Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Nepochybuju, že lidi stromy chtějí

05. 01. 202206:30
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Nepochybuju, že lidi stromy chtějí
foto: Se svolením Matěje Michalka Žaloudka (stejně jako v článku)/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 31. prosince k vysazování stromů v ulicích

Vždycky když v nějaké ulici plánujeme stromy a ukáže se, že by to mělo vliv na počet parkovacích stání, najdou se politici, co říkají: „Absolutně nepřijatelné!“ S těmi je dost těžký se domluvit, protože evidentně vycházíme z úplně odlišných představ o tom, co je to veřejný zájem a co je naší rolí (a zejména asi o tom, v jakém stavu je naše planeta, resp. zda je to i náš problém).

Pak jsou ale politici a političky, co říkají: „Tak to ale musíme probrat s lidma, co tam bydlí!“ a to mi přijde skvělý a vlastně tomu vůbec není co vytknout. Budu to dělat rád a považuju to za správný. Věřím, že takové debaty konečně povedeme v tomto roce na jaře nebo v létě s lidmi z Husinecké, Rokycanovy, Viklefovy nebo Biskupcovy. Nepochybuju, že lidi stromy chtějí.

Ale hrozně bych si přál, aby si lidi víc uvědomovali, že na to, jak naše ulice vypadají dnes, se nás předtím nikdo neptal. To, že jsou na obou stranách obsypaný autama, v mnohých žádné stromy nejsou, chodníky jsou často moc úzké, a na kole se v nich moc jezdit nedá, to není výsledkem žádnýho demokratickýho vědomýho rozhodnutí. Je to setrvačnost zděděná po komunistických, ba i prvorepublikových plánovačích, kterou posledních 32 let nikdo pořádně nezpochybnil, naopak se postupem času stále víc zhoršuje, protože aut přibývá. Automaticky se počítá s tím, že při opravě ulice do stávajícího stavu (což je praxe většiny rekonstrukcí) se nikoho ptát třeba není, což je přece úplně špatně.

Na obrázku Rømersgade, Kodaň
nahoře 2018, dole 2021.

Publikováno se souhlasem autora.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných