Koudelka ředitelem BIS. Tentokrát oficiálně

09. 02. 202214:30
Koudelka ředitelem BIS. Tentokrát oficiálně
foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Bezpečnostní informační služba má oficiálně nového ředitele. Je jím Michal Koudelka. Rozhodnutí vstoupí v platnost 15. února.

„Moje díky patří také důstojnicím, důstojníkům a zaměstnancům BIS. Je to jejich každodenní tvrdá práce a skvělé výsledky, díky nimž získala BIS respekt doma i v zahraničí. Bez jejich obětavosti, nasazení a zaujetí bych do křesla ředitele BIS znovu neusedl,“ řekl Koudelka ke svému jmenování.

BIS o tom informovala na svém Twitteru.

Podmínkou pro jmenování je, že Fialův (ODS) návrh musel nejprve projednat bezpečnostní výbor.

Koudelka byl již loni pověřeným, když skončilo jeho pětiletí funkční období. Měl tak zůstat v roli ředitele do doby, než nová vláda rozhodne o jmenování právoplatného ředitele. Představa, že by dostal větší odpovědnost se nelíbila prezidentu Miloši Zemanovi.

 

V minulosti Miloš Zeman opakovaně odmítal povýšit Michala Koudelku do generálské hodnosti. Požadoval dokonce jeho úplné stažení z funkce. Babiš ale odmítl Koudelku odvolat.

Pod Koudelkovým vedením BIS došla k závěru, že za výbuch vrbětických muničních skladů pravděpodobně mohou agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Prezident Zeman tvrdí, že existuje více vyšetřovacích verzí. Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) to ale odmítají.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných