Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Že v architektuře jde hlavně o estetiku, považuju za častý a škodlivý omyl

21. 05. 202220:42
Matěj Michalk Žaloudek (Zelení): Že v architektuře jde hlavně o estetiku, považuju za častý a škodlivý omyl
foto: Se svolením Matěje Michalk Žaloudka/Matěj Michalk Žaloudek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za Zelené na svém Facebooku 21. května k architektuře.

Nedávno jsem si tu psal o tom, že tohle město potřebuje hlavně soustavnou drobnou péči, hlavně miliony drobných zlepšení, a že se na ně často zapomíná.

Revitalizace Václaváku, na které se podílelo několik politických generací (což má tu výhodu, že si ji žádný politik nemůže úplně přivlastnit), sice patří spíš k těm větším projektům, ale vezměte si už jen tenhle vodní prvek. Pro kolik lidí (a hlavně dětí) z okolí má mnohem větší význam než všechny okruhy a radiály na světě.

Už dávno jako úkol architektury vnímám prioritně dělat svět kolem nás funkčnější, spravedlivější, příjemnější a zdravější. Že v architektuře jde hlavně o estetiku, považuju za častý a škodlivý omyl.

Hlavní výhodou téhle podoby náměstí přece je že tam jsou nové stromy, které vrhají stín, že člověk nezakopává o obrubníky, že do horní části se konečně vrátí tramvaje a dovezou lidi, kam potřebují, mnohem lépe a rychleji. Už aby to bylo. A samozřejmě to, že na tom náměstí už nekrouží a nestojí všude auta.

(Možné to bylo zřejmě jen proto, že politici už ani nepočítají s tím, že by na Václaváku někdo bydlel, takže při rušení parkovacích míst nedostávají hysterický záchvat, že už je nikdy nikdo nikam nezvolí.)

Vtip je v tom, že ta pěší zóna samozřejmě krásnější je. Stromy krásné jsou. Dlažba místo asfaltu taky.

Jak tu nedominují auta, najednou jsou všude lidi. Najednou tu znovu vidíte hrající si děti i klábosící Pražany. Doprostřed náměstí se může postavit harmonikář, bude slyšet a nikdo ho nezajede.

Je to dobrý. Ale potřebujeme tisíce, miliony podobných zlepšení.

Publikováno se souhlasem autora.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných