Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Výjezd z dálnice u Čestlic u Prašné brány

09. 05. 202215:30
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Výjezd z dálnice u Čestlic u Prašné brány
foto: Se svolením Matěje Michalk Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 7. května k novému kruhovému objezdu u Prašné brány

Problém není ani tak to, co k Prašný bráně ODS Praha 1 nakreslila teď. Problém je, co plánuje stavebně. A při bližším pohledu zjistíme, že jde bez nadsázky o spor o pojetí celé dopravní sítě v širším centru.

Praha 1 chce kruhový objezd potvrdit i stavbou. Na plánku není ani jeden strom, za to 67 sloupků a 36 terčů a naivní přechody, které tu nikdo respektovat nebude. Vypadá to jako nějakej výjezd z dálnice u Čestlic, ale je to mezi barokním, renesančním a secesním landmarkem v centru Prahy. (A projekt financuje Penta)

Institut plánování a rozvoje Prahy a Aoc architekti navrhli už v roce 2019 podobu, která naproti tomu absolutně maximalizuje prostor pro pěší, částečně řešený jako shared-space. Našlo se místo i na stromy. To bylo ale pro nesouhlas Prahy 1 odloženo ad acta.

Ty obrázky dvou různých vizí stejného místa snad nemůžou být rozdílnější. Je to ztělesněná ilustrace toho, jak moc je důležité, koho na radnici volíte. Na plakátu uhlazený profesor Fiala, produkt je tohle.

Hlavní je ale zdánlivý detail na tom druhém obrázku. IPR zde totiž ve své koncepci pro Hradební korzo počítá s tramvajovými kolejemi, tedy s návratem tramvají na Příkopy (jezdila tam koňka už v roce 1875 a poslední tramvaj projela Příkopy v roce 1985.

Je to stejný příběh jako Václavák. Komunisti si mysleli, že nad (tehdy novou) linkou metra přece není potřeba zdvojovat dopravu. Byla to fatální chyba, tramvaj a metro totiž funguje úplně jinak.

Jiná je vzdálenost mezi zastávkami, jiná je hustota a návaznost celé sítě, jinak fungují přestupy, tramvajové spoje jedou odjinud a jinam než metro, jiný vliv má tramvaj na život v parteru… Od Prašný brány na Jungmaňák asi nikdo nepojede metrem, tramvají by tam ale byl za 3 minuty.

Metro a tramvaje se navzájem doplňují a posilují, ne nahrazují.

Pokud by město skutečně vystavělo tramvaje na Příkopech a propojilo je s Václavákem a ulicí 28. října do Národní třídy, Dopravnímu podniku hlavního města Prahy by to umožnilo bezprecedentně zefektivnit a posílit celou tramvajovou síť, cesta centrem by se pro většinu linek zkrátila, výluky ve Vodičkově by všechno neparalyzovaly, statisíce lidí by denně ušetřily i desítky minut. A s každým zvýšením konkurenceschopnosti MHD si další stovky lidí rozmyslí, zda ve městě potřebují auto.

Na Praze 1 ale nevládnou lidi, kteří by hájili veřejný zájem. Ačkoliv je to městská část, co jde přejít za 15 minut pěšky, a oni by v ní měli pracovat i bydlet, vládnou v ní naopak lidé, pro které je nezpochybnitelné dogma, že každá ulice musí být v první řadě průjezdná autem, křižovatky se musejí rychle vyklízet a ze všeho na světě nejdůležitější je parkování (viz ostudná podoba zrekonstruovaného Anenského nebo Betlémského náměstí). Ten navrženej kruhák se samozřejmě s tramvajemi vylučuje.

Má to být asi domnělá podpora „místních“ podnikatelů, ze kterých se mnozí politici Prahy 1 rekrutují. I to je ale hloupost. Naopak, nic by místní ekonomice nepomohlo tolik jako kdyby tu byla car-free zóna s povoleným vjezdem pro obyvatele a zásobování a zastávka tramvaje před jejich provozovnou. Z auta si toho moc nekoupíte. Naopak desetitisíce lidí přestupujících každý den z tramvaje na tramvaj vám udělají tržbu obrovskou.

Navíc - možná naivně - věřím, že za tím není nutně zlý nebo sobecký úmysl. Z mojí zkušenosti si většina konzervativců opravdu upřímně neumí představit, že nějaká ulice by mohla vypadat jinak než dnes. Nechápou, že dopravní volby lidí jsou odrazem podoby města, kterou sami utvářejí.

Nechápou, že kreslit silnice, je úplně stejné „sociální inženýrství“ jako kreslit někde cyklostezku.

Kdo seje silnice, sklízí auta, kdo seje pěší zóny, sklízí živé a příjemné ulice. Kdo postaví tramvajové koleje, pomůže přepravit ekologicky miliardy lidí.

Jenže to že to někdo asi nemyslí zle, není dostatečný důvod ho nechat vládnout. Tihle lidi musí prohrát.

Právě proto, že radní pro dopravu z volebního obvodu, kde volí ani ne 10.000 lidí, dokáže paralyzovat základní strategické cíle metropole jedním šíleným kruhovým objezdem, není v Praze důležitější radnice, než je Praha 1. Rozhoduje se tu strašně moc. Je to jak Wisconsin ve volbě americkýho prezidenta.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných