Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Katar, bizarní výplod komercionalizace sportu

23. 11. 202210:21
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Katar, bizarní výplod komercionalizace sportu
foto: Facebook Matěje Michalka Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 21. listopadu k mistrovství světa ve fotbale v Kataru

Fotbalové mistrovství v Kataru je jako laboratoř všeho, co je špatně na současné podobě globálního kapitalismu.

Sport, který se už tolik let, a tak intenzivně zaklíná bojem proti diskriminaci, rasismu a homofobii, jede oslavit svůj největší svátek do země, kde queer lidem hrozí vězení, kde domácí násilí proti ženám není protizákonné a mladé neprovdané ženy nesmějí samy opustit zemi.

FIFA se zaklíná zárukami, že LGBT návštěvníci šampionátu budou v bezpečí, ale úplně stejně se zaklínala tím, že na šampionátu se bude moct pít pivo, a před pár dny si to Katar rozmyslel. Dnes vyšlo najevo, že FIFA hrozí drsnými sankcemi všem kapitánům mužstev, co si chtěli vzít na ruku duhovou pásku.

Výstavba stadionů a veškerý jednorázový přidružený infrastruktury ve městech, co mají méně obyvatel než každý z nich, v zemi, kde se fotbal prakticky nehraje a hrát v budoucnu ani nebude, je úplně bizarní výplod dnešní podoby komercionalizace sportu. Je to taky olbřímí metafora odpadovýho hospodářství současnosti. Je to stejně nesmyslný jako pít vodu z petek v místnosti s tekoucí pitnou vodou (jen je to teda asi tak bilionkrát horší).

Ze slibů o prvním uhlíkově neutrálním mistrovství (lol) zbyl asi tak jeden stadion, kterej se nějak asi dá rozmontovat a následně někam převézt, ale nikdo neví kam, proč by to někdo dělal a kdo by ho mohl chtít.

Zmiňovat ekologii v souvislosti s tímhle celým šílenstvím, je fakt chucpe, už třeba jen proto, že malá země jako Katar samozřejmě není schopna zajistit ubytování všem účastníkům turnaje, takže s nimi budou denně létat letadla z okolních zemí. Nemluvě o tom, že celá ta paráda za neuvěřitelných 220 miliard dolarů se samozřejmě platí z peněz z místní těžby ropy a celá se dělá logicky i proto, aby prestiž regionu zajistila, že světová poptávka po téhle těžbě bude pokračovat.

Při horečných přípravách veškeré infrastruktury zemřely zřejmě tisíce dělníků. Člověk by čekal, že to bude mnohem větší skandál, ale asi to nikoho až tak nezajímá, protože byli černí. Respektive byli ze zemí, kde se mají lidi tak brutálně špatně (což je asi taky úplně normální stav věcí), že se jim přesto vyplatí přijet pracovat za podmínek, ve kterých jim hrozí smrt. Na celodenní směny v rozpáleným slunci, často se zabaveným pasem. A celý je to okořeněný cynickou obhajobou FIFA, že jen minimum těch lidí zemřelo přímo na stavbě stadionů, což by se dalo parafrázovat: „nezemřeli NA mistrovství světa, nýbrž S ním“.

A to všechno jen kvůli fakin’ fotbalu. Kvůli hře. Kvůli kopání do míče. Je to už fakt hodně, hodně blízko Hunger games: Po hřišti se prohánějí celebrity, který sice neumíraj, ale životy to stojí lidi v zákulisí. Miliardy lidí to sledujou a tleskaj. A dokonce i ten kolonialistickej rozměr v tom je. Včetně tý nuance, že po trávníku se prohání hráči z globálního jihu, který ten skleněnej strop prorazili a vydělávají miliony v Evropě, ale začínali tak, že si kopali s míčem v nějaký vesnici v Burkina Fasso přesně s těma klukama, co postavili ten stadion.

Celý je to fascinující sledovat. Všichni vidí, že FIFA je cynická zkorumpovaná organizace a že úplně zabijí jakýkoliv ctnostný myšlenky, který by se snad se sportem mohly spojovat. Čirý zlo. Ale je to úplně stejná marnost jako přihlížet klimatickýmu summitu; všichni vidí, že král je nahý, ale takhle to prostě je, co naděláš.

Systém, ve kterém je tohle možný, ba co víc, považovaný za úplně normální nebo dokonce za správný, protože je to důsledkem ekonomický poptávky, není v pořádku, a není žádným projevem extremismu ho kritizovat.

Na fotce je majitel kultovního sportbaru Lotta v Kolíně nad Rýnem, který se už na jaře rozhodl mistrovství bojkotovat (i přes to, že tím přijde o obrovský zisky) a spustil tím vlnu dalších. V Německu je to samozřejmě mnohem větší téma (nejen proto, že berou lidský práva vážněji než Češi, ale i proto, že v Německu je mnohem větší téma fotbal), k bojkotu se přidává spousta hospod, lidí a organizací, téma se řeší v Bundestagu, nestíhám to všechno sledovat…

Tady třeba jedna reportáž v angličtině ZDE.

A proto #BoycottQatar2022. Nekoukejte na to. Podporujete tím všechny ty, co na pošlapávání lidských práv, na greenwashingu, na ničení planety i na smrti nevinných lidí vydělávají peníze.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných