foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Místopředseda Poslanecké sněmovny Patrik Nacher
Plánované zrušení koncesionářských poplatků dělí společnost. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Patrika Nachera (ANO) jsou však květnové masové demonstrace výsledkem mystifikací. „Lži mají aktivizovat vystrašenou společnost,“ řekl serveru PrahaIN.cz Nacher.
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se vláda nebude zabývat návrhem zákona o veřejnoprávních médiích ministra kultury Oty Klempíře (Motoristé). V jakém stadiu tedy je návrh na zrušení koncesionářských poplatků?
K návrhu ministra Klempíře se sešlo několik stovek připomínek. Na zasedání koaliční rady byly projednány různé možnosti, kroky a strategie a vzešel z toho jistý úkol pro ministra kultury. Předpokládám, že výsledek uvidíme do několika týdnů.
Váš původní plán stále platí a od zrušení poplatků neustupujete?
Z naší strany se samozřejmě nic nezměnilo.
V uplynulých týdnech také probíhaly debaty o tom, z jakých peněz by Česká televize a rozhlas byly po zrušení koncesionářských poplatků financovány. Už v této věci máte jasno?
Oba sdělovací prostředky by byly placeny ze státního rozpočtu, z kapitoly ministerstva kultury.
Část především starší veřejnosti si dobře pamatuje, že komunistický režim 41 let používal státní rozhlas a televizi jako mocenský nástroj. Mnoho lidí má proto obavy, aby se na něco podobného nezměnila dnešní veřejnoprávní média. Jsou jejich obavy namístě?
Vůbec. Někdo se pouze snaží mystifikovat veřejnost. Mám pocit, že lidé, kteří mají tyto obavy, si do nich promítají nějaké svoje osobní motivace a zkušenosti. My se ale vydáváme cestou, která funguje ve většině zemí Evropy. Je to cesta transparentní a průhledná. Tento legislativní proces je naprosto legitimní a v pořádku.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Na Letné probíhá demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Prvním řečníkem z řad umělců byl herec Ivan Trojan, který vystoupil…
Jakou mystifikaci máte na mysli?
Šíří se tady jedna velká lež o tom, že nynější veřejnoprávní sdělovací prostředky jsou svobodné a nezávislé a po zrušení koncesionářských poplatků už nezávislé a svobodné nebudou. To je velmi nebezpečné.
Ovšem na Slovensku vládní strany veřejnoprávní média zničily. Ze slovenské televize a z rozhlasu bylo vyhozeno 60 nejlepších redaktorů a dramaturgů. To samé se dlouhodobě dělo za vlády Viktora Orbána v Maďarsku. Část společnosti se proto obává, aby k podobnému vývoji nedošlo i u nás. Tomu rozumíte, ne?
Nic takového v Česku nehrozí. To je pouze zbytečné strašení pomocí lží a dezinformací s cílem aktivizovat vystrašenou společnost. Chápu, že hodně lidí má obavy z podobných věcí, a nedivím se jim. Ale opakuji, že se u nás nic takového nestane.
To, co děláme, je naprosto legitimní. Ale není legitimní si vymýšlet a šířit o této věci naprosto lživé informace, které nejsou podložené žádnými důkazy.
Inicioval jste poslanecký návrh, který od placení poplatků veřejnoprávním médiím osvobozuje několik skupin ve společnosti. V čem návrh spočívá a v jaké je nyní fázi?
Náš návrh byl zařazen do systému. Nyní má vláda 30 dnů na to, aby se k jeho znění vyjádřila. Pak bude i se stanoviskem kabinetu postoupen k projednání do Sněmovny.
Podle této novely by neměli platit poplatky senioři nad 75 let nebo podnikatelé a firmy do padesáti zaměstnanců. Až doposud šlo o firmy s 24 pracovníky.
Osvobozeny by měly být také osoby se zdravotním postižením a nezaopatřené děti. Jde o zranitelnější skupiny.
Česká televize reagovala tvrzením, že náš návrh je pro ni nepřijatelný, protože by přišla o více než miliardu. Proto jsme návrh před odevzdáním třikrát změnili. Bylo to ale zbytečné a Česká televize stále opakuje, že stejně budou mít výpadek přes miliardu. Působí to na mě dojmem, že si náš návrh vedení televize ani nepřečetlo a zbytečně straší společnost.
Veřejnoprávní média byla vytvořena začátkem 90. let. Souhlasíte s názorem, že za 35 let se podmínky poněkud změnily a veřejnoprávní sdělovací prostředky by se měly více přizpůsobit současným podmínkám?
Ano, říkám to dlouhodobě. V roce 1991 vznikla definice veřejnoprávní služby, která stanovuje, jaké služby mají poskytovat Česká televize a Český rozhlas. Tato definice ale pochází z doby, kdy neexistovaly komerční televize, komerční média, internet, mobilní telefony, aplikace ani digitální platformy. Od té doby se mediální prostředí výrazně změnilo.
Proto jsem už před čtyřmi lety jsem navrhoval, abychom pojem veřejnoprávní služby nově definovali a přizpůsobili současným podmínkám. A to se teď konečně děje.