Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Slovo ‚doprava‘ se automaticky bere jako synonymum ‚auta‘

20. 01. 202219:30
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Slovo ‚doprava‘ se automaticky bere jako synonymum ‚auta‘
foto: Se svolením Matěje Michalk Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 19. ledna k diskuzi o dopravě ve městě

Jedna z pastí skoro všech debat o městě je ta, že slovo ‚doprava‘ spousta lidí automaticky bere jako synonymum slova ‚auta‘. Bylo by to skoro na nějakou psychologickou sondu: lidé vnímají jako nejdůležitější to, co je velký a hlasitý a co vidí všude kolem, ne to, čím lidi skutečně jezdí nejčastěji.

Dopady toho jsou pravděpodobně obrovské a těžko dohlédnutelné. ‚Na dopraváka‘ jdou studovat lidi, co mají rádi auta, radními pro dopravu se stávají lidi, co rádi řídí, nejrůznější dopravní komise jsou plné lidí, co umějí odcitovat z hlavy zákon o pozemních komunikacích, ale nevědí, co je to rabátko nebo kolik potřebuje místa k otočení člověk na vozíčku... Ostatně moje zkušenost z komunální politiky je, že pro drtivou většinu zastupitelů je hlavním indikátorem kvality jakéhokoliv projektu na cokoliv počet parkovacích míst a vše ostatní je absolutně podružné.

Z tohohle začarovaného smogového kruhu, ve kterém se potvrzuje, že hranice našeho jazyka jsou hranicemi našeho světa, budeme vystupovat dlouho. V každé metropoli západní Evropy to trvalo desítky let, u nás ta debata jako kdyby ještě ani nezačala.

Je proto zásadní, jak omezené rozhledy mají ti, kdo tu chtějí vládnout. Na čerstvě zveřejněném kampaňovém webu ODS Praha se jiné než automobilové dopravě věnuje celých 13 slov. O bezmotorové dopravě (třeba té nejdůležitější - pěší) se tam nedočteme vůbec nic.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných