Martin Sedeke (ODS): V den jeho úmrtí připíjím památce Winstona Churchilla

25. 01. 202222:47
Martin Sedeke (ODS): V den jeho úmrtí připíjím památce Winstona Churchilla
foto: Se svolením Martin Sedekeho/Martin Sedeke

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Místostarosta Prahy 11, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 24. ledna k tomu, jaký by měl být dobrý politik

Občas se mě lidé ptají, jaké vlastnosti by měl mít dobrý politik?

Podle mě politický lídr, musí být především chlap, který si stojí pevně za svými názory. V politice tedy člověk, který hájí svůj názor i když právě není populární a nesouzní s veřejným míněním. Mám rád historii, a jsem přesvědčen, že právě historie nás poučuje, že úsloví vox populi vox dei, není pravdivé. Nejen historie Německa, kdy to dokazuje fakt, že nacisty podporovala výrazná většina obyvatelstva Německa. Konec konců i komunisti v roce 1947 vyhráli v ČSR volby, a to velmi přesvědčivou většinou.

Podle mě jsou to výrazni vůdci, kteří v krizových časech jsou pro vedení národa důležití. Typickým příkladem je Winston Churchill. Byl to nepochybně xenofob, rasista a opilec. Ale byl to charismatický chlap s pevnými názory. Především díky němu a jeho přesvědčení, s kterým vždy hájil své názory, pomohlo Británii a tím vlastně i světu vyhrát válku. Samozřejmě nejen díky němu. Jsem ale přesvědčen, že jeho přínos k vítězství spojenců byl podstatný a byl jedním z faktorů, které se musely spojit, aby byl nacismus poražen. Schopnost hájit své názory, o kterých je člověk působící v politice přesvědčen, považuji za vlastnost, která odlišuje dobré politické lídry od špatných.

Měnit své názory podle toho, co právě chce veřejnost slyšet je smrtící nejen pro politické vůdce, ale především poškozuje společnost samu. Velmi hezky je to popsané v knize J. F. Kennedyho ‚Profily odvahy‘. Podobnou odvahu prokazoval i první prezident ČSR T. G. Masaryk například ve svém postoji v tzv. Hilsneriádě. Tehdy se postavil proti názorům široké veřejnosti, i když rozhodně nebyl žádným příznivcem Židů. Šlo mu o princip a o své přesvědčení jeho správnosti.

Proto v den jeho úmrtí připíjím památce W. Churchilla, jako člověka, který měl odvahu vždy hájit své názory i když v danou chvíli vždy nekonvenovaly s názory většinové poluce.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných