ narozeninové party starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti). Došlo k ní na konci…