Martin Hrubčík (ANO): Dvě pokuty za jeden přestupek? Dle magistrátu běžná věc

07. 03. 202321:30
Martin Hrubčík (ANO): Dvě pokuty za jeden přestupek? Dle magistrátu běžná věc
foto: Facebook Martina Hrubčíka/Martin Hrubčík

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Prahy 9 a člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ANO na svém Facebooku 6. března k pokutování.

Co se stane, když vaše špatně zaparkované vozidlo pokutuje více strážníků? Vystaví vám za jeden prohřešek více pokut. Magistrát o takových případech ví, a přesto je neumí efektivně řešit, natož jím předcházet.

Paní – říkejme jí třeba Lenka (jméno bylo pro účel článku upraveno, totožnost autor zná) – vyrazila se svými dětmi k zubaři. Už to se dá v současné době, kdy je zubařů zoufale málo, považovat skoro za zázrak. V blízkosti ordinace nebylo volné místo k zaparkování, aby ale o termín u lékaře s dětmi nepřišla, zaparkovala, jak se říká, „kde se dalo“.

Za parkování dostala pokutu. Paní Lenka ji uznala a chtěla zaplatit, jaké ale bylo její překvapení, že za jeden prohřešek dostala pokutu hned dvakrát.

Dlouhotrvající přestupek

Podívejme se teď na to, co říká zákon. Představte si situaci, kdy zaparkujete na místě, kde parkovat nesmíte – např. v modré zóně. Kolem vašeho vozu projede kontrolní auto anebo projde strážník, který uzná neoprávněné parkování. Pokud se situace opakuje i později ve stejný den a vůz stojí stále na stejném místě, jedná se o dlouhotrvající přestupek, a tedy i o jednu pokutu.

Pokud byste však s autem popojeli, byť jen o pár metrů, už se o dlouhotrvající přestupek nejedná a rázem jsou z něj přestupky dva – a tedy i dvě pokuty.

To ale není případ paní Lenky. Její auto se během pobytu u zubního lékaře nepohybovalo, a tedy by se v případě záznamu od dvou strážníků mělo jednat o onen dlouhotrvající přestupek. Proč to tak ale úřady nevyhodnotily?

Magistrát se nad tím nepozastavil

Oznámení policie přišlo na magistrát, kde se ale nad vícenásobnou pokutou za jedno špatné parkování nepodivili.

„Jsem samoživitelka se třemi dětmi, chybu uznávám a pokutu jsem připravena zaplatit, ale rozhodně ne dvakrát jen kvůli tomu, že úřad s takovou situací neumí pracovat,“ říká paní Lenka a pokračuje: „Snažila jsem se dovolat na HMP, ale to je snad nemožné.“

Jak takovou situaci řešit?

Paní Lenka se tedy obrátila na mě, jestli bych jí s řešením prekérní situace nepomohl. Oslovil jsem Ing. Eduarda Šustera – ředitele Městské policie hl. m. Prahy, který mi vysvětlil, že v situaci, kdy pokutu udělí více strážníků, není policie schopna takové duplicity vyselektovat. Pokud taková situace nastane, je třeba jít na HMP, vyhledat úředníka, vysvětlit situaci – tedy že se jedná o pokračující přestupek, aby bylo možné zaplatit pokutu pouze jednou.

Co říci závěrem

Možná se stejně jako já divíte, že je takové absurdní divadlo vůbec možné. Co kdyby pokutu udělili ne dva, ale třeba pět strážníků? Byla by pak pokuta za jedno špatné parkování vystavena pětkrát? Je to celé důsledkem nezájmu magistrátu, anebo za tím vězí i to, že mnozí opokutovaní občané raději zaplatí více pokut, než by ztráceli čas a energii běháním po úřadech?

Je třeba tuto situaci vytáhnout na světlo a začít řešit, aby MP do budoucna takové situace odstranila a nekomplikovala tak život nejen občanům, ale vlastně i sobě.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných