„O aktivitách Hlubučka primátor nevěděl? To snad ne." Alexandra Udženija pro PrahaIN.cz

18. 07. 202217:28
„O aktivitách Hlubučka primátor nevěděl? To snad ne.” Alexandra Udženija pro PrahaIN.cz
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Alexandra Udženija (ODS)

ROZHOVOR V rozhovoru se starostkou Prahy 2 a pražskou zastupitelkou Alexandrou Udženijou (ODS) jsme si mimo jiné povídali o kauze Dozimetr, komunálních a prezidentských volbách, o novinkách v druhé městské části a také o tom, na co se v létě nejvíce těší.

Kauza Dozimetr zasáhla svým významem nejen pražskou, ale také celostátní politiku. Není to pro vás trochu schizofrenní pozice, když jste v pražském zastupitelstvu v opozici, odkud jste vyzývala primátora Hřiba k odstoupení a zároveň jste členkou vládní strany, která se musí bránit útokům z řad SPD a hnutí ANO? Jakým způsobem se to dá odlišit?

To je strašně jednoduché. Jsou tady nějací představitelé města, což je primátor Hřib a celá jeho rada, kteří celou tu kauzu umožnili, protože nic nedělali a ať mi nikdo neříká, že o tom nevěděli. My jsme jako opozice na některé věci upozorňovali. Mně vadí to, že pan primátor Hřib strká hlavu do písku a dělá, že se ho to vůbec netýká. Přitom se ho to opravdu týká a měl to být on, kdo měl zasáhnout. Náměstek přes dopravu Scheinherr, který je předseda dozorčí rady, kde údajně viděl nějaké problémy, měl bouchnout do stolu a říct, buď to já budu dělat pořádně, nebo odcházím. Měl se k tomu nějak postavit. Mně strašně vadí, že oni kvůli tomu, aby si zachovali svá křesla, neudělali nic. To je to, co já kritizuju. Primátor je hlava toho všeho a v momentě, kdy měl sebemenší pochybnosti, tak měl zasáhnout a on to neudělal.

Měl by tedy podle vás primátor Hřib odstoupit?

Do voleb máme zhruba dva měsíce, takže si myslím, že teď už je to zbytečné. Doufám ale, že mu tu jeho nečinnost voliči sečtou, protože jak nic neudělal v této věci, tak neudělal nic pořádného ani pro Prahu. Jeho PR je sice skvělé, ale činy nejsou žádné.

A měl by odstoupit Vít Rakušan z pozice ministra vnitra?

Já si nemyslím, že by měl odstupovat. Myslím, že v té kauze žádným způsobem nefiguruje. Jako správný předseda by měl bouchnout do stolu, vyměnit ty lidi, kterých se ta kauza týká a vyhodit je ze STANu, aby s ním nebyli spojováni a udělat si ve straně pořádek. Jestliže tyto kroky činí, tak za mě by odstupovat neměl.

Když by se vám v Praze 2 stalo, že by například váš místostarosta byl zapleten do podobné kauzy, tak byste vyvodila politickou odpovědnost jakým způsobem?

V momentě, kdy bych věděla, že se něco děje, tak bychom to řešili okamžitě. Ostatně takto jsme i činily s mojí předchůdkyní Janou Černochovou. Měly jsme takový náznak, že jeden z našich kolegů má nějaký problém. I když ho soud po 8 letech osvobodil a opravdu ho shledali za nevinného, tak jsme se s ním stejně dohodly, že okamžitě odstoupí, že už na radnici nebude a že nechá soudy, aby to vyšetřování proběhlo a on mohl prokázat svoji nevinu. Mrzí mě, že ty soudy trvají tak dlouho.

Blíží se komunální volby. Vy kandidujete do pražského zastupitelstva za koalici Spolu z šesté pozice. S jakým výsledkem byste byla spokojena? Co je pro vás hranice úspěchu?

Když byly parlamentní volby a kandidovali jsme poprvé jako koalice Spolu, tak jsem se vsadila s Markem Bendou, že budeme mít přes 30 procent a že to budu považovat za úspěch. On říkal, že budeme mít přes 35 procent. Budu velmi ráda, když ten výsledek bude začínat trojkou. Pokud to bude víc, tak budu šťastná.

Vy sama budete dělat nějakou osobní kampaň, nebo to bude vše v rámci koalice Spolu? Máte obecně kampaně ráda, nebo to berete jako nutnou povinnost?

V rámci celopražské kampaně v žádném případě osobní kampaň nechystám. Tu by měl mít vždy lídr, což znamená docent Svoboda. V Praze 2 ale kandiduji jako lídr na starostku, takže tady chystám i osobní kampaň, samozřejmě po dohodě s kolegy, aby nám ty kampaně zapadaly do sebe. Nejsem sólista, musí to zapadat do týmu. Co se týče setkávání s lidmi, tak pro mě je to naprosto přirozené a baví mě to. Slyšet od lidí i kritiku je velmi dobré. Vždy říkám občanům, že pokud jim něco vadí či mají nějakou potřebu, tak nám ji řekněte, protože nemůžeme vědět, co všechno kdo potřebuje. Pokud to nevíme, tak to nemůžeme řešit.

Máte už informace, zdali má koalice Spolu jasněji v tom, kdo bude jejím kandidátem na prezidenta?

To opravdu nemám. Zrovna jsem se o tom nedávno bavila s kolegy na radnici a ty informace nemá nikdo z nás. Pan premiér Petr Fiala jednoznačně prohlásil, že on na prezidenta kandidovat nebude, protože byly takové spekulace. Uvidíme, jak to dopadne.

Jak hodnotíte politiku vlády v souvislosti se současnou ekonomickou krizí? Dělá pro občany dost?

To, co potkalo tuto vládu po volbách si nikdo neuměl představit ani v těch nejčernějších scénářích. Nebylo tady dle našeho konzervativního pohledu nakládáno s veřejnými financemi a s rozpočtem řádně. Pamatuji si svoje věty, když jsem říkala do médií, že rozumíme tomu, že je v tuhle chvíli blahobyt, ale pojďme šetřit na horší časy. A to se právě nestalo. V tuhle chvíli to hodně chybí. Do toho přišla válka na Ukrajině, zdražování energií, takže kdybyste jakékoliv vládě řekli, že ji čeká takovéto období, tak by si myslela, že to není možné. Zároveň nevíme, jak to bude s covidem. Já si myslím, že si vláda stojí velmi dobře. Ke všem těm úkolům, které má, nám ještě začalo předsednictví Radě EU. Musím smeknout před premiérem Fialou, když vidím, co všechno stíhá. Ta důstojnost a pokora, která z něj vyzařuje ve mně vyvolává strašnou jistotu a klid.

Musela jste se v souvislosti se všeobecným zdražováním zamyslet nad vaším životním stylem?

Je to hloupé, když to člověk říká sám o sobě, to byste se měl zeptat mých nejbližších, ale můj manžel říká, že nepotkal skromnějšího člověka než jsem já. Já jsem si téměř nikdy nekupovala něco, co bych nepotřebovala. Nemám nakupovací mánii. Nekupuji žádné výstřelky. Vždy se snažím mít věci, které mi vydrží dlouho. Vedu k tomu i svoje děti. Samozřejmě, že jsme se ale doma bavili o tom, že musíme víc nad věcmi přemýšlet, například více zhasínat. Náklady rostou všem. Možná, že není vůbec špatná záležitost zamyslet se obecně nad životním stylem. Pochopitelně vnímám, že jsou tu lidé, které to postihuje strašně moc. Jsem ráda, že jak vláda, tak i my jak radnice se snažíme alespoň minimalizovat ty problémy. V Praze 2 jsme tento rok neuplatnili inflaci na nájemní smlouvy bytů, protože víme, že každá koruna těm lidem pomůže. Vyhlásili jsme také, že když bude mít někdo problém se splácením energií, tak mu pomůžeme z našeho nadačního fondu a už se tak i stalo. Rozumím tomu, že někteří lidé, ač šetří, kde můžou, tak s penězi nevyjdou a těm se má pomoct.

Nyní k Praze 2. Byla dokončena první etapa revitalizace parku Riegrovy sady. Platí, že bude od pondělí 18. července část parku zpřístupněna veřejnosti?

Ano, to platí. Samozřejmě nás ještě čeká druhá etapa. Ta by měla být dokončena do konce tohoto roku.

Na co všechno se tam mohou občané těšit?

Je to kompletní revitalizace zeleně, přístupových cest, jedná se o propojení Riegrových sadů s Rajskou zahradou. Takže nová zeleň, stromy, květiny, louka atd. Pak máme ještě Folimanku, tam bude v polovině srpna otevřen volnočasový areál pod Nuselským mostem. Na to se ohromně těším, protože to bude pro všechny generace, včetně hřiště na pétanque, které si vyloženě vyžádali naši senioři, kteří tady před třemi lety v rámci našeho klubu Dvojka pro seniory udělali družstvo a mají velké úspěchy. Bude tam ale také místo na gril, tanec, jógu, dále půjčování knih a v zimě bude na jedné té části vždy připravené kluziště. Potom ještě máme Sady Svatopluka Čecha, tam to bude otevřené koncem července. Jde o kompletní revitalizaci s novým vodním prvkem. K tomu jsme tam ještě udělali brouzdaliště pro děti.

Na jaké další projekty v Praze 2 jste pyšná?

Kromě toho, co jsem zmínila, jsem pyšná, že se nám podařilo v rámci základního školství zvládnout ukrajinskou krizi. To nebylo lehké. Nastavit ten systém tak, aby občané Prahy 2 neměli pocit, že je někdo protěžovaný nebo že se dává ukrajinským uprchlíkům více, než se dává občanům Prahy 2, nebylo opravdu lehké. Může za to však celý dvojkový úřad, protože zafungoval jako vždy skvěle. Myslím, že jsme s kolegy udělali perfektní práci také v souvislosti s koronakrizí, a to včetně očkování našich seniorů, roznášení roušek a dezinfekce. Jsem také ráda, že jsme vybavili naše školy potřebnou IT technikou, aby každé dítě mělo možnost připojit se online. Když na to některá rodina neměla, tak jsme školám poskytli finanční prostředky, aby dokoupit notebooky a wifi připojení.

Jaké jsou v Praze 2 vaše další priority do budoucna?

Jedna z mých velkých priorit je nový domov pro seniory, protože na jedno místo nám čeká 5 seniorů. Kapacity nejsou. A hlavně naše domovy pro seniory se nachází ve starých vinohradských budovách, které byly před tím bytovými domy. Dnešní doba už vyžaduje modernější péči, kterou nejsme schopni v těch domovech poskytnout, proto se těším, že zahájíme výstavbu nového domova pro seniory v Italské ulici, kde bude kapacita asi 130 lůžek. Bude to však formou moderního přístupu. Budou to takové malé domácnosti. Procestovali jsme celou Evropu, abychom se podívali, jak se ta péče vyvíjí. Na základě všech těch poznatků jsme teprve potom začali projektovat a říkat si, co bychom mohli našim seniorům poskytnout. Ty domy, kde jsou naši senioři teď, chceme vrátit do původního stavu a chceme tam znovu vybudovat byty. Někde malometrážní, někde bezbariérové, protože víme, že ta bytová krize je velká. To je tedy projekt Nový domov. Potom mám ještě dvě srdcové záležitosti. Při Kostele svatého Štěpána v ulici Na Rybníčku je historická zvonice. V tuto chvíli je tam už jen jeden zvon, protože ty ostatní odvezli ve 40. letech nacisté. Společně s Arcibiskupstvím pražským chceme tuto zvonici zrekonstruovat a chceme vypsat národní sbírku na ty tři zvony, které tam chybí. Tato zvonice je unikátní v tom, že ty zvony mají stát obráceně. Chceme z toho udělat kulturní památku, na kterou by se lidé chodili dívat. Pak je tu ještě jedna kulturní věc. V ulici Na Slupi na jednom pozemku kdysi bývalo Divadlo Na Slupi. Hrála se tam avantgarda, strašně ráda tam chodila i Olga Havlová, bylo to takové undergrandové kulturní centrum. Jedna z místních patriotek mi vyprávěla o té historii a kdyby se nám povedlo ten pozemek získat, tak bych tam chtěla vybudovat nějaké kulturní místo.

Na pražském zastupitelstvu chodíte často do ostřejších konfrontací s politickými soupeři, například s Janem Čižinským, jste schopna oddělit politiku od osobní roviny a zajít s těmito lidmi například na kávu?

Jednoznačně ano s naprostou většinou mých kolegů v zastupitelstvu. Bohužel je pro mě těžké mluvit právě s Janem Čižinským, protože jeho politiku považuji za pokryteckou a pokrytectví nemám ráda. Nevím také o čem bych si povídala s panem primátorem Hřibem, možná ani on by nechtěl se mnou. Asi to máme vzájemné. Jinak jak říkám, s naprostou většinou jsem byla na kávě i třeba na víně a na různých společenských událostech a dá se s nimi bavit.

Jak budete trávit dovolenou?

Tím, že je manžel Chorvat, tak máme v Chorvatsku zázemí, rodinu a rodinný dům, takže pro nás je léto vždycky jasné. Děti samozřejmě jezdí na různé tábory či soustředění. Pro nás je to Chorvatsko taková základna. Už jsme tam byli 10 dní a chystáme se na 10-12 dní ještě znovu, uvidíme, jak to vyjde. Strašně moc se těším, protože po dlouhé době tam za mnou přijedou i moji rodiče, takže tam budeme opravdu úplně celá rodina. Takových příležitostí moc není.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných