Krajské miliardy bude řídit starosta Kolína, středoškolský pedagog. Na vedlejšák za 69.800 korun měsíčně

30. 10. 202209:35
Krajské miliardy bude řídit starosta Kolína, středoškolský pedagog. Na vedlejšák za 69.800 korun měsíčně
foto: TV Praha, se souhlasem/Michael Kašpar

VÍME PRVNÍ Středočeské zastupitelstvo bude mít na svém pondělním jednání na programu volbu klíčového člověka do vedení kraje. Zastupitelé budou volit nového náměstka hejtmanky pro oblast financí. Funkce byla uvolněna po úmrtí Věslava Michalika (STAN). Podle našich informací by se novým náměstkem a radním pro finance měl stát starosta Kolína Michael Kašpar.

„Volba náměstka hejtmanky a člena Rady Středočeského kraje a stanovení oblastí působnosti členů Rady kraje.“ Tak se jmenuje bod, který bude projednávat a schvalovat středočeské zastupitelstvo.

Jeho obsahem bude mimo jiné volba Michaela Kašpara s účinností ode dne 1. 11. 2022 náměstkem hejtmanky pro oblast financí a dotací.

Michael Kašpar tak pravděpodobně zasedne po bok Petry Peckové jako její náměstek, což je post pro hospodaření, ekonomiky a rozvoje Středočeského kraje zásadní úloha.

Středočeský kraj totiž hospodaří s rozpočtem v řádu desítek miliard. Kromě samotného rozpočtu je třeba uhlídat financování evropských projektů, úvěry, financování tzv. vratek z dotací, financování příspěvkových organizací, což jsou například všechny krajské střední školy (celkem cca 280), nákupy energií, fondové hospodaření a další.

Podle našich informací ale Michael Kašpar nemá pro tuto funkci ani odborné, ani časové dispozice.

Kašpar byl totiž v uplynulých komunálních volbách zvolen starostou Kolína a pokud se nic nezmění, hodlá tuto funkci vykonávat jako uvolněný starosta, tedy na plný úvazek. Představa, že by k tomu na plný úvazek ještě pracoval jako radní pro finance, je proto velmi nepravděpodobná.

Nabízí se řešení v podobě práce neuvolněného náměstka pro finance, tedy na jakýsi částečný úvazek mimo hlavní zaměstnání. To ale náročnost problematiky krajských financí vylučuje, což pro PrahaIN.cz potvrdil i člověk, který tuto pozici v minulosti zastával.

„Dělal jsem to na full-time a nevěděl, kde mi hlava stojí,“ řekl serveru PrahaIN.cz ekonom Gabriel Kovács (ANO) a pokračoval i zmínkou o tom, zda by práci zvládnul na částečný úvazek.

„Vůbec si to neumím představit.“

„Těch věcí je strašně moc. Nejde jen o krajský rozpočet, ale o spoustu věcí okolo. Dotace, evropské fondy, úvěry. Do toho jsem se snažil nastavit finanční  řízení příspěvkových organizací. To je opomíjená a přitom důležitá věc. Klíčová pro kraj je i příprava projektů vhodných k financování z fondů EU. Nemenší oříšek je financování veřejné dopravy, kde spolupráce mezi rozpočtem a dopravou je velmi důležitá,“ dodává exnáměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast financí a evropských projektů.

Ten přitom absolvoval Vysokou školu ekonomickou a má roky praxe ve finančním a bankovním sektoru. Kolínský starosta Michael Kašpar má podle všeho Pedagogickou fakultu. 

Kašpara jsme se na uvedené rozpory ptali, do vydání materiálu neodpověděl. 

Tabulka odměn

Výše odměn. zdroj: resort financí 

Dodejme, že finančně by si starosta Kašpar polepšil. Jako kolínskému starostovi mu náleží plat zhruba 85.600 korun. Pokud by nastoupil jako uvolněný člen rady a náměstek hejtmanky, přibylo by na jeho účet měsíčně ještě zhruba 133.000 tisíc korun, což jsou obě tabulkové částky dané zákonem.

Celkem by tedy jeho odměna dělala téměř 220 tisíc korun.

Pokud by nastoupil jako neuvolněný náměstek pro finance, musel by se celkově „spokojit“ maximálně se 160 tisíci.

Při pohledu do programu středočeského zastupitelstva je ale pravděpodobné, že Kašparova krajská odměna bude 69.800 korun. Měsíčně si tak přijde na necelých 155 tisíc korun.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných