Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Jiný svět je možný a není tak daleko

26. 06. 202222:00
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Jiný svět je možný a není tak daleko
foto: Facebook Matěje Michalka Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 24. června k návštěvě Berlína

Berlín byl skvělej. Na dva dny jsem vypadl ze všech starostí o kampaň a o plnou mailovou schránku a přišel na jiný myšlenky.

Žil jsem tam před 10 lety, už tehdy to bylo město plný zeleně a alternativní kultury, ve kterým je nejsnadnější všude jet na kole a v každý čtvrti najdeš vege jídlo ze všech koutů světa. Nábytek jdeš nejčastějc nakupovat na blešák a čerstvý ovoce a zeleninu na páteční trhy na Maybachufer.

Ale přijde mi, že od tý doby se všechno ještě zintenzivnilo a chodit Kreuzbergem je chvilkama pomalu jako procházet nějakou zelenou utopií. A hlavně jsem si nikdy dřív neuvědomoval, jak strašně moc tyhle věci stojí na emancipovaný společnosti a na systematický práci s komunitama. Jak nereálný je čtvrť kolem nás zlepšovat jen shora. A jak důležitý je tomu shora nebránit.

Tyhle studijní výlety jsou dobrý pro moji psychohygienu. Jel jsem nočním autobusem hned ze zastupitelstva, kde jsem marně vysvětloval opozici, k čemu je vůbec dobrý, když samospráva vlastní byty. Z prostředí, kde jsi za extremistu, když chceš v nějaký ulici vysadit víc stromů. Z prostředí, kde zastupitelé blouzní o tom, že musím zřejmě vlastnit firmu na bílou barvu, když tolik obhajuju cyklopruhy.

Vystoupíš ráno z autobusu, kolem tebe projede na kole děda s vnoučatama v přívěsu a hned v první kavárně dávaj kafe s sebou jen do zálohovanejch kelímků. Pak se jdeš podívat na Autofreier Kiez a pak tvůj průvodce říká o berlínský bytový politice takový věci, že by se Václavu Klausovi splašily nesouhlasný vlnovky. Vidět jinej svět je uklidňující, protože pak víš, že jinej svět je možnej a není až tak daleko.

Myslím, že se obecně podceňuje, jak moc člověka podobný zážitky formujou. Měli by to udělat na každý radnici: po volbách složit koalici, podepsat smlouvu, zvolit radní a hned potom je všechny vzít na povinnou 14denní multioborovou exkurzi po evropskejch městech. Klidně z veřejnejch peněz, každá takhle investovaná koruna by se nám vyplatila několikanásobně.

Za tenhle výlet díky Dvory a vnitrobloky Bieno. Na obrázku skoro brečím z tohohle banálně geniálního plácku uprostřed úplně normálně široký rezidenční ulice.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných