Marek Benda: Okamura jede nové kolo nenávisti. Romy a Ukrajince nahradil sudetskými Němci

18. 05. 202615:00
7 min. čtení
Marek Benda: Okamura jede nové kolo nenávisti. Romy a Ukrajince nahradil sudetskými Němci
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Marek Benda

Desítky let patří k nejvlivnějším poslancům. Je konzervativně zaměřeným křesťanem. „Svoje názory neměním. Smířil jsem se s tím, že svět se vyvíjí a prosazují se i věci, které se mi nelíbí,“ řekl serveru PrahaIN.cz Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS.

V posledních týdnech je aktuálním tématem sjezd sudetských Němců v Brně. Přišla tato aktivita pozdě, jak říkají někteří historici? Podle nich se měly otázky spojené s touto událostí řešit ihned po listopadu 89. 

Myslím, že se pletou. Vzpomeňte si, první cesta exprezidenta Václava Havla po jeho zvolení směřovala do Německa, kde se v tomto smyslu vyjádřil a vyslovil jistou lítost. Řadu let jsme se poté věnovali Česko-německé deklaraci, jejímž spoluautorem je dnešní europoslanec Alexandr Vondra. Měla přispět k uzavření bolestivých kapitol minulosti a během let přinesla mnoho užitečného. Také landsmannschaft, který původně vznášel majetkové požadavky a požadavky na revizi, už dnes žádné podobné věci nechce. Hovoří ale o nich Okamurovi blízká německá AfD. Nikoliv Sudetoněmecké krajanské sdružení.

Souhlasíte tedy s tím, že myšlenka uskutečnit sjezd byla správná?

Myslím, že je dobře, že se sjezd uskuteční v Brně. Právě tady byl odsun sudetských Němců mimořádně brutální. I proto v Brně pravidelně probíhá Pochod smíření, který připomíná osudy někdejších německy mluvících obyvatel. To, že z této „věci“ dokázal Tomio Okamura za přitakání zbytku vládní koalice rozpoutat další kolo nenávisti a vytahování démonů, mě nepřekvapilo. S tím se nedá nic dělat. On to dělá naprosto pravidelně, tu k Romům, Ukrajincům, tu k někomu jinému. Teď to jsou pro změnu sudetští Němci.

Měla Babišova vláda využít brněnskou akci jako příležitost k uzavření této epizody z naší historie?

K úplnému uzavření některých kapitol nedojde nikdy. Dělaly se ale jednotlivé kroky a postupně to šlo od roku 1990 až do roku 2026. Teď ale vláda naprosto zoufale promarnila jedinečnou příležitost. A výroky ministra zahraničních věcí Petra Macinky pro německý tisk mi hlava nebere. Kdybych byl na jeho místě, tak řeknu: nesouhlasím s tím, že se v Brně koná sjezd sudetských Němců. Ale pokud do Brna přijede bavorský kancléř a spolkový ministr vnitra, tak udělám všechno pro to, aby se v Brně cítili dobře a pohodlně. Z úst pana Macinky znějí poněkud dětinsky výroky o tom, že si Alexander Dobrindt a Markus Söder akci v Brně neužijí. 

Výkonná rada ODS zrušila místní organizaci, která tvoří téměř čtvrtinu členské základny ODS v Ostravě, je nejsilnějším místním sdružením ve městě i největším v kraji. Jaké byly důvody k tomu kroku. Co se v ODS děje?

Nic zásadního. Jsme v období před komunálními volbami a sestavují se kandidátky. Je jasné, že na mnoha úrovních ve straně panuje jistá míra nervozity. Uvnitř zmíněného sdružení existoval dlouhodobý spor, který nakonec vyústil do okamžiku, kdy ani jedna strana nebyla ochotná přistoupit na kompromis. Proto, aniž by jeho příslušníci ztratili členství ve straně, byla jedna místní organizace v Ostravě zrušena. Uvidíme, jak se tento krok projeví ve volbách, zda to bylo, nebo nebylo správné rozhodnutí. 

Z vedení ODS zazněla slova o tom, že to souvisí s určitou výměnou generací. Jak to bylo myšleno?

Obecně platí, že se snažíme omlazovat stranický kádr a přivádět do strany nové lidi. To platí v celostátní i komunální politice. Ostatně se to projevilo při sestavování kandidátek i ve voličských preferencích, které vynesly některé mladé lidi, například Lucii Bartošovou.

V některých městech došlo k částečnému odlivu členů ODS do hnutí Naše Česko, které založil Martin Kuba. Obáváte se možného oslabení ODS?

Moc to nevnímám. Jediný problém, o kterém vím, je v Berouně. Myslím si ale, že je to věc místního sdružení. Těm lidem, kteří odešli, se už nechtělo kandidovat pod značkou ODS. Nikde jinde ale podobné případy hlášené nemám. Odešli také nějací lidé z jihočeských organizací, ale i tam valná část v ODS zůstala. Zabývám se především Prahou a tady po hnutí Martina Kuby ani pes neštěkne. Další odliv členů nečekám.

Byl jste čtyři roky předsedou městské organizace ODS v Praze. Jste spokojen s její činností po vašem odchodu?

Odešel jsem po volbách, tedy před necelým půl rokem. Příští týden proběhne pražský regionální sněm, který by měl zvolit pražskou kandidátku. S vedením jsem stále v úzkém kontaktu. Ať už šlo o prosazení Tomáše Portlíka na post prvního místopředsedy ODS, obsazení pozice předsedy poslaneckého klubu ODS nebo sestavování komunální a senátní kandidátky, vše společně konzultujeme. Myslím, že to dělají dobře. V Praze vznikne koalice s TOP 09, což považuji za správný krok, a věřím, že podzimní volby vyhrajeme.

Dlouhodobá pozice ODS v hlavním městě se tedy podle vás nemění...

V žádném případě. Dokonce bych řekl, že bude spíše posilovat. Tomáš Portlík je nový vítr do plachet.

Která předvolební témata pokládáte za stěžejní a riziková?

Nemyslím si, že by si ODS na některém z nich mohla vylámat zuby. Jsem zděšen z některých kroků koaliční vlády. Například zákon o rozpočtové odpovědnosti. Pokud projde v pozměňovacích návrzích paní ministryně Schillerové, tak bude znamenat další dramatické zadlužování naší země a schovávání do různých fondů. A také dramatické vychýlení rovnováhy zákonodárné a výkonné moci. 

Vládní kabinet kritizujete často, jakých největších chyb se současná vláda podle vašeho názoru dopustila?

Myslím, že největší chyby vlády zatím byly v oblasti zahraniční politiky. Ať už to bylo vykřikování o zrušení muniční iniciativy nebo drastické snížení výdajů na obranu. To jsou věci, které se nám mohou velmi brzy vrátit. Americký prezident Trump je ve svých krocích mimořádně nevyzpytatelný a jsem zvědavý, co se dozvíme na summitu NATO v Istanbulu.

Mnohokrát jsem od různých kritiků, včetně bývalých zakládajících členů, slyšel, že se ODS odchýlila od původní pravicové politiky a dělá příliš velké kompromisy. Je to skutečnost, nebo jde o omyl?

V době, kdy jsme stavěli koalici SPOLU, jsme museli udělat jistý kompromis, abychom se dohodli s TOP 09 a KDU-ČSL. V koaliční vládě jsme museli přistoupit na řadu dalších kompromisů, abychom se dohodli s levicovými subjekty, tedy s Piráty a STANem. Taková je skutečnost.

Na posledním kongresu dal novému vedení jasné zadání, aby „oprášilo“ pravicový kabát ODS a znovu ukázalo, jaké je naše vidění světa bez kompromisů. To je úkol, který nyní stojí před novým vedením i před stínovou vládou. Budu jim velmi výrazně pomáhat.

Jste známý jako konzervativní politik. Změnil jste během 36 let svoje politické názory a postoje?

Myslím, že jsem se nijak zásadně nezměnil. Je mi jasné, že svět se vyvíjí a některé věci, které se mi nelíbí, se postupně prosazují. Nemusím z toho být úplně nadšený, ale děje se to. Kdysi jsem poměrně razantně vystupoval proti registrovanému partnerství. Dnes respektuji, že je tady a jde v podstatě téměř o plnohodnotné manželství. Vystupoval jsem proti omezování kouření. Dneska existuje zákaz kouření a už to nikdo nevrátí.

Konzervativec nechce za každou cenu něco vrátit, ale pouze si myslí, že než zboří nějakou zeď, tak se má ujistit, zda náhodou od sebe neoddělovala ovce a vlky. Proto jsem lehce opatrný ke všem módním vlnám a nápadům a říkám: nejprve je vyzkoušejme. Podívejme se, jaký bude jejich dopad, a teprve potom je dejme do zákonů. Každá móda nemusí být okamžitě přijata do legislativy.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy