foto: Facebook Mileny Johnové/Milena Johnová
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Radní hl. m. Prahy pro sociální oblast a zdravotnictví za Praha sobě na svém Facebooku 12. května k semináři zaměřenému na děti a duševní zdraví
Enormní zájem o seminář zaměřený na děti a duševní zdraví ukázal potřebu mezioborové spolupráce a vytvoření chybějících služeb prevence.
Děti a duševní zdraví, to je slovní spojení, které v posledním období silně rezonuje. S důsledky zhoršeného duševního zdraví v souvislosti s šířením covid-19 a s tím spojenými restrikcemi se mnohé děti a dospívající potýkají dodnes.
Výrazně narůstají poruchy soustředění, zvyšuje se míra konzumace alkoholu, narůstají i počty úzkostných stavů, deprese, sebepoškozování i sebevražd.
Válka na Ukrajině a příliv uprchlíků do České republiky může mít za následek další zhoršování duševního zdraví jak u dětí, tak u dospělé populace.
V souvislosti s dramatickými společenskými událostmi se více než kdy jindy ukazuje, nakolik je zásadní věnovat pozornost péči o duševní zdraví, a jak je důležité vytvářet efektivní a funkční systém péče.
Již dlouhou dobu si uvědomuji, jak je téma duševního zdraví dětí a mladých lidí závažné a silné – a jaké rezervy Praha i další kraje mají v rozvoji sítě potřebných služeb.
Hlavní město se rozvoji meziresortní spolupráce v této oblasti věnuje, vznikají již první týmy, téma patří mezi naše priority.
Obrovský zájem o seminář nám ukázal potřebu všech zúčastněných stran intenzivně se podílet na vytváření chybějících služeb i spolupráce.
Cílem tohoto semináře je soustředit pozornost na téma duševního zdraví dětí a mladistvých, představit programy, které přinášejí potřebné změny v oblasti péče o duševní zdraví dětí a dospívajících a spoluvytvářejí efektivní a funkční systém podpory bez ohledu na resort. Mohly se tak představit různé služby – od prevence až po řešení krizových situací.
Setkání je součástí reformy péče o duševní zdraví a navazuje na dvouletou práci pracovní skupiny pro Prahu a střední Čechy. V rámci pilotních projektů již vznikla tři Centra duševního zdraví pro děti, v Praze a Středočeském kraji jsou dosud pouze dvě. Současná praxe ukazuje nutnost rozvoje těchto center ve všech regionech ČR, a tedy násobné navýšení jejich počtu.
Širokou škálu odborníků na semináři doplňují příspěvky dětí a mladých lidí, kteří sdíleli své příběhy a komentovali prezentovaná témata. Semináře se účastní přes 120 pracovníků z řad poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb, pedagogů základních a středních škol i zástupců veřejné správy z Prahy a Středočeského kraje.
Moc děkuji všem hostům, zúčastněním a organizátorům (Praha.eu a Metropolitní zdravotnický servis) za skvělou akci!
Publikováno se souhlasem autora
Psali jsme
Rada hlavního města odsouhlasila dlouhodobý plán péče o duševní zdraví. Dokument vznikl jako spolupráce mezi magistrátem, širokou odbornou…
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze