Ondřej Kolář (TOP 09): Ukrajina? Nenechat vyhnít

26. 02. 202307:30
Ondřej Kolář (TOP 09): Ukrajina? Nenechat vyhnít
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Ondřej Kolář

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Poslanec, zastupitel Prahy 6 za TOP 09 na svém Facebooku 23. února k Ukrajině.

Tento týden jsem se vrátil z Kyjeva a města Chmelnyckyj. Nebyli jsme tam s Matějem Ondřejem Havlem na oficiální politický cestě, jeli jsme tam s pomocí. Místo hraček jsme dětem přivezli generátor, což asi dost vystihuje situaci, jaká tam je.

Nevezli jsme kamiony pomoci, měli jsme vlastní dodávku se třemi generátory, balíkem spacáků a dalších věcí, o které Ukrajinci požádali. Fakt to nebyl žádnej humanitární konvoj, ale i to „málo“ ukázalo, jak strašně důležitá naše pomoc je.

Ukrajinci jsou za veškerou podporu nesmírně vděční. Nejen proto, že třeba ty generátory jim fakt pomůžou, ale hlavně proto, že vidí, že v tom nejsou sami. Že se o ně zajímáme, podporujeme je a nezapomínáme na ně.

Někteří jsou z toho trošku udivení. Místotarosta Chmelnyckého Mykola Vavryšuk přiznal, že když jsme mu vloni 19. března volali ze Lvova, že jsme na cestě s dodávkou plnou pomoci, myslel si, že si děláme legraci. Až po našem příjezdu pochopil, že neděláme. Říkal, že jsme skvělí, ale totální blázni. Takže mám radost, že letos dostal dron, který město potřebuje, a na který jsme se jim s přáteli složili. Asi není potřeba specifikovat na co.

Mezi mou první a druhou cestou s pomocí se toho na Ukrajině změnilo poměrně dost. Je naprosto obdivuhodný, jak se usilovně snaží, aby se život co možná nejvíce vracel do normálu. Vždyť co o tom svědčí líp než to, že nám místní strážci pořádků dali naprosto bez pardonů pokutu za rychlost. Ukrajinci jsou neuvěřitelní.

Neštěstí, zmar a destrukce jsou vidět na každém kroku, ale zároveň na každém kroku vidíte snahu o návrat k normálu, neuvěřitelný vzdor a sílu obyvatel měst, ze kterých si russáci jen tak bez zjevné příčiny udělali střelnice. Domy se opravují, mosty se staví, ale třeba děti ve školkách se musí pořád utíkat schovávat do sklepů.

Fotek mám z Ukrajiny víc a budu je sem postupně dávat. Hlavně proto, aby bylo vidět, že naši podporu potřebujou a abychom nenechali Putina dosáhnout toho, co by se mu moc líbilo. Že válka na Ukrajině zamrzne, všichni si na ni zvyknou a Západ ji nechá nějak vyhnít.

Mrkněte na fotky a začněte se, prosím, poohlížet po nějaké sbírce, kterou byste Ukrajincům pomohli. Přece toho skřeta nenecháme vyhrát.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných