foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a lídr hnutí Praha sobě.
Býval skautem, pedagogem i poslancem za KDU-ČSL. Dnes je Jan Čižinský zkušeným komunálním politikem, opakoveně zvoleným starostou Prahy 7, městským zastupitelem a před nastávajícími volbami především lídrem a kandidátem na primátora hnutí Praha sobě, které se v posledních letech stalo politickým fenoménem. O kritice ze strany politických konkurentů, šancích na dokončení rozdělané práce i korupci v pražské politice se dočtete v rozhovoru níže.
Jak nebo spíše v čem se podle vás nejvíce změnila pražská politika v porovnání s devadesátkami?
Politické prostředí bylo odjakživa rejdištěm šíbrů a lidí, kterým jde spíš o vlastní profit než o osud města a jeho obyvatel. Proto vznikla Praha sobě – z naštvání Pražanů, že jim politici neumí zajistit místa ve školkách a školách, zato umí přihrávat městské byty svým známým za směšné ceny, nebo si posílat provize do daňových rájů. Tyhle praktiky jsme na Praze 7 ukončili a podobně postupujeme na Magistrátu. V Praha sobě vnímáme politiku jako službu lidem. V tom vidím největší změnu.
Mnoho politiků z tradičních stran kritizuje Prahu sobě a také Piráty za „aktivistický přístup“ k politice i za konkrétní řešení typu cyklodopravy. Stojíte si za ideály z vašich mladých let, nebo vás politika trochu otupila a přiblížila k tradičnímu „stranickému“ modelu?
To souvisí s předchozí otázkou. Oni vidí, že město čistíme a nic na nás nemají, protože na rozdíl od nich nekrademe. Takže vytvořili umělý konflikt na cyklodopravě. Jsou na tom fakt špatně, když už jim nic jiného nezbývá.
A fakticky? Nikdo přece nikomu nenutí, jak se má pohybovat po Praze. Úlohou města je nabídnout Pražanům bezpečnou infrastrukturu, aby se každý mohl rozhodnout, co je pro něj v danou chvíli nejlepší. Všechny možnosti ale musí být bezpečné. Zároveň 70 procent Pražanů se po městě pohybuje MHD, pěšky či na kole a to je potřeba zohlednit.
Psali jsme
Hostem v DVTV u Martina Veselovského byl současný starosta Prahy 7 a lídr kandidátky Praha Sobě Jan Čižinský. V letošních volbách bude…
Jedna z věcí, které dozajista ovlivní chystané volby, bude kauza Dozimetr. Když se oprostíme od klišé, která zazněla na posledních zastupitelstvech, jaký je váš osobní pohled na celou situaci v dopravním podniku? Připustil byste, že i Praha sobě jako subjekt, který dosazoval lidi do vedení a dozorčí rady má na současnou situaci vliv?
Jasně že na ni máme vliv. A to ten, že jsme jako první politici v historii Prahy dali trestní oznámení na temné rejdy v DPP a ti lidé jsou dnes obvinění. Víte, lidé vždycky kradli, kradou a budou se pokoušet krást. Tak to je. Ale můžeme dělat maximum, abychom je kontrolovali a „poslali do tepláků”. Právě fakt, že kauza Dozimetr díky nám propukla, je ten nejlepší důkaz, že korupci netolerujeme. Na rozdíl od našich předchůdců, kteří své pány Faltýnky nebo Rittigy hýčkali jako v bavlnce.
Ještě se asi nestalo, že by trestní oznámení nějakého politika vedlo k rozkrytí takové korupční chobotnice, tak jak to odstartoval náš Adam Scheinherr. Myslím, že nikdo nečekal, že chapadla povedou do nejvyšších pater politiky včetně lidí z ODS, ANO nebo TOP 09. Dozimetr je důkazem, že Praha sobě je ta změna, která skutečně vymýtí korupci z politiky. My o tom jen nemluvíme.
Velkým tématem posledních týdnů je všeobecné zdražování a energetická krize. Sám jste nedávno kdesi akcentoval téma „nenechat nikoho padnout“. Jakou cestu byste zvolil ve vedení města, aby krize nedolehla na nejchudší vrstvu Pražanů?
Ve čtvrtek jsme na Zastupitelstvu hlavního města schválili Balíček pomoci Pražanům, který jsme s kolegy z Praha sobě a dalšími odborníky navrhli a připravili. Jedná se o pomoc lidem, kteří to skutečně potřebují. V první vlně jsme spustili pomoc pro rodiny v nouzi - Praha za jejich děti zaplatí školné či školkovné nebo obědy ve školách. Myslíme i na seniory, kterým budeme přispívat na domácí péči nebo na všechny, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení. Pro všechny je lepší, když se podaří udržet Pražany v normálním bydlení a rodiny nebudou končit na ubytovnách. A ve výsledku je to pro město i levnější. Všechny informace jsou dostupné na webu pomoci a moc prosím všechny, kteří se cítí ohroženi chudobou, nebo ve svém okolí mají někoho takového, aby se podívali, jakou pomoc jsme pro ně připravili.
Mezi návrhy řešení energetické krize zazněla i varianta omezení zisků Pražské plynárenské na úkor dotované ceny plynu pro pražské domácnosti? Je to podle vás reálné? Jakou cestu vidíte vy osobně ohledně rostoucích cen energií?
Myslím, že regulace trhu s energiemi, včetně plynu, je úloha vlády. Dokonce se to řeší až na úrovni EU. To skutečně není role měst a obcí. Ale města a obce spravují věci jako jsou třeba školy, nebo část sociální péče. A tady pomáháme. V našem balíčku může rodina se dvěma dětmi za rok získat podporu až kolem 50 000 korun, senior kolem třiceti tisíc korun. Když ji využijí, zbydou jim peníze na energie.
Jaký má podle vás Praha sobě potenciál v nastávajících volbách? Jaký vidíte realistický volební zisk a jaký by byl pro vás ideální výsledek?
Vidím to optimisticky. Máme mnohem vyšší preference i potenciál než před minulými volbami. Ale zároveň jsme terčem všech. Podobně, jako u minulých sněmovních voleb všichni „šili“ do Pirátů, tentokrát si koalice SPOLU, hnutí ANO i dezinfo scény vybrali nás. Protože jsme pro ně virus v systému - ohrožujeme jejich návrat ke kšeftům, které tu v minulosti měli tak pěkně rozjeté.
Ideálním stavem pro nás bude, když se po volbách na magistrátu sejdeme v podobném složení, abychom mohli dotáhnout změny, které jsme začali. Jako stavby metra D, nových bytů nebo sociálních služeb pro seniory a rodiny s dětmi s postižením nebo příprava okružního metra O. A samozřejmě budeme pokračovat v čištění města od lidí, kteří jedou v kšeftech z minulosti.
Po kolapsu levice v posledních volbách se opět budou do pražského zastupitelstva chtít dostat i komunisté a také Solidarita, která chce podle vlastních vyjádření znovu pozvednout levicová témata. Jak se vy osobně stavíte k levicové politice obecně? Vnímáte její akcenty i v programu Prahy sobě?
Pro začátek namísto „levicová” v prostředí Prahy říkejme „sousedská, citlivá a tolerantní”. To je politika, která může jít komunální politikou zleva doprava a my takovou politiku děláme.
Proto jsme jako první, ještě na jaře, přišli s komplexním návrhem na sociální podporu Pražanům v krizi, která se teď rozjíždí. Zároveň má po našem čtyřletém působení Praha připravené nebo rozjeté investice ve výši několika desítek miliard. Točí se díky tomu motor její ekonomiky, lidé mají práci. Je to levicové nebo pravicové? Spíš než hledání nějaké nálepky je pro nás důležitější spravovat město zodpovědně, aby fungovalo jako celek a žilo se tu dobře všem věkovým i sociálním skupinám. Pokud se týká dopadu do voleb, trochu mne mrzí, že se tu ředí hlasy voličů, kteří chtějí řídit město citlivě, sociálně. Hrajeme tu o hodně, tak snad ty propadlé hlasy nebudou nakonec chybět.
Psali jsme
Když budete potřebovat na toaletu a zrovna vás zastihne nutkání v blízkosti domácnosti Jana Čižinského, problém je vyřešen. Prostě si na Honzu…
Z posledních zasedání zastupitelstva Prahy je patrná jistá animozita mezi stávajícím vedením Prahy a současnou opozicí, tedy ANO a ODS. Dovedl byste si představit povolební spolupráci s těmito stranami, nebo přes to nejede vlak?
O povolební spolupráci určitě nebudeme jednat s hnutím ANO a s nedemokraticky smýšlejícími stranami. Na to dáváme Pražanům ruku. A jsme jediní z velkých stran, kteří to říkají jasně a bez vytáček. Co se týká konzervativní politiky, my jsme středové sdružení věkově zralých lidí, expertů, a nemáme problém spolupracovat s konzervativními stranami - pokud skutečně vyznávají konzervativní hodnoty. Pražští konzervativci jsou ale spíš parodií na tento pojem. Kandidátka SPOLU je sbírka lidí minulosti, kteří jsou spojeni s kauzami jako Dozimetr, prodejem koupaliště Džbán, cinknutými privatizacemi, nejhorším obdobím pražských kmotrů a dalšími šmelinami. Když se ale pražské konzervativní strany nedokáží očistit samy, třeba to za ně udělají voliči a pošlou křížkováním nahoru lidi zespodu kandidátky. Aby ta jména, která tu vidíme někdy i desítky let, konečně zmizela do propadliště politických dějin.
Objevily se i nové politické iniciativy, které tedy většinou staví na kritice stávajícího vedení Prahy. Máte nějakého favorita mezi novými politickými subjekty, které budou letos kandidovat do zastupitelstva Prahy?
Pokud bych měl hodnotit míru komediálního umění, pak by se jistě nějaký ten favorit našel. Pokud se bavíme o schopnostech odborně řídit Prahu, jsou to všechno samozřejmě úplné úlety.
Mezi novými stranami jsou i ty zaměřené na motoristy. Jak vidí Jan Čižinský budoucnost dopravy v Praze? A jak se stavíte ke kritice cyklopruhů v místech, kde jsou cyklostezky a podobně?
Nic na nás nemají, a tak vytvořili umělý konflikt na cyklodopravě. Je to hanebné, snažit se získat politické body rozdmýcháváním nenávisti mezi lidmi. Tyhle strany za mne patří do úplně stejné extrémistické kategorie jako třeba SPD nebo KSČM.
A když se podíváme na fakta? Začali jsme stavět metro D, o kterém naši předchůdci desítky let jenom mluvili. Praha zažívá tramvajový boom, otevřeli jsme 2 nové tramvajové trati a další 4 se teď staví nebo brzy začnou. Připravili jsme opravu století – rekonstrukci Barrandovského mostu, stavíme a otevíráme nové mosty a zahajujeme stavbu Dvoreckého mostu, který uleví dopravě na Barranďáku a lépe propojí Prahu 4 s Prahou 5. Otevřeli jsme stovky P+R parkovacích míst a investovali jsme rekordní sumy do oprav silnic a chodníků. To je myslím dobrý výsledek na to, že jsme zdědili 30 miliardový dluh na dopravní infrastruktuře po letech vlády ODS a ANO. Pokud bude mít v dalším volebním období na starosti dopravu v Praze náš náměstek pro dopravu Adam Scheinherr jako doposud, vidím budoucnost dopravy v Praze velmi optimisticky.
Psali jsme
CELÉ ZNĚNÍ PrahaIN.cz získala kompletní podklady, které zastupitelům ve čtvrtek „představil” Michal Štěpán. Ne jako fyzická osoba, ale jako bývalý…
Jak podle vás dopadnou letošní komunální volby? Kdo má největší šanci a kdo je podle vás spíše outsider?
Věřím, že volby dopadnou dobře pro Prahu a pro Pražany. To za mne znamená, že se k moci nevrátí loupežníci a šíbři. Jestli ten či onen bude mít v příští koalici o něco vyšší či nižší podíl není až tak důležité. Praha si zaslouží zařadit se po bok moderních evropských metropolí, kde se dobře žije všem 365 dní v roce.
Nedávno se objevily kritické iniciativy zaměřené osobně vůči vám a primátoru Hřibovi. Vám osobně vyčítají nečinnost v kauze Dozimetr, privatizaci bytu, pronájem Šlechtovky či Fuchsu nebo možnou kumulaci funkcí. Co byste v těchto „kauzách“ vzkázal kritikům?
Vnímám to jako zoufalost lidí, kteří se před volbami marně snaží na nás najít nějakou špínu, a protože se jim to nedaří, tak si vymýšlí. Žádný byt jsem nikdy neprivatizoval a žádný privatizovaný byt ani nevlastním. Ani moje žena ani moje děti. S rodinou žijeme v normálním nájemním bytě. Kauza Dozimetr je naopak důkaz, že my s korupcí jako první doopravdy bojujeme. Pronájem Šlechtovky? Proběhla soutěž. Po ní jsme zjistili, že jeden z minoritních akcionářů vítěze podporuje Prahu sobě a výsledek soutěže jsme zrušili. Chtěl bych našim kritikům, kteří se mohou chlubit panem Faltýnkem nebo panem Pospíšilem vzkázat: Co tam máte dál?
Můžete vybrat pár konkrétních věcí, za které byste se pochválil? A existuje naproti tomu něco, co byste s odstupem času udělal jinak nebo vůbec?
Nechci chválit, ale poděkovat - týmu Praha sobě a všem poctivým a pracovitým úředníkům na magistrátu, kteří s námi na změnách k lepšímu pracují. Dopravní stavby jsem již vyjmenoval. Velkou radost mám z již započaté rekonstrukce Průmyslového paláce. O ní se 13 let mluvilo, ale až my jsme to rozjeli. Také Výstaviště Praha a Holešovická tržnice se konečně probouzejí k životu díky práci našeho náměstka Pavla Vyhnánka.
Díky Hance Třeštíkové ožívají podchody a opuštěná zákoutí, kam se lidé dříve báli chodit, máme novou strategii turismu, která myslí na místní lidi nebo jsme zavedli zvýhodněné vstupné pro seniory do městských divadel.
Přestali jsme s vyvážením Pražanů se zdravotním znevýhodněním do pohraničí, budujeme nové služby pro seniory, reformujeme kojeňáky, aby každé dítě mohlo vyrůstat v milujícím prostředí nebo odstraňujeme bariéry z veřejného prostoru i divadel a galerií.
V Praze 7 máme pro seniory levný taxík, který po volbách zavedeme v Praze všude. Je toho spousta, co se díky našim profíkům v Radě i Zastupitelstvu podařilo. Mrzí mě, že se nepodařilo najít podporu u koaličních partnerů pro zklidnění dopravy v centru.
Kdybyste měl v jedné větě říci, proč mají lidé volit Prahu sobě, jak by zněla?
Věřím, že voliče více než opakované sliby ve volebních programech zajímají činy a budou se rozhodovat podle výsledků naší čtyřleté práce na Magistrátu. Od rozdělané práce nemá odcházet. Jsme jediní, kdo kandiduje jen v Praze a jde nám jen o službu svému milovanému městu.
Psali jsme
Snaha politického hnutí Praha sobě o sestavení takzvané občanské kandidátky nedopadla. Přestože byly od prvních jarních dnů k vidění podpisové…