foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jednání pražského zastupitelstva
Na minulém Zastupitelstvu hlavního města Prahy bylo schváleno usnesení, které vyjadřuje podporu státu Izrael a také odsuzuje některé účastníky pochodu Prague Pride. Na čtvrtečním zastupitelstvu se o tomto tématu mluvilo znovu, tentokrát hodně vypjatě.
Usnesení schválené 12. září tohoto roku se přesně nazývá „k vyjádření podpory státu Izraeli, odsouzení přítomnosti propalestinských/protiizraelských aktivistů na akci Prague Pride 2024 a k úpravě pravidel pro poskytování finanční podpory ze strany hlavního města Prahy“.
Naráží na nedávný pochod Prague Pride, během kterého se v rukou desítek účastníků objevily palestinské vlajky a bannery, které zmiňovaly například to, že v Gaze probíhá genocida.
Několik pražských politiků se vůči účastníkům podporujícím Palestinu ohradilo, jedním z nich byl Patrik Nacher (ANO) či Jan Wolf (KDU-ČSL), ti také usnesení předložili.
Tento čtvrtek se v rámci interpelací na výše uvedené dotazoval Nachera a Wolfa Pavel Čižinský, bývalý starosta Prahy 1 za PRAHA 1 SOBĚ.
Vlajka Palestiny na zastupitelstvu. Ostuda, reagoval Wolf
Zatímco mluvil do mikrofonu, za jeho zády se rozpínala palestinská vlajka, stejná jako byla k vidění třeba během pochodu Prague Pride či na celé řadě propalestinských demonstrací v hlavním městě.
Připomněl, že přijaté usnesení obsahuje podporu, aby Izrael zvítězil nad Palestinci.
„Táži se vás, zda má takto vypadat izraelské vítězství i podle vás? Mají být Palestinci navždy největší skupinou na světě, která nemá vlastní stát, ale ani žádnou státní příslušnost? Navždy žít jako uprchlíci? Anebo mají být vyhnáni ze zbytku Palestiny? Pokud podporujete izraelskou politiku, neusilujete o to, aby Palestinci mohli najít jiné místo k životu? Nebo nemají vůbec žít?“ dotazoval se Čižinský.
Tato slova viditelně vytočila zastupitele Wolfa, který prohlásil, že stát s vlajkou Palestiny na zastupitelstvu je ostuda. Izrael podle zastupitele bojuje proti terorismu, nikoliv proti lidem a Palestina nikdy neměla vlastní území. Podle svých slov je hrdý, že Česká republika podporuje Izrael.
„Vaše výstupy jsou naprosto neuvěřitelné, takto sem nakráčet a vyčítat, že my se postavíme terorismu. To je neskutečné. Je to názor jenom pana Čižinského, nebo celé Prahy sobě jako celku?“ doplnil Nacher.
Čižinský se zastupitelů znovu ptal, jak má vypadat ono izraelské vítězství, které podporují, prý mu nikdo neodpověděl.
„Asi jste si odpověděl sám. Izrael se stará o bezpečnost Palestinců. Pokud tam jsou teroristé, je třeba je odstranit,“ reagoval Wolf.
Emoce a zmatek
Z řad veřejnosti měl poté vystoupit Dalibor Bartla, ten ale nebyl na místě, takže se na stupínek postavila Jana Kridvan se žádostí o konání výstavy fotografií z Palestiny. Ta ale předala slovo Tomáši Hnykovi, který se do zastupitelů opřel.
„Oni ničí celá města, obyvatelstvo Gazy hladoví. A toto pan Fiala podporuje. Podporujete to i vy? Usnesením uznáváte Izrael, ale ten je dnes veden fašistickou vládou, praktikuje apartheid, jeho existence je postavena na rasismu, který odmítáte. Palestinci jsou dehumanizováni a jsou i masakrováni,“ řekl mimo jiné důrazně.
Primátor Svoboda (ODS) konstatoval, že nebyl přihlášen, přesto ho nechal mluvit a nečeká za to dík.
Po proslovu Tomáše Hnyka rycha ruply nervy zastupiteli Wolfovi: „Já si připadám jako v minulém století! Začínáte vyhrožovat antisemitismem, vy jste se zbláznili?! To už tady jednou bylo, co předvádíte, to bylo ve střední Evropě. A jestli to chcete znovu zavádět, to je na, nechci říkat třídní boj, to už tu bylo, ale abyste vyhrožovali antisemitismem, že Židé jsou druhá kategorie lidí, to jste se zbláznili!“
Doplnil také, že nechce slyšet žádné levicové antisemitské názory.
Diskuzi pak musel ukončit Bohuslav Svoboda, a dokonce si zavolal i městskou policii, neboť aktivisté nechtěli opustit řečnický stupínek.
Kvůli následnému zmatku, kdy se s interpelací objevil další řečník, který ovšem podle primátora neměl být na řadě, svolal pauzu.
Po přestávce se znovu řešilo usnesení, které mimo jiné prakticky ruší dotace pro Prague Pride. O jaké autority se kvůli tomuto rozhodnutí zastupitelé opírají, se ptala Kateřina Gajdošová.
„Na dotace není právní nárok. Ta se dává a dávat se nemusí. A my jsme přijali usnesení, abychom ho nedávali těm subjektům, které umožní na svých akcích xenofobní či antisemitistické názory. To si myslím, že je v pořádku,“ reagoval Nacher.