Ondřej Kolář (TOP 09): Rozvojová spolupráce je nástroj diplomacie

09. 04. 202307:40
Ondřej Kolář (TOP 09): Rozvojová spolupráce je nástroj diplomacie
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Ondřej Kolář

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Poslanec, zastupitel Prahy 6 za TOP 09 na svém Facebooku 4. dubna k rozvojové pomoci.

Česká republika dává ročně stovky milionů korun do rozvojové pomoci. Spousta lidí moc nechápe proč a s argumentem, že i v Česku jsou místa, která potřebují rozvíjet, by si ty peníze raději nechali „doma“. Byla by to ale chyba.

Rozvojová spolupráce spadá pod ministerstvo zahraničních věcí. Jedná se tedy o nástroj naší diplomacie, jeden z nástrojů, kterým budujeme vztahy s okolním světem. Tohle stavění vztahů vychází nejen z naší pozice uvnitř EU, ale i našich vlastních zájmů, které máme jako Česká republika.

Mimochodem, pokud se i vám těch peněz na pomoc zdá moc, tak Česká republika stále nepřispívá na rozvojovou pomoc tolik, kolik by podle svých závazků vůči EU a OSN měla. I o tom byla minulý týden řeč na schůzce s hodnotiteli z OBSE, která vydává pravidelné zprávy právě o tom, jak si která země v oblasti rozvojové spolupráce i humanitární pomoci stojí.

Myslím, že by bylo skvělé najít v Česku kuráž, začít pomáhat ještě víc a lépe vysvětlovat, proč to vlastně děláme. V době, kdy se populismus snaží tvářit skoro jako ctnost a přístup „kašlete na ostatní, sami máme málo“ je ve společnosti naprosto běžný, je zvyšování pomoci složité – ale nutné.

Dívat se na věci i na naši politiku odděleně by nás dřív nebo později dohnalo. Rozvojová spolupráce totiž rozvíjí nejen státy, kam pomoc putuje, ale i vzájemné vztahy. Díky tomu pak mají české firmy lepší podmínky pro podnikání, investice i další rozvoj, Česko třeba lepší dohody v oblasti bezpečnosti. Celosvětově potom přispíváme k tomu, aby se všude, kde jsou peníze potřeba, „neusadila“ jen Čína, jak poslední roky sledujeme v různých koutech světa, pokud bychom přestali pomáhat třeba Etiopii, může se zvýšit příliv uprchlíků, které už by EU nezvládla.

Pomáhat má zkrátka smysl.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných