Ondřej Vetchý: Znám Petra Pavla dlouho, byl by skvělým prezidentem

27. 01. 202312:29
Ondřej Vetchý: Znám Petra Pavla dlouho, byl by skvělým prezidentem
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Herec Ondřej Vetchý

ROZHOVOR: Pokud bude Petr Pavel zvolen příští hlavou státu, Česká republika dostane skvělého prezidenta. V rozhovoru pro PrahaIN.cz to prohlásil známý herec Ondřej Vetchý, který patří k nejvýraznějším osobnostem, které kandidaturu generála Pavla podpořily.

Proč jste veřejně podpořil kandidaturu Petra Pavla?

Protože pana generála Pavla znám. Je to můj přítel a dal bych za něj ruku do ohně. A nebylo by férové, kdybych to neudělal. Připadal bych si jako srab nebo podvodník. Pro mě osobně je nejvyšší hodnotou svoboda a demokracie. A vím, že i on to má stejně. To je pro mě určující. Nadchla mě představa, že bychom mohli mít slušného prezidenta. Prezidenta, který není na prodej, a který může zvýšit prestiž naší země.

Co říkáte na hlasy, které říkají, že je Pavel převlékač kabátů?

To možná platí ve fotbale. Pokud je někdo přesvědčený komunista a projde katarzí a poznáním, může se stát demokratem. Vývoj, kterým Petr Pavel prošel, pokládám za naprosto přirozený a logický a s charakterem to nemá nic společného. Pokud je ovšem někdo s demokracií konfrontován a komunistou navzdory tomu zůstane, je to velmi smutné. A jen málokdy se naopak stane, aby se z demokrata stal extrémista.

Pokud bude Petr Pavel zvolen, jakým bude prezidentem?

Věřím, že bude výborný prezident. Jsem přesvědčený o tom, že i lidé, kteří z něj nyní mají obavy, si rychle zvyknou na jeho slušnost, věcnost, rozhodnost a odvahu. Že na Hradě bude opět prezident, na kterého se mohou spolehnout a věřit mu. A hlavně, že bude skutečně prezidentem nás všech. Je to člověk, který může vrátit smysl a význam heslu: Služba vlasti. Tak, jak to kdysi ctili i naši předkové.

Někteří pamětníci tvrdí, že Babišův tým používá metody staré 34 let.

My konfrontujeme něco, co je absolutně nesouměřitelné. Jeden celé roky poctivě sloužil své zemi, vše si odpracoval a vysloužil si respekt doma i v zahraničí. Druhý využívá i věci neslušné a neetické. Horší než reálný socialismus je, zdá se mi, doba, která přijde bezprostředně po něm. Lidé se náhle ocitnou v úplně jiném společenském zřízení a ti, kteří využívají i nadále svoje negativní schopnosti, kontakty, vliv a kapitál, z toho na úkor ostatních vytěží maximum. Je to nerovný boj, protože slušný člověk tohle nikdy neudělá.

Do kampaně se zapojilo i hodně mladých lidí a je vidět, že jim hodně záleží na budoucnosti ČR. Co byste vzkázal mladé generaci?

Aby se vzdělávali, zajímali se o životní prostředí a naučili se kritickému myšlení, aby je nikdo nemohl snadno manipulovat. Aby si užívali mládí, ale kdesi už měli uložené, že doba, která zanedlouho přijde, bude jejich dobou. A oni budou přebírat plnou odpovědnost za tuto zemi. Aby dohlíželi na chování politiků, ale i svých rodičů a prarodičů, aby jim zemi předali v co nejlepším stavu. Často říkám studentům, že svoboda a demokracie jsou hodnotou nejvyšší. A jejich povinností je o ně pečovat a chránit je.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných