Marek Doležal (TOP 09): Kauza Polčák je z mého pohledu problematická

25. 03. 202211:30
Marek Doležal (TOP 09): Kauza Polčák je z mého pohledu problematická
foto: Se svolením Marka Doležala/Marek Doležal

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY 2. místostarosta Městské části Praha 9 za TOP 09 na svém Facebooku 24. března ke kauze odměny pro Stanislava Polčáka za právní pomoc pro obce zasažené výbuchy ve Vrběticích

Moc mě mrzí, že vláda musí čelit těmto nepříjemnostem. Bohužel, toto je další školácká chyba hnutí STAN.

Kauza Polčák je z mého pohledu problematická v několika ohledech.

Na zákoně, který Stanislav Polčák údajně pomáhal připravovat, panovala široká politická shoda. Jeho služeb tedy nebylo nutně třeba. Na přípravu zákonů má navíc stát vlastní aparát, pokud by ten potřeboval z nějakého důvodu pomoc externí advokátní kanceláře, mohl si ji stát zajistit standardními prostředky.

Polčák navíc lavíruje, jak se vlastně v celé kauze prezentuje - jako politik, který se snaží pomáhat při řešení důsledků katastrofy ve svém domovském kraji, nebo jako advokát pracující pro své klienty?

Tento mix rolí je z mého pohledu nešťastný a v určitém ohledu se dokonce jeví jako střet zájmů. Jak jinak si vyložit skutečnost, že Polčák na jedné straně zastupuje obce a zároveň se měl podílet na tvorbě zákona, který má obcím přiznat odškodnění?

Domnívám se, že pro politika, který sedí v Evropském parlamentu, je místopředsedou druhé nejsilnější parlamentní strany a který navíc pochází ze zasaženého regionu, je takový druh pomoci náplní práce, za kterou je zvolen. Polčák si však de facto chtěl nechat zaplatit za lobbing.

Představme si, že by si v nynější situaci některý z veřejných činitelů nechal od ukrajinských uprchlíků vyplatit provizi za to, že jim zajistil přechodné ubytování, protože by mimo své politické profese provozoval rovněž realitní kancelář…

Pochybné je i to, že si Polčák odměnu s obcemi nedohodl předem.

Pozitivní je alespoň to, že po podobných kauzách politici stávající koalice odstupují ze svých funkcí, což je po letech vlády Andreje Babiše osvěžující závan standardní politické kultury.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných