Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): S koalicí #SMOGU to půjde celé rychle do kytek

28. 01. 202215:58
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): S koalicí #SMOGU to půjde celé rychle do kytek
foto: Se svolením Matěje Michalk Žaloudka (stejně jako v článku)/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 26. ledna k předvolební koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09

Tohle by byla samozřejmě pro Prahu tragédie.

Jestli nám dneska připadá, že z hlediska dopravní, bytové nebo klimatické politiky se v Praze dějí věci jenom pomalu, s koalicí #SMOGU to půjde celý rychle do kytek. Zatímco Scheinherr, Marvanová, Zábranský, Johnová, Třeštíková a spol. mají možná výsledky někdy trochu rozpačité, obecně jsou to lidi s odborností nebo obstojným přehledem v oboru, schopni rozhodovat na základě skutečných dat. Sňatek z rozumu Bendy, Pospíšila a Wolfa ale takové lidi nemá (snad s výjimkou Hlaváčka, u kterého jsem zvědavý, zda bude mít žaludek u tohohle projektu být). Obzvlášť u pražské ODS ideologická dojmologie zcela převažuje nad něčím tak nepotřebným jako je Strategický plán, Klimatický plán nebo Plán udržitelné mobility nebo prostě jakákoliv data. A hlavním tématem kampaně bude podle Pospíšila nepřekvapivě doprava, on je na ni totiž obzvláštní odborník, máme se na co těšit. Aspoň já teda jo.

Nicméně nevěřím, že by to takhle mohlo dopadnout. Jednak ten průzkum vypadá, jako by ho ani nedělali v Praze, druhak si vzpomeňte, jak jsme si před rokem mysleli, že Ivan Bartoš bude premiér. Předvolební dynamika bude ještě obrovská, například až ti lidé začnou říkat nějaké věci na veřejnosti a ukáže se, že jsou z jiného století. A první pachuť bude už z toho, jak otevřeně koalice SMOGU přiznává, že zatím nemá lídra a oslovuje nejrůznější možné bankéře (lol). Opět se půl roku před volbami hledá pan čistý zvenku, který by hodně pravděpodobně mohl být primátorem a všichni budou doufat, že ví aspoň, kolik má Praha městských částí. Baví mě představa, že by třeba sehnali někoho, kdo ví, co to je dopravní indukce, ale všichni asi tušíme, že kdyby se to stalo, musel by podepsat, že to na sobě nenechá znát.

Nejvíc ale doufám, že nastane záložní varianta a kandidát na primátora bude pan doktor Svoboda. Vždycky vzpomínám, jak jsem vedle něj seděl v nějaký debatě před minulýma volbama a on na dotaz moderátora, jak urychlit bytovou výstavbu v Praze odpověděl, že dneska už existují stavební postupy, ve kterých jeřáb přiveze na stavbu třeba celou koupelnu a takhle je nad tím třeba uvažovat, považte.

Přijde mi to geniální a dost věrná metafora toho, jak moc drží ODS prst na tepu doby.

Každopádně je to výzva pro nás ostatní, kterým záleží, aby teď po tolika letech zas nešlo všechno do kopru - spojovat se, spolupracovat, nedopustit v době, kdy lidem hrozí energetická chudoba, návrat asociální politiky, pro které jsou peníze a auta důležitější než člověk.

Jako Zelení vedeme jednání s ostatními subjekty už pár měsíců, věřím, že něco se domluvit podaří.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných