foto: Redakce PrahaIN.cz/Budova BIS v Praze
Kontakty ředitele ÚZSI Petra Mlejnka, konkrétně s vazebně stíhaným Michalem Redlem, nechávají vládnoucí koalici v klidu. Vít Rakušan čeká na návrat premiéra a ten nepospíchá. Situace je nepřehledná jak pro drtivou většinu poslanců, tak pro novináře. Jisté světlo do problematiky se snaží vnést PrahaIN.cz.
Naší redakci se podařilo hovořit se třemi lidmi, kteří mají blízko k tajným službám.
Vždy, když k podobným kontaktům dojde, je nutné mít na zřeteli nejen jejich praxi, ale především zkušenosti. Podobní lidé málokdy poskytují konkrétní poznatky. V případě prověrky Petra Mlejnka došlo ke vzácné shodě.
Všichni tři nezávisle na sobě totiž upozornili na díry, které v udělování prověrek údajně vznikají.
Aniž by byli ochotni poskytnout jména nebo důkazy, jejich společná řeč mnohé naznačí.
Jako první je prý potřeba vědět, že NBÚ je především úřad. Marně bychom prý uvnitř hledali operativce, kteří dělají klasickou policejní práci a dávají fakta do širších souvislostí.
Přeložme ta slova do hovorové češtiny.
Psali jsme
Poté, co vyšlo najevo spojení obviněného Michala Redla a nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka,…
Úřad versus služba
Prověrky, které NBÚ uděluje, prý spoléhají zejména na sekundární zdroje. Těmi je myšleno široké pole dalších orgánů a úřadů. Finančními počínaje, BIS konče.
A právě BIS, jak se všichni oslovení shodli, je zásadní pro celou kariéru Petra Mlejnka.
„Vylučuju, že by BIS nedělala kroky v souvislosti s prověrkou, vylučuji to na základě dvou dekád praxe," uvedl jeden ze zdrojů. Druhý jeho slova zopakoval. Třetí taktéž.
„Praxe byla taková, že jsme osobně za BIS přišli za sekčním ředitelem útvaru a žádali o informace. Součinnost byla jasná, šlo o ryzí operativu," podotkl.
V čem máme (ne)jistotu
- Do kauzy Technology Leasing, kde figuroval Radovan Krejčíř a Michal Redl, byla zapojena BIS
- Informace od kriminalistů měla BIS k dispozici pravidelně a dlouhodobě, Jiří Lang o kauze prokazatelně věděl
- Jiří Lang vedl operativu BIS, následně byl ředitelem služby
- BIS se dlouhodobě zabývala Radovanem Krejčířem, měla informace o kontaktu s Michalem Redlem, Jiří Lang byl u toho
- NCOZ rovněž s největší pravděpodobností věděla o kontaktu Petra Mlejnka s Michalem Redlem
- Jiří Lang z BIS odešel do NBÚ (2016/2017)
- NBÚ s největší pravděpodobností nepovažovala kontakty budoucího šéfa ÚZSI a podnikatele Redla za problém, pakliže byl vůbec monitorován
|
Pro laiky: ryzí operativa spočívá v získávání podkladů prostřednictvím osobního kontaktu. Agenti BIS chodili, ptali se, zjišťovali, měli a mají své informátory. Zbytek dají na papír a tím to skončí. V BIS tuto činnost podle všeho vykonával odbor vnitřní bezpečnosti. Agenti ho nazývají OVB a někteří dodnes vzpomínají na letitého šéfa Petra Mencla. Ne moc v dobrém.
Mencl už ve službě nepůsobí.
„Ale tady si musíte uvědomit, že vše spočívá na principu pravdomluvnosti a profesionality," upozornil jeden ze zdrojů.
Kdo bude mluvit?
„To znamená, že pokud operativně zjistíte, že Mlejnek s někým byl, můžete to vyhodnotit jako neproblematický konflikt a nikdo už to nemusí verifikovat, nikoho na černo nenatřete."
I tahle věta je zásadní.
Znamená, ač je to velmi nepravděpodobné, že agenti, kteří Mlejnka teoreticky prověřovali, nemuseli o Michalu Redlovi nic vědět. Jenomže proti tomuto jde skutečnost, že kolem roku 2002, kdy byl Redl a Krejčíř vyšetřován v kauze Technology Leasing, současný ředitel NBÚ Jiří Lang dostával na stůl pravidelné informace přímo z terénu.
Jak od policie, tak od zástupců z BIS, kteří u případu byli. Fyzicky.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Serveru PrahaIN.cz se podařily získat nikdy nezveřejněné materiály popisující trestnou činnost kolem společnosti Technology Leasing.…
Lang měl na starost operativu.
Celý problém, který zásadně podkopává autoritu ÚZSI, se dostal do patové situace.
Téměř nikdo se nedozví, kdo prověrku Petra Mlejnka dělal, jak dopadla, kdo ji vyhodnocoval. Ten, kdo informace mít bude, s nimi nebude moci jakkoli nakládat. Dozorující orgány PSP ovládá koalice a jejich předsedy jsou poslanci KDU-ČSL a ODS. Nikdo z nich nežene Víta Rakušana k jakékoli odpovědnosti.
Podle našich tří zdrojů se to ani nestane.
Vít Rakušan. zdroj: PrahaIN.cz
Duo těžkých vah
„Zapomněli jste totiž na skutečnost, že Michala Koudelku doporučil na místo ředitele právě Jiří Lang. Oba jsou natolik zkušení, že žádný problém nenastane, o tom vím z vlastní zkušenosti, protože jsem s oběma dělal," uvedl jeden z oslovených mužů.
Kauze se svým způsobem zasmál. Ukázala prý, jak zpravodajské práci nikdo nerozumí. Proto ji prý ani nikdo nekomentuje.
„Tak pár poslanců jsem zažil, kteří se v tom orientovali. Nebo měli snahu vědět, ale ti snad s tímto nesouvisí. Honza Vidím, Honza Bartošek. Zejména tento lidovec byl vždycky blízko službám, to si už pátrejte sami, kdo mluví a kdo poslouchá..." uvedl tajuplně.
Jan Bartošek a Jan Volný. zdroj: PrahaIN.cz
Na aktuálním stavu to však nic nemění. Prověrku Petra Mlejnka zřejmě skutečně operativně řídila BIS. Její výstupy putovaly na stůl zástupců NBÚ. Ti rodinné poměry i kontakty s Michalem Redlem vyhodnotili tak, že jsou v pořádku. Naprostém.
Závěr přenechme slovům elitního vyšetřovatele. Jeho pohled na věc je také zajímavý. Dotyčný totiž opakovaně šetřil nejvyšší politické kruhy a na bezpečností a informační službu narážel opakovaně, byť v opačném gardu.
„Setkal jsem se s tím několikrát. BIS měla dodat informace, což dělá málokdy, vlastně to dělat ani nechce, ale vždycky to prošlo bez výhrad. Myslím některý jméno. My se pak usilovně snažili zjistit, proč toho nebo onoho sígra pokryli. Řekli nám mimo záznam, že ho mají rozpracovaného a neudělením prověrky by jim zastříhal ušima, tu větu si pamatuju doteď. Co si o tom mám myslet? Nevím, nechci ani spekulovat, v čí prospěch se co dělalo. Je to divné," uzavřel.
Navzdory otázkám zůstává jedna nad všemi. A tou je, zdali BIS jakékoli prověřování osoby Petra Mlejnka vůbec realizovala. Nynější ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace totiž působil v rámci Vojenského zpravodajství jako analytik. Spadal tak právě pod zmíněnou rozvědku.
Psali jsme
ANALÝZA STAVU Aféra kolem letité známosti podnikatele Michala Redla a nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra…
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Kauza Dozimetr byla v prvních dnech zaměřena výhradně na exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Až později se do popředí…