foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Boris Šťastný
ROZHOVOR: První kolo senátních voleb proběhne 20. a 21. září, druhé pak o týden později. V Praze se letos mění senátoři v Praze 2, 4, 8 a 12. Ve volebním obvodě číslo 17, v Praze 12, kandiduje s podporou ANO a Motoristé sobě lékař Boris Šťastný. „Kabinetu Petra Fialy nelze důvěřovat. Inflace znehodnotila lidem úspory, zdražila energie, potraviny i další základní životní potřeby včetně léků. Lhali občanům, že nebudou zvyšovat daně. Daně zvyšují, a přesto každoročně dál a dál zemi masivně zadlužují,” uvedl mimo jiné v rozhovoru pro PrahaIN.cz Boris Šťastný.
Pane doktore, v roce 2018 byla v obvodu Prahy 12 volební účast lehce nad jednadvaceti procenty. Jak přimět lidi volit?
Nepodbízet se, ale nabídnout lidem řešení problémů, které je trápí. Nabídnout jim jasnou alternativu současného marasmu.
Ještě k tomu roku: Tehdy bylo osm kandidátů, nyní šest. Je to pro Vás nějaký zásadní parametr?
Méně se tím budou štěpit hlasy, což je v senátních volbách klíčové pro postup do druhého kola volby. V obvodu, kde kandiduji, je ten souboj ještě zřetelnější, je tu jeden kandidát vlády – většiny vládních stran, kterým je stávající senátor Pavel Fischer. Proti němu stojím já jako jasný kandidát silné opozice proti vládě Petra Fialy za koalici Motoristů sobě a ANO.
Psali jsme
Bývalý poslanec ODS Boris Šťastný a nyní předseda pražské organizace Motoristů spojil síly v senátním obvodě Prahy 12 s hnutím ANO.…
Pokud bych žil v Praze 12 a Vy byste byl senátorem, jak konkrétně byste dokázal pomoci v řešení jednotlivých problémů, například s přetíženými školami, čekacími lhůtami u lékařů. Prostě věcmi, které lidé řeší dennodenně.
Je třeba si uvědomit, že senátor, jakkoli je jeho volba spojena s konkrétním obvodem, není komunální politik a nemá tak legální možnost ovlivňovat rozhodování zastupitelstva dané městské části. Přesto řada problémů, i takové, o kterých hovoříte, má systémová řešení. Tedy konkrétně: chceme-li více škol, potřebujeme peníze na jejich výstavbu, rychlé a funkční stavební řízení a musíme mít peníze na dobře zaplacené učitele. Současnou vládu charakterizuje desetiprocentní klesající trend výdajů na školství ve státním rozpočtu. Nemohl by třeba stát by ušetřit mnoho miliard ročně na raketách, stíhačkách dalších věcech, co zabíjí lidi a ty peníze dát do škol? A k nedostupné péči? Ministerstvo zdravotnictví v tomto volebním období nesplnilo jediný z bodů programového prohlášení, které si předsevzalo. Přitom zvýšení efektivity českého zdravotnictví je základním receptem na prohlubující se nedostatek lékařů a zdravotních sester a zhoršující se dostupnost péče. K tomu všemu je třeba těch správných legislativních kroků, a to už do kompetencí Senátu spadá.
Koalice proti vládě. Foto: PrahaIN.cz
Vnímáte hmatatelný přínos senátora Pavla Fischera v daném obvodu?
Zaznamenal jsem jeho absolutní podporu všech špatných kroků vlády Petra Fialy, snahu sesadit hlavu státu, obídky a oslavy s velvyslanci cizích zemí a urputný boj za Tchaj-wan, zemi vzdálenou od nás 10.000 km, kde většina z nás nikdy nebyla a nikoho nezná a se kterou máme zcela minoritní obchodní vazby. Jako jeho protikandidát ale mohu být zaujatý, je hlavně na voličích, aby sami zhodnotili konkrétní přínos daného politika ke zlepšení jejich životů.
Jste spojený s péčí o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Jaký vývoj v povědomí tohoto onemocnění pozorujete?
Péči o nemocné s Alzheimerovou chorobou se věnuji po značnou část svého profesního života. Přes výrazné zlepšení kvality a dostupnosti péče o nemocné s demencí a rostoucím povědomím o specifických potřebách těchto klientů, stále bojujeme s nedostatkem lůžkových kapacit. Je neúnosné, aby senioři a dlouhodobě nemocní čekali dlouhé měsíce, někdy i roky, na místo v domově sociálních služeb. Jako senátor chci toto zásadně změnit.
Českou politickou scénu znáte téměř dokonale. Asi největší události podzimu může být vznik nové pravicové strany, jejíž tváří by mohl být také Miroslav Kalousek. Pomůže to ale něčemu?
Říkáte pravicová. Dobře vzpomínám na rok 2006, kdy Miroslav Kalousek (i přes své dřívější sliby voličům, že se KDU-ČSL rozhodně nebude podílet na vládě podporované komunisty) přijal nabídku v menšinové vládě s ČSSD a tolerancí KSČM, což ho stálo pozici předsedy lidovců. Později založil silně liberální, proevropskou TOP 09, což tedy opět není žádná pravicová strana. Takže, jestli pan Kalousek přijde s nějakou TOP09 revival a podělí se s ní o ty poslední 4 procenta jejich preferencí, to mne nijak nevzrušuje. Plakat by nad tím mohl Petr Fiala a jeho SPOLU, to by se fakt nakonec museli asi vzájemně sloučit.
Vláda Petra Fialy. Jak byste ji ohodnotil?
Kabinetu Petra Fialy nelze důvěřovat. Inflace znehodnotila lidem úspory, zdražila energie, potraviny i další základní životní potřeby včetně léků. Lhali občanům, že nebudou zvyšovat daně. Daně zvyšují, a přesto každoročně dál a dál zemi masivně zadlužují. Svazují trh práce. Důchodce okradli o valorizací penzí, státní zaměstnance o slíbený růst platů. Reálné mzdy v Česku klesly za posledních pět let nejvíce ze 38 zemí OECD. Míru takové politické i manažerské nekompetence, arogance vůči lidem a asociálnosti jsme zde ještě snad neměli. Tvrdím, že Fialova vláda je tou nejhorší po roce 1989.
Pokud byste byl premiér a digitalizace stavebního řízení by probíhala, jak probíhá, co byste řekl Ivanu Bartošovi?
Především, pokud bych byl premiér, nikdy bych, jako pravicový politik, nešel do vlády s radikálně levicovými Piráty. Nikdy! Také se ukázalo, že aureola Pirátů, že oni jsou nějací IT specialisté, tímto padla. Možná někteří z nich jsou hakeři nebo hráči videoher, ale ne zodpovědní a kvalifikovaní státní úředníci a manažeři. Konečně není to jen o zpackané digitalizaci stavebního řízení, stačí se třeba pokusit projet pirátským náměstkem primátora pro dopravu, MUDr. Hřibem, rozkopanou Prahou. Snad to voliči vnímají a ve všech dalších volbách vystaví Pirátům stopku.
U senátních voleb je velmi důležitá kontaktní kampaň. Kolik setkání jste absolvoval, s kolik cirka lidmi jste již mluvil a jak na Vás reagovali?
Kampaň jsme začali dříve než ostatní, už v polovině srpna. Denně se potkáváme brzy ráno na zastávkách MHD, kde rozdáváme zdravou snídani, pořádáme klasické volební stánky, ale i stánky prevence, kde na špičkovém přístroji měříme zájemcům tělesnou kompozici. Pořádáme debaty i setkání u piva po hospodách. Z kontaktní kampaně mám skvělý pocit, lidé reagují vstřícně a přátelsky.