Obrací se maršál Ivan Koněv v hrobě? Praha mu chce vzít čestné občanství
foto: archiv VHÚ Praha/Sovětský maršál Ivan Stělanovič Koněv na dobovém snímku.
Sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv už není čestným občanem hlavního města. O symbolickou poctu velitel vojsk osvobozujících Prahu v květnu roku 1945 přišel z hrozhodnutí pražských radních. Ti vojevůdci vytkli jeho angažmá v maďarském povstání, výstavbu berlínské zdi i podíl na invazi spřátelených armád v roce 1968. Rozhodnutí musí ještě schválit zastupitelé. Někteří přitom nesouhlasí.
Čestné občanství udělila Praha Ivanu Stěpanoviči Koněvovi (1897 – 1973) už v roce 1945. Jako sovětský velitel se tehdy podílel na osvobození východního Polska, Slezska, Saska a také Prahy. Už v té době měl nicméně podle hstoriků Koněv na svědomí přinejmenším jedno kontrovrzní rozhodnutí. To se týkalo nařízeného bombardování Mladé Boleslavi, k němuž došlo 9. května 1945, fakticky již po skončení války. Za oběť mu padlo téměř 150 lidí. Po válce je mu pak připisována účast na tvrdém potlačení maďarského lidového povstání v roce 1956, snaha o vojenskou intervenci v Polsku v témže roce nebo podíl na vyostření vojenské situace v rozděleném Berlíně, které vyvrcholilo stavbou slavné Berlínské zdi. Podle některých historiků se vojensky angažoval i v přípravě invaze spřátelených armád do Československa v roce 1968.
Nebyl čestný člověk, říká Hřib
„Postupem času vyšly najevo skutečnosti, které dokazují, že Koněv nebyl čestným člověkem a jako takový tedy nemůže být ani čestným občanem Prahy,“ uvedl na tiskové konferenci pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Psali jsme
V neděli 8.května odstartoval v 9:00 na pražském Staroměstském náměstí maraton, kterého se zúčastnilo přes 10 tisíc běžců z celého světa.…
Aktuálně je někdejší oslavovaný vojevůdce častým terčem kritiky právě za výše zmíněné poválečné kroky. Jejich důsledkem už v minulosti odstranila Praha 6 jeho sochu z náměstí Interbrigády v Dejvicích, radnice Prahy zase aktuálně usiluje o přejmenování Koněvovy ulice podle prvního žižkovského starosty a stavitele Karla Hartiga.
Nejde jen o hysterii?
Záměr, schválený městskou radou na popud primátora Zdeňka Hřiba ale kritizuje část opozice. Podle předsedy klubu zastupitelů ANO Ondřeje Prokopa jde o hysterickou snahu přepsat dějiny na základě současné ruské agrese na Ukrajině. „Já tedy nejsem v žádném případě prorusky smýšlející, ale tahle snaha přepsat historii ve světle současného dění mi přijde už trochu hysterická. Koněv za (Vladimira) Putina nemůže a primátor Hřib a jeho parta by se spíš měli starat o ruské oligarchy, kteří bohatnou na našich zakázkách, nebo o peníze, které má Praha na účtech Sberbank, o které možná přijde,“ řekl Prokop agentuře ČTK.
Podle informací PrahaIN.cz má nicméně až na výjimky návrh na odebrání čestného občanství Koněvovi v pražském zastupitelstvu podporu. Lze tedy očekávat, že zastupitelstvo aktuální rozhodnutí radních podpoří.
Psali jsme
Ústavní soud odmítl stížnost muže, který nesouhlasil s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze a domáhal…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 3 za ODS na svém Facebooku 16. března k programu zastupitelstva
Tagy
Speciály