foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Martin Sedeke
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Městské části Praha 11, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 10. října k výstavbě výškových budov na stanici metra Háje.
Stavební úřad městské části Praha 11 začal na konci minulého týdne projednávat žádost o vydání stavebního povolení projektu výstavby výškových budov na stanici metra Háje. Jde o výstavbu na objektech severně od východního výstupu z metra Háje, na objektech, ve kterých je dnes například restaurace Koulovna, různé prodejny (kebab, prodejna ovoce, cukrárna, řeznictví atd.).
Jde o záměr, který se v různých podobách vrací již více než 20 let. Původně se jmenoval Poutník. Cílem projektu bylo na komplexu nazývaném pochozí zóna Háje postavit více než čtyřicetipodlažní budovu. Později měl projekt několik dalších podob, ale objem výstavby byl vždy stejný. V současnosti má projekt podobu dvou věží, každá o jednadvaceti podlažích!
Zajímavé je, že se objekt dostal do projednávání dnes, kdy radnici vede Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), které se dlouhodobě prezentuje jako hráz proti zástavbě na Jižním Městě. Po celých dvacet let se vedení městské části bránila tomuto projektu, který je s ohledem na intenzitu (objem a výšku) výstavby v tomto místě naprosto nevhodný. Bez nadsázky jej lze označit pro toto místo za apokalyptický.
Již v minulosti jsem opakovaně říkal, že ne vždy je radnice v pozici, kdy může nějakému projektu bránit v realizaci. Městská část totiž není tím, kdo povolení vydává. Do procesu vydání povolení může vstupovat pouze v rozsahu, který jí umožňuje zákon. V tomto případě je ale pozice městské části silná, a proto se mi jak po roce 2002, tak po roce 2018 podařilo zabránit tomu, aby se tento projekt dostal vůbec do projednávání. Bohužel stačil rok vládnutí HPPP11 a investor obranu radnice prolomil a schyluje se k povolení vysoce intenzivního zastavení centra Hájů.
Velmi komicky v tomto smyslu vyznívá příspěvek zastupitele Farmačky ve vydání říjnového čísla radničního časopisu Klíč, ve kterém častokrát vyloženě nepravdivě uvádí, jak minulé radnice podporovaly výstavbu na JM. Že píše nesmysly jak po faktické stránce (pokud jde o konkrétní projekty), tak po formální stránce: např. když se ptá, proč v minulosti koaliční zastupitelé nepodali připomínky ke stavebním záměrů na JM, kdy pomíjí skutečnost, že nic takového dle zákona nejde (kromě nelogičnosti spočívající v tom, že v takovém případě se otevírá otázka, proč je nepodal jako zastupitel on), by ani tak nevadilo; koneckonců je v této otázce laikem a nemá na starosti územní rozvoj. Daleko horší je, že starostka městské části Zdeňková, která v gesci územní rozvoj má, je stejně nekvalifikovaná jako pan Farmačka, což vedlo právě k tomu, že investor prolomil obranu městské části a prosadil po dvaceti letech záměr do procesu projednávání stavebního povolení. Šance, že by se tato starostka dokázala v budoucnu účinně bránit vydání zmíněného stavebního povolení, se limitně blíží nule.
Přestože rozhodně nezastávám názor, že jakákoliv výstavba na Jižním Městě je zločin, ba naopak si myslím, že město je živý organismus a proměna jeho podoby v čase je něco, co je potřebné a umožňuje naplnit očekávání jeho obyvatel o prostředí, ve kterém chtějí žít, tak tento způsob urbanizace Jižního Města považuji za zločinný. Protože od vedení radnice nelze očekávat, že by realizaci tohoto projektu zastavilo, nabídnu svou pomoc obyvatelům bydlícím v okolí, aby věděli, jak mají postupovat, aby této výstavbě zabránili.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze