foto: Archív Milana Knížáka, se svolením /Profesor Milan Knížák
ROZHOVOR: Už téměř čtyři měsíce je hlavní město bez vedení a vleklé spory politických stran už dosáhly nevídaných rozměrů. Podivné dění na pražském magistrátu ale nemá nic společného s politickým bojem a touhou se domluvit. Zastupitelé se pouze snaží urvat pro sebe co nejvíc moci. V rozhovoru pro PrahaIN.cz to prohlásil Milan Knížák, známý výtvarník, performer, exředitel Národní galerie a bývalý rektor Akademie výtvarných umění v Praze.
Ostré hádky na pražském magistrátu a absence vedení města už začíná ohrožovat i samotnou Prahu. Rozpočet na rok 2023 schválili zastupitelé až na poslední chvíli, a to dne 16. prosince, kdy hlavnímu městu hrozilo rozpočtové provizorium.
„Praha je bohaté sousto, tak se nedivím, že smečky všeho typu se o něj perou. V současném jednání městských zastupitelů nevidím touhu se domluvit, ale urvat co nejvíc moci pro sebe. V lukrativním městském prostoru, jako je Praha, se totiž dá velmi rychle zbohatnout,“ řekl Milan Knížák.
Politika už není službou pro lidi a stát
Krize na pražském magistrátu jasně ukazuje, že politickým stranám chybí výrazní a charakterově silní lidé. Milan Knížák je přesvědčen, že skutečné osobnosti se politickému prostoru vyhýbají obloukem.
„Politika už dlouho není službou veřejnosti. Je ale způsobem, jak se zviditelnit, popřípadě získat majetek. Proto se společenská elita politického prostoru štítí, a tak se do vedení společnosti dostávají nedostatečně kvalitní jedinci, u kterých nejsou žádné záruky,“ zdůraznil dále.
Psali jsme
Po zářijových komunálních volbách zůstává v Praze bez nového vedení pouze magistrát hlavního města. Strany zvolené do zastupitelstva se zatím…
Bez vedení města se investice zastaví
Rozpočet na rok 2023 byl sice zastupiteli přijat, ale někteří ekonomové varují, že pokud město nemá vedení, jsou ohroženy investice prakticky ve všech oblastech, které chod hlavního města zajišťují. S tím souhlasí i Milan Knížák. Jako pražský patriot, který má k hlavnímu městu až otcovský vztah, se obává, aby na hádky politiků nedoplatilo město a jeho obyvatelé.
„Ekonomové mají v tomto případě samozřejmě pravdu. Velké město je složitý organizmus. Když se zanedbá jeho údržba, velmi rychle degraduje do zmatku,“ upozornil Knížák.
Praha potřebuje funkční struktury
V hlavním městě už několik let chybí více než tisíc policistů, je zde akutní nedostatek zubařů i dětských psychiatrů a psychologů. Například dětští pacienti, které trápí po epidemii covidu deprese, musejí čekat i několik měsíců na návštěvu u specialisty.
V této souvislosti Milan Knížák poukázal na skutečnost, kdy tento stav nepředstavuje pouze pražský problém. Ohrožen podobným vývojem je podle jeho slov celý civilizovaný svět.
„Potřeby lidské společnosti rostou téměř geometrickou řadou a schopnost splnit je se čím dál víc stává utopií. Pokud nedojde k nějaké zásadní změně, jejíž povahu si zatím nedovedu představit, musí nutně dojít ke všeobecnému kolapsu. To ovšem neznamená, že rezignujeme a necháme Prahu bez funkčních struktur. Naopak. O to větší úsilí by mělo nyní vedení města vynaložit," prohlásil Knížák.
Podvodníky by Knížák vykázal z města
S podvodníky, zloději a tuneláři by se Milan Knížák rozhodně nemazlil. Obnovení středověkých veřejných trestů, jako byl pranýř, veřejné mrskání nebo potápění v koši do Vltavy, sice odmítá, ale věří, že jsou i jiné, taktéž účinné tresty.
„Ale klidně bych provinilé politiky vykázal z města a zakázal návrat," ukončil Milan Knížák pro PrahaIN.cz.