foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Tomio Okamura
Vloni v dubnu Evropský parlament na plenárním zasedání schválil deset právních předpisů souhrnně označovaných jako Pakt o migraci a azylu. Ty zveřejnil jak český resort vnitra, tak oficiální stránky EU.
PrahaIN.cz v této souvislosti položila tři otázky předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, který je znám svou ostrou rétorikou a odmítavým postojem právě proti uvedenému unijnímu postupu.
Jak pro naši redakci přiznal, s paktem nesouhlasí a v případě vládního angažmá SPD jej navrhne ukončit. „Hnutí SPD chce vypovědět migrační pakt. Pakliže budeme po letošních volbách do PSP ve vládě, nebudeme migrační respektovat a vypovíme ho stejně jako Polsko,“ řekl redakci PrahaIN.cz Okamura.
S tímto souvisel také náš dotaz na případnou administrativní zátěž v podobě navyšování počtu úředníků. „Tím pádem nebudou žádné další náklady ve státní správě,“ odpověděl zástupce opoziční SPD.
Vláda Petra Fialy se ovšem při shora uvedeném hlasování zdržela. Odůvodnila to mimo jiné tím, že poslední verze, na základě návrhů Parlamentu, mimo jiné neadekvátně zvyšuje administrativní a byrokratickou zátěž. Ministerstvo vnitra pak podotklo: „Reformu migračních a azylových pravidel potřebujeme. Nyní platná evropská pravidla jsou dlouhodobě nefunkční. Jasně se to ukázalo už při migrační krizi v roce 2015 a ukazuje se to při zvýšeném migračním tlaku. Důsledky nedostatečné funkčnosti systému vidíme každodenně například v dopadech na schengenský systém.“
Naši redakci od předsedy SPD rovněž zajímalo, jestli nehodlá tlumit svá vyjádření poté, kdy policisté v lednu zažádali Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli plakátu, na kterém je muž černé pleti a slogan (psali jsme o tom ZDE).
„Nenecháme se zastrašit a dál budeme bojovat za bezpečnou Českou republiku,“ doplnil Tomio Okamura.
Přijetí paktu pak pro české občany i celou Českou republiku označil za výrazné nebezpečí. „Znamenalo by to (přijetí) zásadní ohrožení bezpečnosti a stability České republiky. Žádné africké a islámské nelegální migranty v České republice nechceme,“ řekl naší redakci předseda SPD během jednání v Poslanecké sněmovně.
Jak nám ale vysvětlil resort vnitra, pakt je de facto soubor, „který se skládá z legislativních nástrojů, dalších nelegislativních dokumentů, operativních a finančních opatření a forem mezinárodní spolupráce“. Legislativní návrhy jsou prý vesměs novelizací stávajících legislativních pravidel.
PrahaIN.cz se současně obrátila na tiskové oddělení Evropského parlamentu, kde nás nasměrovali na samostatnou stránku. Je ZDE a nejdete na ni časovou osu schvalování, stejně jako základní teze a principy evropské sedmadvacítky.
Dalším zástupcem sněmovní opozice, s nímž jsme dané téma probírali, byl i poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Ten nám řekl, že největší výhodou pro české občany je aktuální stav na západě od našich hranic, který k nám může například za dvacet, třicet let doputovat. „Proto jsme v tom duchu konzistentně kritizovali migrační pakt. Výhodou je, že máme dvacet let pohledu do budoucna náskok, který je v tomto případě přirozený. A to je podle mě ta cesta,“ vysvětlil redakci zmocněnec hnutí ANO pro ochranu spotřebitelů.