foto: Se svolením Martina Valoviče/Martin Valovič
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Starosta Městské části Praha 10 za ODS na svém Facebooku 1. června k Pražské developerské společnosti.
Včera jsem na Magistrátu prezentoval kolegům starostům, jak mohou díky spolupráci s městským developerem dosáhnout realizace projektu, který respektuje ráz jejich městské části. Konkrétně jsem to ukazoval na příkladu polyfunkčního domu ve Vršovické ulici, který vyroste v těsném sousedství vršovického Ďolíčku.
O jeho podobě rozhodla otevřená architektonická soutěž, která se uskutečnila v loňském roce. Vítězný návrh nejenže respektuje ráz okolní zástavby, umístění v centru Vršovic, ale hlavně nebrání dalšímu rozvoji celé lokality. Jsem přesvědčený, že vysokou architektonickou kvalitu vítězného návrhu z dílny studia Kuba & Pilař architekti pozitivně ovlivnila právě úzká spolupráce naší radnice s Pražskou developerskou společností.
PDS je příspěvková organizace Hlavního města Prahy, která má starosti především zhodnocení městských pozemků a výstavbu projektů dostupného nájemního bydlení. V domě bude zhruba 139 městských bytů, přibližně 30 procent jich dostane Praha 10. To je jednoznačně pozitivní závěr dlouhé ságy, která měla od poloviny devadesátých let řadu podob.
V čem tedy takto úzká spolupráce spočívala a jaké měla přínosy? Tak především jsme přiměli Pražskou developerskou společnost dívat se na projekt v kontextu celého území. Proto jsme připomínkovali snad všechny aspekty zadávací dokumentace architektonické soutěže a zdůrazňovali význam okolí. Díky tomu se nám podařilo prosadit i opravu břehů Botiče. Nad rámec těchto kroků se nám podařilo nominovat svého zástupce do odborné poroty, která návrhy hodnotila.
Co jsem však chtěl vyzdvihnout, je to, aby se mí kolegové nebáli do takovýchto projektů vstupovat, i když třeba neznají tak dobře principy projektování, územního rozvoje a developmentu. Pražská developerská společnost je tu od toho, aby starostům byla partnerem, protože usiluje o to samé, o co usilují městské části, a to je posílení městského bytového fondu. Samozřejmě, krokem číslo dvě je nastavení pravidel pro komerční developery formou kontribucí, jako jsme to udělali my na desítce, ale to je jiný příběh.
Závěrem bych chtěl poděkovat náměstkovi primátora pro územní rozvoj a strategické plánování Petru Hlaváčkovi za to, že mě přizval jako hosta. Se zájmem si poslechl prezentace Institutu plánování a rozvoje a dalších řečníků. Zdá se, že primátor Bohuslav Svoboda, náměstek Petr Hlaváček, náměstkyně Alexandra Udženija i další radní se snaží bytovou krizi, do které jsme se v uplynulých letech dostali, konstruktivně a efektivně řešit. Těším se na další setkání.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze