Otázka Vítězslava Jandáka: Víte, co je koalice SPOLU?

03. 10. 202509:37
5 min. čtení
Otázka Vítězslava Jandáka: Víte, co je koalice SPOLU?
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Vítězslav Jandák

ROZHOVOR: „Dřív jsme si po předvolebním boji dokázali všichni sednout k jednomu stolu a dát si spolu panáka. To už je dnes minulost. Nenávist je teď v politice čtyřiadvacet hodin denně,“ řekl serveru PrahaIN.cz exministr kultury Vítězslav Jandák.

Zažil jste jako politik několik volebních klání. Jak na vás zapůsobila letošní kampaň?

Řekl bych, že poslední roky je politika o nenávisti, o protivníkovi a soupeři. A o tom bylo i toto předvolební období. Žádná kampaň není hezká, není slušná a není humánní. To, co jsme letos v kampani viděli, odpovídá tomu, čeho jsme v politice svědky poslední čtyři roky. Brutalita, lhaní…A to se mi nelíbí. Domnívám se, že politici by měli být spolupracovníci soupeřící o to, komu dá ve volbách volič šanci, aby naši zem vedl dál, anebo aby ji dál nevedl. To znamená, že předvolební kampaň neměla být plná nenávisti, ale plná věcných argumentů. Bohužel ale argumenty se nám jaksi ztrácejí v mlze, někdy je to i vinou žurnalistů nebo moderátorů. Najednou mi nepřipadají tak úplně fér. Ale co je nejdůležitější, v kampani se objevila velká míra nenávisti. My jsme kdysi jako politici také bojovali se soupeři, bylo to ale tak, že jsme si po předvolebním boji dokázali sednout k jednomu stolu a obrazně řečeno si spolu dát panáka. To už je dnes minulost. Teď platí to, že nenávist je v politice čtyřiadvacet hodin denně, to je velmi špatně.

Proč se podle vás atmosféra na politické scéně tak výrazně změnila?

Hlavní příčinu vidím v celosvětovém klimatu, a především v evropském. Evropa je nemocná a začíná to vypadat, že nemá dobré lékaře, nemá dobré vychovatele a nemá dobré pedagogy. Myslím to v přeneseném slova smyslu. Evropa dnes bojuje především sama proti sobě a ničí sama sebe. Výsledkem je, že už jí nikdo na obou stranách, ať na východní nebo západní, v podstatě nebere vážně. Proto v Evropě roste vztek. Tyto negativní emoce se promítají i do menší politiky, lokální, tedy do jednotlivých států. Když se rozhlédneme, tak vidíme, že všude probíhají velmi tvrdé politické střety.

Můžete být konkrétnější?

Podívejme se, co se například děje v Německu, kde se AfD dostala před CDU/CSU. V Rumunsku byl kandidát odstraněn ústavním soudem. V Evropě, která neustále hovoří o demokracii, se stává vrcholným demokratickým orgánem ústavní soud. Myslím, že je to zásadní chyba. Nelíbí se mi také různé náznaky cenzury, která se chtě nechtě dostává do našeho života. A hlavně také to, co u nás bylo za bolševiků, tedy autocenzura. Proto třeba s námi USA před několika dny vypověděly smlouvu o boji proti dezinformacím. Řekli: „Promiňte, ale to by bylo protiústavní.” Základem Spojených států a jejich ústavy, kterou považuji za jednu z nejlepších, je to, že každý má právo vyjádřit svůj názor. To se najednou ve staré Evropě, která si hraje na nositele demokracie, vytrácí. Ti, kteří zavádějí tyto věci, asi mají strach o svá místa a o to, aby mohli rozhodovat. Není to o penězích, je to o moci a o pocitu důležitosti.

Kdo je vítězem televizních debat?

50%
50%
celkem hlasovalo 17901 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

Jako politik jste byl svědkem okamžiku, kdy spolková kancléřka Merkelová otevřela hranice migrantům. Židovské obce v Německu tehdy před tímto krokem varovaly. O co tehdy podle vás šlo. O naivitu, nebo hloupost?

Angela Merkelová byla poslušná soudružka, která celé mládí prožila v nejvyšších funkcích Komunistického svazu mládeže Německé demokratické republiky. Dodnes jsem nepochopil bývalého kancléře Helmuta Kohla, který řekl, že Merkelová je téměř jeho dcerka a ta to dál v Německu povede. A ona to tak prostě vedla. Možná úmyslně to dovedla tam, kde dnes Německo je. Možná si ani tehdy neuměla představit, co se v Německu stane v následujících letech. Proto je dobré si přečíst od Vlastimila Vondrušky knihu s titulem Zánik Evropy. On v knize předpověděl, jaký vývoj bude například ve Francii, i to se dneska v Evropě děje. Je to zvláštní a prapodivná hra s Evropou a jedná se o jakési přeformátování světa. Věřím, že nakonec dojde k nějaké dohodě mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Zbytek světa do toho jako obvykle vůbec nepromluví.

Udělal jste si vlastní odhad výsledků voleb?

Předvolebním průzkumům absolutně nevěřím. Už delší dobu vím, koho budu volit, ale protože volby jsou tajné, tak to veřejně nebudu říkat. Ve vítězství hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem se asi průzkumy nespletly. Myslím si, že nepřesné byly odhady u Pirátů nebo u STAN. V roce 2017 jsem veřejně předpověděl, že zanikne sociální demokracie a odešel jsem již před volbami ze Sněmovny, protože jsem viděl, že strana jde proti zdi. Teď vidím, že ve zdi je už také ODS. Takže SPOLU je jenom taková nálepka pro to, aby dvouprocentní TOP 09 a KDU-ČSL měla dohromady nějaká čtyři procenta navíc. Velkým překvapením jsou Motoristé a Stačilo! Podle toho poznáme, zda se sebou národ nechá mlátit od zdi ke zdi, nebo jestli v něm je ještě kus jistého národovectví a trochu se vzpamatuje.

Postavil jste si zajímavý srub uprostřed jihočeských lesů. Jak se vám žije téměř na samotě?

Velice dobře. Právě teď jsem natažený na kanapi a oknem se dívám na můj rybník, na louky i lesy. Nikde tady není ani živáčka. Zatím u nás na Třeboňsku nerostou houby, ale do lesa pravidelně s manželkou vyrážíme. Nedávno jsme spolu našli pouze jeden okousaný hříbek a několik bedlí. Těším se, až porostou pořádně a půjdeme na ně.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy