Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Velkolepé plány versus tisíce drobných zlepšení

15. 05. 202208:30
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Velkolepé plány versus tisíce drobných zlepšení
foto: Facebook Matěje Michalka Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 14. května k předvolebním debatám

Když sleduju předvolební debaty o pražský politice, vždycky mě na tom praští do očí, jak je to stále o těch stejných velkolepých projektech - okruh, další okruh, nová linka metra, železnice do Kladna, filharmonie… Navíc je to hrozná nuda, ty věci se připravují desítky let, takže každý další primátor jen ujišťuje veřejnost, že oni tu projektovou dokumentaci už opravdu, ale opravdu hodně posunuli. Ta to neumí posoudit, takže jen přihlíží rétorickým schopnostem všech zúčastněných eg.

Jakkoliv jsou velkolepé vize a plány samozřejmě potřeba, jsem přesvědčený, že tohle město potřebuje hlavně miliony drobných zlepšení, skoro v každé ulici nějaké.

Když chodím po městě, takřka na každém kroku vidím něco, co by mohlo fungovat líp. Kolik je jen v ulicích Žižkova prostoru pro další stromy, kolik křižovatek by se dalo udělat bezpečněji, kolik prolejzaček by se dalo někam ještě vymyslet, kolik dešťové vody by se dalo někde zadržet a kolik solárních panelů by se dalo dát na nějakou střechu…

Jsem velký fanoušek drobných městských zásahů. Nenechme se vnutit hloupou rétoriku „Bém aspoň něco postavil“.

Jedna z takových věcí, která je stranou zájmu politiků, je zlepšování sítě pro „pěší dopravu“. Ulehčování každodenního života skoro každému.

Může se to zdát přizemní, ale 10 takových drobností v jeho okolí může leckomu zvýšit kvalitu života mnohem víc než jakákoliv velká infrastrukturní stavba.

Jen v posledních pár týdnech se na Žižkově podařilo otevřít hned tři takový věci.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných