O Babišovi píší po debatě na ČT už i v Rusku

23. 01. 202314:31
O Babišovi píší po debatě na ČT už i v Rusku
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Andrej Babiš

Dlouhou dobu to vypadalo, že se prezidentské debaty na České televizi zúčastní pouze Petr Pavel. Nejen štáb, ale i diváci u televizních obrazovek pak mohli být překvapeni, že Andrej Babiš do studia nakonec přišel.

Babiš se v neděli dopoledne, stejně jako Petr Pavel, účastnil bohoslužby v katedrále svatého Víta. Dle jeho slov arcibiskup Jan Graubner vyzval účastníky, aby začali myslet jinak. To mělo být důvodem nenadálé změny plánů.

Jen dodejme, že předseda hnutí ANO svoji účast potvrdil už minulý týden v debatách na Primě, Nově, v Blesku a Deníku, veřejnoprávní televizi však odmítl.

„Odpouštím České televizi všechna léta hrozných informací o mně,“ řekl Babiš v úvodu.

Malé otazníky se vznášely také nad účastí Petra Pavla, který byl viditelně zdravotně indisponován, ale i přes nemoc dorazil. Posléze se omluvil, že bude muset zrušit svůj pondělní program.

Řešilo se mnoho prezidentských témat.

Na úvod zaznělo téma Babišových předvolebních billboardů, které hlásají: „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják.“ Pavel na toto téma prohlásil, že jeho sok vede kampaň nefér. Došlo i na komunistickou minulost obou uchazečů.

Článek 5

Nicméně zřejmě nejvíce emocí vzbudilo téma války na Ukrajině. Moderátor Martin Řezníček se Babiše zeptal, jestli by v případě hypotetického útoku na Polsko či pobaltské země mělo Česko na toto místo poslat své vojáky.

„Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. Říkám, že je to čistě teorie. Já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války. My máme zabránit válce,” odpověděl bývalý premiér.

Po debatě svůj výrok upřesnil na Twitteru: „V duelu České televize jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili.” 

V dalším Tweetu pak dodal: „Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata.”

Po Polsku a Litvě také Rusko 

Ještě v neděli večer některé polské zpravodajské servery informovaly, že by Babiš v případě konfliktu nepomohl členům NATO. Například Polský rozhlas uvedl: „Překvapivá slova českého prezidentského kandidáta. Babiš by neposlal vojáky v případě útoku na Polsko.“

Jeho slova citovala také celostátní polská televize Polsat či litevský server LRT.

Půl hodiny po půlnoci se přidala i ruská státní zpravodajská agentura TASS.

„Český prezidentský kandidát Andrej Babiš slíbil, že zabrání válce a udrží mír,“ uvedl.

Zde také citovala jeho výrok ohledně vojenské pomoci. „Odmítnutí poskytnout Polsku a pobaltským zemím komplexní vojenskou pomoc v případě útoku, by znamenalo porušení závazků Česka vůči spojencům NATO, jak připomněl Petr Pavel, který opakovaně uvedl, že pokud by se stal prezidentem, udělá vše pro to, aby zabránil válce.“

TASS také zveřejnila Babišův komentář na Twitteru, kde celou věc dovysvětlil. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných