Kristýna Drápalová (Praha sobě): Zmatený tvůrce motýlů na Máji

28. 05. 202421:10
Kristýna Drápalová (Praha sobě): Zmatený tvůrce motýlů na Máji
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Kristýna Drápalová, Praha Sobě

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Členka zastupitelstva hl. m. Prahy za Praha sobě na svém Facebooku 27. května k motýlům na Máji od Davida Černého.

Ne, že bych tu kauzu tolik sledovala, pražský veřejný prostor má trochu větší problémy než tenhle párek motýlků. Ale zaujalo mě, že pan Černý v rozhovoru pro DVTV hlásá, že „celá ta strašně emotivní diskuse“ kvůli jeho dílku vznikla „kvůli zpochybňování soukromého majetku“: veřejnost podle něj nechápe, že majitelé si mohou se svým domem dělat, co se jim zlíbí. Mně myšlenkovej svět, kde je jedinou hodnotou vlastnictví, přijde strašně omezenej, ale ok.

No ale když už jsme u té ochrany majetku, podívala jsem se, kdo že je vlastníkem pozemků, nad nimiž jsou motýli umístěni. A světe div se – je to hl. m. Praha! Tedy alespoň v případě motýla směrem do Spálené, ten druhý je patrně ještě nad pozemkem vlastníků domu.

Tak jsem zjišťovala, jestli se tedy pan Černý dotázal vlastníka pozemku, nad jehož majetek motýla umístil. Ze zákona musí mít jeho souhlas, zpravidla v podobě věcného břemene či nájemní smlouvy. A jaké bylo moje překvapení, když se ukázalo, že zrovna tohle vlastnické právo se pan Černý rozhodl ignorovat. Žádná žádost nebyla doručena ani na odbor evidence majetku MHMP, ani na Technickou správu komunikací.

Takže pokud se to s tím souhlasem neskoulelo nějak hezky česky oklikou, vychází mi, že ten, kdo je v otázce ochrany vlastnických práv zmatený, je především pan Černý.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných