foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Roman Joch
ROZHOVOR: Politika vlády je udržitelná, obhajitelná, ale nedaří se jí vysvětlit jednotlivé kroky, které provádějí v domácí politice. Piráti možná před volbami opustí vládu a přejdou na opoziční pozice. „Domnívám se, že by mohli odejít třeba půl roku před volbami. V koalici představují středolevý okraj a nemají co ztratit,“ řekl PrahaIN.cz Roman Joch, předseda Občanského institutu, politik, publicista a pedagog.
Stále častěji se ozývají hlasy, které kritizují schopnost vlády srozumitelně vysvětlovat svoje kroky zásadního charakteru. Jaký je váš názor?
S tímto názorem víceméně souhlasím. Politika vlády je udržitelná a obhajitelná, ale, a to se týká především domácí politiky, nedaří se jí vysvětlit jednotlivé kroky. V oblasti zahraniční politiky je vládní kabinet o něco lepší.
Může ještě vládní kabinet svoji současnou pozici u veřejnosti vylepšit?
Ano. Času má zatím vláda dost. Vládní kabinet má před sebou ještě dva roky. Za tuto dobu se dá mnoho věcí zlepšit a získat zpátky svoje renomé.
Psali jsme
ROZHOVOR: Ukrajina musí počítat s tím, že pomoc ze strany Slovenska bude výrazně omezena, nebo zastavena úplně. Všechno nasvědčuje tomu, že volby…
Proč se vládní kabinet dostal do současné pozice? Ozývají se hlasy, že se někteří vládní politici možná ocitli uzavření v jakémsi „ghettu”.
Podobné otázky a úvahy také slýchávám. Kladu si tuto otázku a nemám na ni odpověď. Je otázka, zda jsou vůbec možné určité korekce kurzu u koalice pěti stran. Spíš se mi zdá, že minimálně jedna strana, konkrétně Piráti, v okamžiku, kdy se začne blížit termín voleb, začnou přemýšlet, zda by pro ně náhodnou nebylo lepší kritizovat vládu z řad opozice. Piráti nemají co ztratit. Kromě toho ve vládní koalici představují středolevý okraj. Proto by mohli mít nejsilnější nutkání koalici opustit.
Jak by měl v této situaci postupovat premiér i vláda jako celek?
Od voleb do Poslanecké sněmovny uplynuly dva roky. To znamená, že vláda je už za polovinou svého volebního období. V takovéto situaci vždy dochází k určitým obměnám na úrovni ministrů. Samozřejmě jednotlivým koaličním stranám jejich resorty zůstanou. Většinou premiéři už v tomto období přemýšlejí o personálních změnách ve vládním kabinetu.
Psali jsme
Prezident Petr Pavel během prvních sto dnů ve funkci obstál. Závažnou chybu po nástupu do své funkce zatím neudělal. Do budoucna by měl i nadále…
Můžete být konkrétnější? Naposledy byl ostře kritizován například ministr práce a sociálních věcí.
Ano, ale pan Jurečka je zároveň předsedou jedné koaliční strany. Netuším, jak by se tato situace dala vyřešit.
V čem se podle vás dopustil největších chyb?
Myslím, že tam bylo velmi nešťastné taktizování okolo hladovky dvou známých bývalých disidentů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka. Pan ministr to nebyl schopen dobrým způsobem uhrát. Nyní mě ale spíš zajímá jako občana, zda v okamžiku, kdy bude mít jeho strana sjezd (KDU-ČSL, pozn. red.), což bude na jaře, zda se ještě vůbec rozhodne obhajovat pozici předsedy strany.
Lidovci nyní mají podle průzkumů preference okolo dvou procent.
Myslím si, že rozhodnutí ODS, KDU–ČSL A TOP 09 společně kandidovat ve volbách je už takřka jistá věc. Pokud by to neudělaly, tak by velmi hazardovaly a riskovaly. Mohlo by totiž hrozit, že jedna, nebo i dvě z těch menších stran by se do Poslanecké sněmovny nemusely dostat. Domnívám se, že v této situaci už nemají žádnou jinou možnost, než kandidovat společně.