Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Piráti na rozcestí. Anebo už na cestě doprava?

10. 06. 202313:22
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Piráti na rozcestí. Anebo už na cestě doprava?
foto: Facebook Matěje Michalk Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 7. červen k aféře Jany Michailidu.

Poslechl jsem si v posledních dnech pár rozhovorů s Janou Michailidu, a i když s ní nesouhlasím se vším, není nejmenších pochyb, že je to dost inteligentní demokratka, schopná artikulovat kritické názory k současnému dění, které ve veřejné debatě dost chybí.

Dokonce všechno, co mi vždy na Pirátech připadalo zajímavý a co jsem jim zaviděl, Michailidu do nějaké míry ztělesňuje - nonkonformnost, kritiku systému, bourání konvencí, zároveň ale predikovatelnost postojů…

Naopak ty Piráty, co se právě předhánějí v distancování se od „antikapitalismu“ (já si vždycky bláhově myslel, že to je jeden z proudů, který stál u zrodu pirátského hnutí), nebo naopak rétoricky odmítají levo-pravý spor (a proto ho asi zrovna vedou), jsem už dlouho neslyšel říct něco, co by mě zaujalo.

Hodně zaznívá, že celá ta kauza je banalita, ale podle mě tu nejde jen o nějaké stranické půtky, ale může to být lakmusový papírek toho, jakým směrem se nejmenší a nejprogresivnější vládní strana vydá.

Například v celý tý debatě o škrtacím balíčku, nejvýznamnějším zákonu tohoto volebního období, pro mě úplně zásadně chybí hlas, který by poukazoval na to, že Stanjurova politika opět mine bohaté a dopadne nejhůř na ty nejslabší. Že existuje něco jako krize bydlení a klimatická krize a vláda právě propásla příležitost víc zdanit spekulanty a znečišťovatele a podpořit udržitelné a zodpovědné chování.

Tenhle hlas, který přinejmenším v západních demokraciích běžně zastávají zelené a sociálně-demokratické strany, leckde tvořící polovinu parlamentu, pro mě v české sněmovní reálpolitice hájila potenciálně aspoň ta levicovější část Pirátů. Nebo jsem alespoň doufal, že při koaličních jednáních tam tenhle hlas snad aspoň trochu, třeba slabě, zaznívá.

Po tomhle hlasování si říkám, že jsem byl asi naivní, anebo že se právě přinejmenším podařilo tohle křídlo ještě víc oslabit.

Je ale samozřejmě dost možný, že si to Piráti spočítali správně a za 2 roky i díky tomu, že i oni se stali součástí Nekonečného příběhu českého antikomunismu, ve volební kampani geniálně naskočí na společenskou poptávku po nové „neideologické, středové, rozumné“ straně, pro lidi unavené z bigotní ideologie Spolu. Možná, že archetyp bývalých buřičů, ze kterých vyrostli konformisti, bude u voličů oblíbený a v důsledku pro tuhle zemi prospěšný.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných