foto: archív Víta Hlouška, se svolením/Politolog profesor Vít Hloušek
Premiér Andrej Babiš (ANO) začal otevřeně vystupovat proti koaličním partnerům. A v politických kuloárech se hovoří o probuzení predátora. „Babiš je nyní viditelně ostřejší a agresivnější. Proces z jeho předchozích vlád se může opakovat,“ řekl serveru PrahaIN.cz Vít Hloušek, politolog a profesor Metropolitní univerzity v Praze.
Šéf ANO několikrát vystoupil proti Tomiu Okamurovi (SPD) a ostře kritizoval Motoristy. Dokonce řekl, že vládě škodí. Nepřipomíná vám to bývalé Babišovy koalice a následný pád sociálních demokratů a existenční problémy lidovců?
Nejsem si úplně jist, zda tato analogie sedí stoprocentně, ale jistá podobnost tam skutečně je. Každopádně je možné pozorovat snahu Andreje Babiše dělat si svoji vlastní politiku a zároveň rozšiřovat okruh voličů ANO. Bez ohledu na to, jak se to dotkne jeho koaličních partnerů.
Souboj o hlasy voličů se ale odehrával ve všech koalicích. Čím je Babišův styl odlišný?
Boj o voliče třeba i v rámci vládních koalic je přirozeně spojen se svobodnou soutěží politických stran. Snaha přetahovat se o voliče částečně existovala i v koalici Spolu.
Podobné momenty byly vidět i v 90. letech. Vzpomeňme si na dnes legendární přestřelky mezi Václavem Klausem a Josefem Luxem. Ty měly velmi podobný dopad a velmi podobné byly i motivy.
Ale Babiš je viditelně ostřejší a agresivnější.
Šlo mu vždy o cílenou snahu oslabit koaliční partnery, nebo jejich problémy a následný úpadek byly pouze jakýmsi „vedlejším“ produktem?
Nemyslím si, že jeho hlavním cílem je diskreditace SPD nebo snaha vymazat Motoristy z Poslanecké sněmovny. Je mu ale lhostejné, co se s těmito stranami stane. Snaží se prostě získat pro svoje hnutí maximálně širokou voličskou základnu a všechno ostatní je pro něj vedlejší.
Řada analytiků si delší dobu všímá, že výrazně zeslábly aktivity kdysi razantního šéfa SPD Tomia Okamury. Proč se z něj stalo jakési nevýrazné „želé“?
Už dlouho hraje roli protestní antisystémové opozice. To časem vyčerpá každého. Navíc se mu splnil jeho velký sen stát se předsedou Poslanecké sněmovny. O tuto pozici by nerad přišel. Vlastně nyní potřebuje Andreje Babiše víc než Andrej Babiš jeho.
K tomu patří i občasné přestřelky, které se týkají směru vládní politiky nebo personálních otázek typu ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) a šéf generálního štábu.
Okamura už ale nejde úplně na krev, protože je v čele dolní komory spokojený.
Po vzniku vládní koalice se ozývaly hlasy, které jí předpovídaly omezenou životnost. Může teď přijít rozvrat uvnitř koalice?
Rozkol by hrozil, kdyby Babiš ostře zaútočil přímo na předsedy koaličních stran. Kdyby napadl Macinku nebo se tvrdě pustil do Okamury a otřáslo by to jejich pozicemi.
V současném okamžiku se ale Motoristé i SPD budou „držet“, protože se jim vyplácí být součástí vládní koalice.
SPD se sice drží bezpečně nad pětiprocentní hranicí, ale nemusí to tak být navždy. A Motoristé jsou pod pětiprocentní hranicí a jsou rádi, že tvoří součást vládní koalice. Žádnou lepší variantu v politické budoucnosti nemají.
Některé hlasy hovoří o modelu, kdy by některá z opozičních stran mohla po rozpadu koalice tolerovat Babišovu menšinovou vládu. Mohly by být tyto úvahy za určitých okolností reálné?
Vzpomeňte si, jak přesně tyto návrhy a poznámky zněly. Většinou to bylo tak, že někdo hovořil o eventuální tiché toleranci Babišovy vlády. Ale vždy tyto hlasy mluvily o tom, že by tak postupovala nějaká jiná strana než ta jeho.
V tomto ohledu se hodně mluvilo o Starostech, protože jsou prý hodně centrističtí, a také o lidovcích. Nikdy to ale neřekli samotní představitelé STANu nebo KDU-ČSL.
Ovšem, jak praví klasik, přání jest otcem myšlenky...
(smích) Jistě. Řada politiků by asi byla ráda, kdyby Babiš vládl menšinově a jeho kabinet by tolerovaly rozumnější strany než SPD a Motoristé. Nikdo si ale nedovolí vystoupit s tímto návrhem veřejně. Babiš je nejvíce polarizující prvek v české politice.
Opoziční politici by tento krok svým voličům vysvětlovali jen velmi těžko. Proto je vyloučeno, že by některá z opozičních stran jen zmínila, že by mohla tolerovat Babišovu vládu.
Znamená to, že i přes vzájemné střety koalice drží pohromadě a její konec je v nedohlednu?
Ano. Skutečný rozkol, který by znamenal konec vládní koalice, teď skutečně nehrozí. Nechci vůbec zlehčovat, co se uvnitř koalice děje. Vzájemné konflikty jsou ale zatím pořád na úrovni jakéhosi škádlení. Motoristé a SPD mají příliš mnoho co ztratit, pokud by to s konfrontací vůči Babišovi přehnali.
Domníváte se, že Motoristé se definitivně usadí na politické scéně?
Myslím si, že pravděpodobnější je scénář jako kdysi u Věcí veřejných. Ministr zahraničí Petr Macinka se sice našel ve svém stylu, který přitahuje pozornost, je ale otázka, zda to stačí na překonání pětiprocentní hranice do Sněmovny.
Ostatní Motoristé buď mají vlastní skandály a průšvihy, nebo téměř nejsou vidět.
Jsou podle vás Motoristé pro pravicově orientované voliče zklamáním?
Samozřejmě. Tato strana vznikla s velmi sebevědomým tvrzením, že je na české politické scéně jedinou autentickou pravicí. Po volbách ale úplně rezignovala na svůj program a neplní z něj nic.
Pokud by někdo dnes volil Motoristy, už pouze jako určitý symbol. A někteří voliči možná proto, že se jim líbí, jakým způsobem Petr Macinka trollí všechny kolem sebe.
Nic jiného ale Motoristé zatím nepředvedli. Je to strana na jedno použití. Po čtyřech letech tiše zmizí z politické scény.