foto: Facebook Ondřeje Martana/Ondřej Martan
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Starosta Městské části Praha-Běchovice za ODS na svém Facebooku 28. března k diskuzi o mzdách na některých vysokých školách.
Už se stalo tak nějak zaběhlým faktem, že v „bezplatných“ oborech berou pracovníci nižší platy. Zkrátka proto, že si na sebe nevydělají.
Mnoho takových oborů zajišťuje základní chod státu, a platy se tak odvíjí z tabulek v mnoha platových třídách.
Školství je zcela jistě jedním z nich. U mateřských, základních a některých středních škol jde skutečně o základní servis státu pro své občany.
U vysokých škol určitě ne. Vysoká škola je nadstavbou základního servisu státu. Stát má zcela jistě zájem na vysoké vzdělanosti své populace. Má ale také mít zájem na jasné struktuře vzdělávacích oborů. Ty, které potřebuje (medicína, právo, pedagogika a mnoho dalších), případně je preferuje, má otevřeně podporovat.
Psali jsme
Někteří studenti vysokých škol se s počtem učení a zkoušek vyrovnávají po svém. Mnozí si pomáhají doplňky stravy, z nichž je momentálně…
Ty, které nepotřebuje, naopak podporovat nemá. Míra podpory by se pak měla odvíjet od plánů a strategií, které má stát zpracované (doufám). Požadovat stejně vysoké platy pro všechny fakulty v ČR tak, dle mého, nedává smysl.
Dalším aspektem je možnost vysokého školství zavést školné. V USA nebo na západ od nás je zcela běžné za univerzitu platit. Ne vždy a ne u všech oborů (viz preference státu). Symbolické školné by ale mělo být placeno téměř všude. Školy by navštěvovali reální studenti a rozpočet VŠ by pak dovoloval větší práci s platy vyučujících.
Jestliže ale společnost obecně odmítá platit školné na vysokých školách, musí být připravena buď na nižší výdělek v oboru, nebo vyšší platby z daní nás všech, kteří ale na VŠ třeba nechodí a chodit ani nebudou.
Spolupráce se soukromým sektorem
Zajímavé by také asi bylo zjištění, jakou míru spolupráce mají jednotlivé fakulty se soukromým sektorem (na západě naprosto běžná věc). Možná by se ukázalo, že o některé obory není ve společnosti zájem... pak je legitimní otevřít debatu o jejich zpoplatnění, anebo zrušení.
Poznámka na konec
Platy na vysokých školách jsou asi nižší, než by se vyučujícím líbilo. Argumentovat ale auty a hypotékami mi přijde jako faul. Ve státní správě a samosprávě pracuje celá řada velmi kvalitních a erudovaných lidí, kteří si o platech v akademické sféře mohou nechat jen zdát...
A teď do mě.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze