foto: Čínské ministerstvo zahraničních věcí, se souhlasem/Tiskový mluvčí čínského resortu zahraničí Wang Wenbin
ANALÝZA: Na začátku listopadu, konkrétně 2. 11., se na webu státem kontrolované tiskové agentury Xinhua objevila fotografie Tomáše Pojara a Vladimíra Posoldy a nejvyššího čínského diplomata Wang Yi, člena Politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a ředitele Kanceláře zahraniční komise.
Tomáš Pojar je poradce pro národní bezpečnost České republiky a Vladimír Posolda je nynější ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Protože šlo o jednání oficiální a naše republika se Číně nepostavila, lze předpokládat, že šlo o jednání konstruktivní a klidné.
O to víc je zarážející srovnání tohoto setkání s mítinkem, který se konal dne 21. září 2023 v Praze a jehož se PrahaIN.cz účastnila. V metropoli se toho dne konala konference o nových hrozbách a bezpečné komunikaci pořádaná Pražským centrem pro transatlantické vztahy a CEVRO institutem. V rámci panelové diskuse s Danem Rosendorfem, generálním ředitelem společnosti ICZ, diskutovali například náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka a diplomaté Tomáš Pojar a Daniel Koštoval.
Konference se zúčastnili tuzemští i zahraniční specialisté a významné osobnosti z bezpečnostních a diplomatických složek včetně amerického velvyslance Bijana Sabeta. Klíčové poselství? Není možné akceptovat výhradní produkci čipů z asijského kontinentu, obzvláště pokud Čínu považujeme za zásadní bezpečnostní riziko.
V listopadu už zřejmě toto stanovisko neplatilo.
Otázkou, na kterou neexistuje odpověď, je identita člověka, který Pojara a Posoldu do Číny poslal. Odpověď se přesto nabízí. A nabízí se sama.
S největší pravděpodobností to musel být přímo premiér Petr Fiala (ODS).
V září byla Čína hrozbou. Tomáš Pojar je na fotografii vpravo. Foto: PrahaIN.cz
Do Číny? Ne, děkuji
Myšlenka nemusela být špatná, načasování však zůstalo katastrofální. Pojarova a Posoldova schůzka v Číně totiž proběhla krátce před důležitým americko-čínským summitem v San Franciscu. PrahaIN.cz už na to konto přinesla jeden článek, je ZDE.
Tím, že můžeme s devadesátiprocentní jistotou uvést, že premiér pověřil Tomáše Pojara a ten následně Vladimíra Posoldu, máme odkrytou jednu stranu mince. Ta druhá zůstává skrytá. Co bylo na jednání diskutováno? Účast ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace dává hmatatelná vodítka: jednalo se nejspíše o technologiích a možné spolupráci. Tedy o byznysu a informacích.
A vzápětí přichází třetí otázka, je to špatně? Podle Pojara evidentně ne. Podle oficiálních postojů České republiky k otázce Tchajwanu (a politiky jedné Číny) rovněž ne. Objevují se však hlasy, kde bychom oporu jen těžko hledali. Jde o hlasy, jež mají z Číny strach. O ten však primárně nejde. Jde o vysněné utajení zmíněné čínské návštěvy.
ÚZSI ke svému působení:
„Předmětem našeho zájmu jsou specifické informace, které - jak výslovně říká příslušný zákon - mají původ v zahraničí. Názor, že takové informace lze získat výhradně v zahraničí a že civilní rozvědka proto nemůže působit na území ČR, vychází z nepochopení úlohy zpravodajských služeb s vnější působností. Pokud můžeme příslušné informace získat z území České republiky, musíme je získat. To není v rozporu s tím, že těžištěm naší činnosti a hlavním polem našeho zájmu je zahraničí.“
|
Protože měla být utajená, utajená měla i zůstat. V jaké defenzivě se zástupci Česka na čínské půdě ocitli, dokládá i souhlas s fotografováním. Těžko šlo přehlédnout stojícího reportéra s Canonem.
Jakkoli precizně ÚZSI působí napříč několika oslovenými odborníky, tato obchodně-politicko-diplomatická cesta není nic jiného než blamáž, shodli se.
Do Číny měl podle informací ČT v roce 2024 vyrazit premiér Fiala. Trvalo to několik desítek hodin, než zprávu veřejnoprávního média popřel.