Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Na Den Země se upálil klimatický aktivista

27. 04. 202211:59
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Na Den Země se upálil klimatický aktivista
foto: Facebook Matěje Michalka Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 25. dubna k obětím klimatického hnutí

Od malička jsem měl problém s kultem Palacha. Asi ty důvody neumím vysvětlit v krátkém statusu, ale prostě je mi „klasická“ poloha disentu, tedy dlouhodobé soustředěné opoziční práci, mnohem bližší. Taky jsem respektoval, že je to do velké míry generační věc.

Chápu samozřejmě, že obrovské urgentní hrozby si žádají radikální odpor a viditelné činy přesahující běžnou agendu aktivního občanství. Proto jsem i dost zdrženlivý ve veřejné kritice jakýchkoliv přímých akcí v klimatickém hnutí - třeba je považuji taky za netaktické, ale snažím se zároveň vcítit do člověka, který je zoufalý, a neví, jak jinak už upozornit na problém, který je potřeba řešit a který je všemi přehlížený. Snad s výjimkou Grety Thunberg se asi nikomu nepodařilo probudit ve veřejnosti ponětí o závažnosti krize, které čelíme, a dosáhnout nějaké hmatatelné změny, a kdo jsem já, abych někomu říkal, že to dělá blbě.

Před třemi dny, na Den Země, se před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu upálil klimatický aktivista a budhista Wynn Bruce na protest před nečinností vlády tváří tvář klimatické krizi. Pokud vím, je to již druhý podobný akt, v roce 2018 se v Brooklynu upálil právník a lidskoprávní a environmentální aktivista David Buckel (viz zde).

Co mě na tom frustruje, je to, že zatímco ta palachovsko-zajícovsko-siwiecovská nejvyšší oběť je součástí národního kánonu, učiva základní školy, místopisných názvů, seriálů a pravidelných vzpomínkových aktů, smrt Wynna Bruce nestojí pomalu nikomu ani za zmínku, nebo dokonce za zamyšlení. (Nenašel jsem o tom žádný český článek). Přitom jeho oběť měla poukázat na krizi, která svou vážností a měřítkem nejspíš přesahuje všechny problémy, které jsme jako lidstvo doposud poznali.

Jinak je z toho člověku spíš úzko, z toho aktu i z toho všeho.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných