foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Jiří Čunek
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se dopustil chyby, když se po zasedání vlády a po návratu na ministerstvo připojil k lidem, kteří v atriu pokračovali ve vánočním večírku i po tragickém incidentu na filozofické fakultě. „Náš předseda udělal obrovskou chybu a měl by okamžitě rezignovat na všechny funkce,“ řekl portálu PrahaIN.cz vysoce postavený člen strany, který nechtěl být jmenován.
Šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí prohlásil v pořadu Václava Moravce, že uvažuje o odchodu z vládní funkce a veřejně se omluvil. Podle některých lidovců jejich stranu poškodil u veřejnosti.
„Náš předseda by měl okamžitě rezignovat na všechny funkce. Bohužel se potvrdilo, že část jeho lidí na ministerstvu pokračovala ve vánočním večírku i po vraždě studentů a náš předseda se k nim po zasedání vlády připojil. To je strašné, a především morální pochybení. Zemřelo čtrnáct mladých lidí, další desítky byly zraněny a bojovaly v nemocnicích o život, celá země zůstala v šoku a na ministerstvu se dál oslavovalo za přítomnosti našeho předsedy. To se nedá vysvětlit nějakými omluvami. Je pochopitelné, že lidé zuří. Náš předseda zasadil naší straně před zraky veřejnosti těžký úder,“ řekl redakci PrahaIN.cz vysoce postavený člen KDU-ČSL.
„Domnívám se ale, že se ve vedení naší strany nezmění nic. Myslím, že předsednictvo, která má zasedat příští týden, Jurečku ve funkci podpoří a odmítne jeho nabídku k rezignaci. U většiny členů má totiž zajištěnou podporu a celostátní vedení se má sejít až koncem ledna. Navíc Jurečku podpořil i premiér Fiala. Naší straně to ale velmi ublíží, neboť tuto kauzu veřejnost právem vnímá velmi citlivě,“ dodal lidovec.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) má u části členů velmi špatnou pověst. Foto: PrahaIN.cz
Mnoho jmen ve hře
V této souvislosti prohlásil, že pokud by se Marian Jurečka rozhodl rezignovat na funkci předsedy strany, bude pro lidovce velmi těžké najít osobnost, která by vedení převzala.
„Situace uvnitř strany je krajně napjatá a složitá. Veřejně se ke kritikům předsedy nechce nikdo vyjadřovat, protože se bojí. Vrcholní funkcionáři ho zřejmě podpoří, ostatní vyčkávají. Navíc mají obavy z toho, kdo by Jurečku po eventuální rezignaci nahradil. Dlouholetí členové by přivítali, kdyby se do funkce předsedy vrátil Marek Výborný. Ve straně je oblíbený a panuje všeobecné přesvědčení, že by stranu vedl dobře. Navíc umí oslovit naše tradiční voliče i veřejnost. Část členů tvrdí, že by se do čela strany mohl dočasně vrátit bývalý předseda a poslanec Pavel Bělobrádek. Stranu vedl úspěšně devět let. Všichni ale zároveň chápou jeho zdravotní problémy. Mnoho členů by si přálo v čele KDU také Jiřího Čunka, který je velmi populární u značné části veřejnosti, ale on sám tyto ambice nemá a do čela strany jít nechce. Není to dobrá situace. Osobně se domnívám, že Marek Výborný by za určitých okolností stranu převzít mohl,“ řekl naší redakci člen lidovců.
PrahaIN.cz měla možnost hovořit také s několika členy silného křídla z východních Čech.
Marian Jurečka si podle jejich slov vytvořil silnou pozici zejména díky vlivu a nekompromisnímu chování. Ve straně podle nich žádná vnitropartajní opozice neexistuje. Podobně hrubé chování prý ale zažívají také u ministra životního prostředí Petra Hladíka. O něm se v kuloárech jako o budoucím předsedovi KDU-ČSL často spekuluje.
„Chvilkovým nápadem byl i Honza Bartošek, ale ten se začal bát ještě víc, než jak se bál dřív. O funkce, plat, svou budoucnost. Změna předsedy je pro tuto chvíli naprosto mylná a nereálná,“ dodali.