Koncesionářský poplatek zvýšit, navrhuje rozhlasový radní Jandák

03. 05. 202316:31
Koncesionářský poplatek zvýšit, navrhuje rozhlasový radní Jandák
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Vítězslav Jandák

Vedení Českého rozhlasu s ohledem na současnou krizi provedlo sérii úsporných opatření. Snížilo náklady na provoz a zredukovalo počet zaměstnanců veřejnoprávního média. „Přestože šlo o úspěšná opatření, domnívám se, že by se měl zvýšit rozhlasový poplatek, a to minimálně o pět korun měsíčně,“ řekl redakci PrahaIN.cz Vítězslav Jandák, člen Rady Českého rozhlasu a exministr kultury za ČSSD.

Současný celoroční poplatek za poslech veřejnoprávního rozhlasu činí 540 korun (45 korun měsíčně), pokud by návrh na zvýšení o pět korun bývalý politik prosadil, částka by vyšplhala na 600 korun ročně.

„V Českém rozhlase už byla provedena celá řada úsporných opatření a jsem přesvědčen, že vedení postupuje s rozvahou a dělá to dobře. Osobně se domnívám, že Český rozhlas provozuje na můj vkus příliš mnoho stanic a klidně bych jejich počet zredukoval. To je ale samozřejmě věc názoru. Ke zvýšení rozhlasových poplatků by ale rozhodně dojít mělo, a to minimálně o pět korun. Rozhlasový poplatek je určitá forma daně. Vzhledem k tomu, jak postupuje současná vláda, se zřejmě zvýšení poplatků nedočkáme,“ sdělil naší redakci Vítězslav Jandák.

„Tato vláda prakticky neplní svoje předvolební sliby a neočekávám, že by nyní něco takového prošlo. Jsem ale přesvědčen, že dříve či později k tomuto kroku dojít musí,“ dodal exministr.

Bývalý politik prohlásil, že se kriticky nedívá pouze na vládní kabinet premiéra Fialy, ale s úžasem sleduje „neuvěřitelné“ dění na celém světě. Podle svých slov čeká na okamžik, až se lidská společnost vzpamatuje.

Ještě že jsem starý

„Dovoluji si konstatovat, že se celý svět zbláznil. A čekám, až konečně někdo přijde a vezme svět mokrým hadrem po hlavě, aby se konečně vzpamatoval. Sleduji všechny ty neuvěřitelné momenty, které se dějí kolem nás, a nestačím žasnout. A aby toho nebylo málo, tak se ještě do toho všeho začíná experimentovat s umělou inteligencí. Autoři asi nějak nechápou, že se může jednoho dne stát, že stroje předběhnout lidi,“ zdůraznil Vítězslav Jandák. „Podobných nápadů se na nás valí neuvěřitelné množství. Není mi z toho dobře. Abych byl upřímný tak jsem rád, že už jsem starý,“ dodal.

V této souvislosti exministr rovněž prohlásil, že za velké zklamání považuje současné složení Evropské komise a Evropského parlamentu. Sjednocení Evropy se podle jeho slov nepovedlo. „Když se podívám na Evropskou komisi nebo na Evropský parlament, musím říct, že ještě nikdy tady nebyla tak silná koncentrace hloupých lidí v jednom orgánu. Když jsme kdysi s nadšením vstupovali do Evropské unie, tak jsme se domnívali, že tyto orgány budou jakýmsi moudrým způsobem řídit Evropu. Nyní ale vidíme, že s těmito ´vůdci´ míříme do hajzlu,“ pokrčil exministr rameny.

„Chyba nastala v okamžiku, kdy měli říct, kam vlastně EU směřuje. Lidé vlastně netuší, co je Evropská unie. Neví, zda jde o federaci, konfederaci nebo ještě něco jiného. A jsem přesvědčen o tom, že to neví ani samotná Evropa,“ rozčílil se Jandák.

Redakci PrahaIN.cz prozradil, že až v červnu vyprší jeho mandát člena Rady Českého rozhlasu, o další zvolení do nové rady usilovat nebude.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných