foto: Se svolením Matěje Michalk Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 17. ledna k novým pravidlům pro developery
Rada hlavního města dnes schválila tzv. Metodiku spolupodílu investorů do území. Tzn. pravidla, podle kterých by mělo developeři posílat městským částem peníze na veřejnou vybavenost, po které s jejich výstavbou vzrůstá poptávka. Prostě aby s novými domy vznikly třeba i nové školy. S velkou slávou a velkým zpožděním oproti původním plánům.
Je to obrovský krok vpřed. Přispěje k transparentnějšímu procesu, pomůže třeba menším městským částem, které na takovou metodiku nemají aparát.
Jenže - ta částka 700 kč / jeden metr hrubé podlažní plochy je strašně málo. V praxi to znamená, že dnes budou developeři slavit, takhle nízká částka je pro ně skvělá zpráva. Spousta městských částí už několik let vybírá více a teď dostávají od nejvyšší instance pokyn držet se při zemi. Navíc - máme meziroční 7% inflaci, kterou jako by nikdo nereflektoval, o 700 kč mluvilo město už před dvěma lety.
Například plánovaný development místo CETINu na Olšanské (a.k.a. Jiřičná) má mít cca 1000 bytů, hrubá podlažní plocha je 106.000 m2, to znamená kontribuci cca 75 milionů. Za to se při dnešních cenách postaví možná cca jedna 2-3třídní školka. To nestačí. Těch 1000 bytů město zatíží nároky nejen na školskou infrastrukturu, ale i na zdravotní, sociální, kulturní a dopravní.
Nebo v návrhu kontribucí na Nákladovém nádraží mají developeři platit na infrastrukturu cca 1,55 miliardy, ale náklady na školskou, dopravní a sociální infrastrukturu přesahují 4 miliardy, a to v tom ještě nejsou prakticky žádné obecní byty.
A propos byty - město tím zahazuje i příležitost zavést (alespoň v této formě doporučení!) spolu s metodikou i praxi výstavby obecních bytů jako samozřejmé součásti výstavby nových čtvrtí, ačkoliv Zdeněk Hřib přesně toto ještě v září sliboval. V materiálu je toto pro městské části ponecháno jako pouhá možnost, těžko ale předpokládat, že rozšiřování bytového fondu městské části upřednostní před výstavbou školní a předškolní infrastruktury, kterou mají zákonnou povinnost zajistit.
Současná situace nárůstu cen bydlení (aktuálně jedna z nejdynamičtějších v EU) a aktuálně i cen energií bude ohrožovat tisíce lidí ztrátou stabilního bydlení. Praha jim bude moct pomoci, jen když bude mít robustnější bytový fond. Město, městské části i stát ale v minulosti rozprodali jak byty, tak i pozemky, na kterých by se daly obecní nemovitosti stavět. Největší příležitost dnes leží právě v developerské výstavbě na velkých transformačních územích. Rezignovat na podíl obecních bytů je ohromná a nevratná škoda.
Publikováno se souhlasem autora
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce Praha Sobě na svém Facebooku 16. ledna k dokumentu Metodika…
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze