foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Volební urna, ilustrační foto
Vláda schválila návrh Ministerstva vnitra, který má promluvit do zákona o volbě prezidenta republiky. Jasnější, přehlednější a jednodušší by měl být způsob podpory kandidátů, sběr podpisů i jejich následná kontrola. Změny budou platit už pro příští volbu.
O schváleném návrhu na změnu zákona o volbě prezidenta informuje Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. K projednání do Parlamentu poputuje například možnost, že poslanci a senátoři budou moci být součástí jen jedné skupiny zákonodárců, která kandidáta do voleb prezidenta navrhuje.
Pokud vše půjde podle plánu, změny by mohly platit od začátku roku 2026. Dotkly by se tak už příští prezidentské volby. Kromě nového způsobu navrhování kandidátů zákonodárci bude například umožněno podpořit kandidáta online podpisem. Výrazně by se také měly zpřehlednit pravidla kontroly podpisů.
Konec dohadů a větší transparentnost
„Změny zákona budou znamenat konec dohadů, kolik kandidátů může zákonodárce ze své funkce navrhnout. Díky jasnému ověření identity při online petici a kontrole vždy minimálně 50 tisíc podpisů u listinné petice navíc docílíme maximální jistoty a transparentnosti při ověřování podpisů,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Online podpis bude možné učinit pomocí ePetice na Portálu občana. Díky elektronické identitě bude navíc zaručeno, že podpis provedla skutečná osoba. Systém také neumožní více podpisů v jedné petici. Když se tedy prezidentskému kandidátovi podaří online sehnat alespoň 50 tisíc podpisů a splní další náležitosti, bude bez další kontroly automaticky registrován.
Podpisy na papíře se budou počítat po jednom
Kontrola by se měla změnit ale i v případě klasických listinných podpisů. V případě, že kandidát předloží podpisy pouze v listinné podobě, jejich seznam bude jednotlivě postupně kontrolován až do dosažení 50 tisíc správných a úplných údajů. Zmizí tím kontrola prostřednictvím vybraného vzorku podpisů.
V případě předložení kombinace ePetice a listinné petice bude kontrola fyzických podpisů probíhat do chvíle, než součet obou nedosáhne požadovaných 50 tisíc. Při podpisu nebude nově nutné uvádět adresu trvalého pobytu.
Psali jsme
Ačkoli prezidentské volby sotva skončily a inaugurace generála Petra Pavla ještě neproběhla, sázková kancelář Fortuna už vypsala kurzy na další…
Podpisy loni vyřadily Karla Janečka
Právě podpisy se staly v minulých volbách v lednu 2023 osudné například neúspěšnému kandidátovi, matematikovi a podnikateli Karlu Janečkovi. Z voleb byl vyřazen pro nedostatek platných podpisů. Proti rozhodnutí se odvolal. Ústavní soud ale jeho stížnost zamítl, čímž ho z voleb definitivně vyškrtl.
„Ústavní soud konstatoval, že mám dokonce i důkazy o tom, že jsem dohledal další existující petenty. Stížnost byla přesto odmítnuta, aniž by se jí Ústavní soud věcně zabýval s odkazem, že není jeho úkolem přepočítávat hlasy. Kde je tedy v naší zemi možnost dovolání se spravedlnosti, když ne u Ústavního soudu? Proč mě Ústavní soud nevrátil z důvodu neoprávněného vyřazení kvůli špatnému použití matematické statistiky, k čemuž žádné podpisy řešit nemusel?“ divil se Janeček, jak tehdy naší redakci sdělila jeho mluvčí Nikol Klevcová.
Kontrolován bude nejdřív identifikátor
Právě podobným situacím by měla novela zabránit. Jak ministerstvo uvádí v rámci odpovědí na časté otázky, u podpisů se bude nejdříve kontrolovat bezvýznamový identifikátor, kterým je číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu.
„V případě, že se takto nepodaří osobu ztotožnit, přistoupí se k vyhledávání podle dalších povinně uváděných údajů v petici. V případě odchylek s evidencemi státu se bude postupovat dle přístupu naznačeného Nejvyšším správním soudem, tedy cestou úvahy, jaká míra chyby v údajích je dána pravděpodobnou neúmyslnou chybou zapisující osoby (sběrače či samotného petenta). Metodiku pro kontrolu petic navíc zveřejníme s dostatečným předstihem před lhůtou pro podání kandidátních listin, aby bylo zřejmé, na co by se měl při sběru podpisů klást důraz,“ stojí v odpovědi ministerstva.
S počty podpisů se nijak hýbat nebude. Kandidaturu takzvaného občanského kandidáta bude muset podpořit alespoň 50 tisíc voličů nebo skupina 20 poslanců či 10 senátorů.