Kreslíř Mareš: První politička dostala katarální horečku
foto: Pixabay licence, autor: Skitterphoto/Ovce, ilustrační foto
Katarální horečka (neboli bluetong, v překladu modrý jazyk) ovcí se do České republiky vrátila po 15 letech, postihuje také stáda skotu a koz. Na člověka se nepřenáší.
Podle aktuální informací není potřeba zvířata plošně utrácet, ale je třeba počítat s mimořádnými opatřeními, ta mohou pro chovatele znamenat značné problémy. Chovatelé by měli v první řadě likvidovat stojatou vodu a kaluže, kde by se mohl případně množit hmyz.
Podle státní veterinární správy byly k 6. září potvrzena dvě ohniska.
„Druhé ohnisko katarální horečky ovcí (bluetongue) v České republice bylo potvrzeno v chovu ovcí a skotu v obci Šindelová na Sokolovsku. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes prokázalo nákazu u čtyř ovcí, které vykazovaly příznaky typické pro onemocnění. Krajská veterinární správa na hospodářství přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohniska nákazy na jiná hospodářství. V chovu se nachází více než 160 ovcí a 130 kusů skotu. Nové ohnisko se nachází zhruba pět kilometrů od prvního ohniska v Jindřichovicích,”stojí na webu SVS.
„Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy,” uvádí veterinární správa. Aktuálně se katarální horečka šíří zejména v západní Evropě.
Podle Štěpána Mareše ale katarální horečku chytila i Alena Schillerová.
Autor: Štěpán Mareš
Tagy
Speciály