foto: Vizualizace MHMP/Cyklostezka na trase A2 u Povltavské ulice v Praze 8.
Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 8 přineslo hned několik perliček. Hlavním bodem bylo schvalování rozpočtu, které se protáhlo dlouho do noci. Až kolem desáté večer se na řadu dostal i zajímavý bod jednání. Zastupitelé měli revokovat usnesení, kterým se Praha 8 vymezila vůči magistrátu v záležitostech podpory cyklodopravy. Radnice však zároveň s tím žádá město o miliony na úpravy cyklostezky.
„V září jsme se usnesli na zastupitelstvu, že vyzýváme náměstska pro dopravu Adama Sheinherra z Prahy sobě, aby zanechal veškerých kroků v dopravě, které pod různými záminkami, jako je zvyšování bezpečnosti nebo podpora cyklodopravy v reálu jen komplikují dopravu na území Prahy 8 i dalších částí města a také zhoršují životní prostředí a životní komfort Pražanů,“ citoval zastupitel Václav Stránský (8 žije) z usnesení z 15. září 2022.
On sám podle svých slov tehdy usnesení v hlasování nepodpořil, protože mu přišlo, že jde jen o „truc podnik“. „V té době jsem také nevěděl, že sotva měsíc před tímto usnesením, jsme jako Praha 8 žádali magistrát o dotaci na cyklostezku,“ poznamenal Stránský. Na posledním jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 (ZMČ) proto navrhnul revokaci zmíněného usnesení.
Dotace chceme a využíváme
Dvanáctimilionová dotace, o níž Praha 8 žádá, má přitom zajistit napojení cyklostezky na takzvanou Štvanickou lávku. „Pokud bychom zůstali zaklínění ve sporu s městem díky zmíněné výzvě, mohlo by se nakrásně stát, že až se bude otevírat Štvanická lávka, počin, na který jsme čekali přes sto let, tak na naší straně bude jen rozbahněná cesta namísto pěkné vyasfaltované cyklostezky,“ poznamenal Stránský.
„Spor je o tom, zda podporovat stavbu cyklostezek tam, kde bezpečně oddělují cyklodopravu od automobilové dopravy, nebo kreslit cyklopruhy, které a za tím si stojím, ve výsledku sžití cyklistické s automobilovou dopravou a s MHD zhoršují,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).
Psali jsme
Prezident je ještě nevyhlásil, ale tradičně jsou vždy v říjnu. O čem hovoříme? O největší politické události letošního roku, o obecních volbách.…
Míchání jablek s hruškami
Zastupitel Prahy 8 a předseda komise pro dopravu Martin Jedlička (TOP09 a STAN), který kritizované usnesení předkládal, poznamenal, že Praha 8 má navzdory výzvě s náměstkem Sheinherrem dobré vztahy.
„Nemáme na vše shodný názor, ale v některých věcech je ta shoda velká, týká se to hlavně zkapacitňování cyklostezek,“ uvedl na jednání s tím, že právě cyklostezka A2 na pravém břehu Vltavy, je významná a denně po ní projedou tisíce cyklistů. „Týká se jí aktuální žádaná dotace a také v minulosati jsme už na další její úsek dotaci v řádu desítek milionů dostali. Nedávno jsme také s náměstkem Sheinherrem diskutovali další část cyklostezky u Povltavské ulice a tam Praha 8 vyšla městu vstříc,“ popisoval Jedlička.
Nechápe proto, proč se spojuje zmiňovaná výzva magistrátu se žádostmi o dotace.
„Ať to čtu, jak to čtu, nemám z toho pocit, že bychom náměstkovi Sheinherrovi tímto usnesením, respektive výzvou, nějak zakazovali budování nebo zkapacitňování cyklostezek. Naopak, tím, že se zmíněná cyklostezka rozšíří ze tří na čtyři metry, se tu dopravě pomůže.
Uznávám ale, že můžeme toto usnesení upravit tak, aby bylo úplně jasné, co vlastně po panu Sheinherrovi chceme,“ dodal Jedlička.
Také předseda klubu ODS v ZMČ Martin Cibulka upozornil, že možná došlo k nepochopení samotného usnesení. „Ani my nemáme problém usnesení upravit, aby bylo jasnější, ale rozhodně nevidíme problém v rozvoji cyklostezek typu A2,“ dodal Cibulka.
Náznaky ironie a předvolební výstřel
Zastupitel Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN) vnímá v usnesení jistou ironii. Navrhnul alespoň zmírnit výzvu vůči magistrátu. Zastupitel za Zelené Petr Vilgus podle svých slov vnímal původní usnesení jako první výstřel před letošními komunálními volbami. „Nelíbí se mi v usnesení slovo záminka, které vypadá, jako kdyby magistrát dělal vůči nám něco pokoutného, a to tak není,“ uvedl Vilgus.
Petr Vilgus. Foto se svolením Petra Vilguse
Zastupitelka Vladislava Vojtíšková (8 žije) zase připomněla, že po schválení předmětného usnesení radnice dokonce přímo upozornila, že její politické uskupení je nepodpořilo.
„V tiskové zprávě jste přímo uvedli, že Osmička žije toto usnesení nepodpořilo. Přitom šlo o zabezpečnění přechodu pro chodce na Střelničné a dnes to kvituji, protože se tu bezpečnost opravdu zlepšila a nebyla to žádná záminka pod kterou se komplikuje doprava,“ poznamenala Vojtíšková s tím, že to celé budí ironii.
Nebo vydírání?
Zastupitel ANO Radomír Nepil zase poznamenal, že město skutečně tlačí na cyklodopravu i v místech, kde to není vhodné. „Pokud nám město nebude chtít přiřknout dotaci proto, že jsme vyzvali k nekomplikování dopravy, bral bych to jako vydírání,“ uvedl Nepil.
Diskuse pokračovala ještě dalších 45 minut. Zastupitelé se hádali o detailech a časem se navzájem i napadali za různá slovíčka.
V závěru se alespoň shodli, že bude původní usnesení zrušeno. V novém usnesení radnice Prahy 8 vyzývá náměstka Adama Sheinherra, aby s Prahou 8 důsledně koordinoval kroky v dopravě, které mají vliv na kapacitu komunikací v Praze 8, aby nadále podporoval zkapacitňování cyklostezek jako je například A2 na Rohanském ostrově a dále, aby více dbal při plánování dopavních opatření na stanoviska městských částí.
Domnělý spor je tak zřejmě zažehnán. Podle mnohých zastupitelů šlo jen o šarádu, většina ale kladně hodnotí, že nakonec byla zmírněna formulace vůči magistrátu. V závěru už padaly spíše vtipné poznámky, z usnesení bylo odstraněno slovo „zdvořile", které podle některých zastupitelů ukazovalo na ponížené postavení Prahy 8 vůči hlavnímu městu. Návrh byl nakonec po hodinové diskusi přijat.
Psali jsme
Dělává to hlavně starší generace a zjevně ví proč. Řeč je o kontrole účtenek, které obdržíme za naše nákupy od obchodníků. Na vlastní oči jsme…
Psali jsme
Dopravní podnik hlavního města Prahy se pustí do rekonstrukce tramvajové trati mezi Palackého náměstím a Výtoní. Na 600 metrů dlouhém úseku…