Patrik Nacher (ANO): Vrtěti psem

07. 08. 202215:30
Patrik Nacher (ANO): Vrtěti psem
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Patrik Nacher

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce ANO na svém Facebooku 6. srpna k nečinnosti vlády

Vláda najela na zajímavou taktiku - jak se situace s cenami energií horší, inflace zvyšuje, onen přijatý tarif se permanentně mění a zdaleka nejde o opatření, které by reálně pomohlo - odjela na dovolenou, mlčí a pozornost médií se paradoxně, pikantně a dosti nelogicky stáčí na opoziční ANO. Proč konfrontovat vládu, proč řešit dozimetr, prostě je potřeba do všeho zatáhnout a namočit ANO a je fuk, jestli je v opozici, jestli to je pravda, jestli za to nese odpovědnost, prostě se umaže, čímž se rozředí současný nedobrý stav, nespokojenost lidí a kauza STANu.

Faltýnek, který v komunálních volbách vůbec nekandiduje, je uměle zatažen do kauzy dozimetr, kde ale policie šetří události z období 2020-2022, kdy bylo a je pražské ANO v opozici, a to navíc na základě mediálního vyprávění spolupracujícího obviněného. Ten, pár týdnů před tím, označil za součást skupiny i Jiřího Pospíšila, ale to bylo přece něco jiného, chtělo by se dodat, jakkoliv zrovna on kandiduje a dokonce z 2. místa. Tohle nařčení se nesmí brát vážně, vždyť jde o slova obviněného a navíc novináři, nikoliv policii…Střih. Zato slova o Faltýnkovi od téže osoby už je náhle jiná káva. Já se třeba konzistentně nevyjadřoval ani k Pospíšilovi, ani k Faltýnkovi, pokud jde o příběh pana Dovhomilji. A třeba twitterový svět Pospíšila promlčel, ale u Faltýnka si to užil. Zajímavě se nám tu navíc spojila, a tím dosti relativizovala, linka policejního vyšetřování na straně jedné a mediálního vyprávění jednoho obviněného, byť spolupracujícího, na straně druhé.

A jdeme dál. Zrovna v této době média zveřejnila odložení případu Kláry Dostálové ohledně údajného nákupu auta z peněz PSP. Jak to bylo, nevím a nemohu soudit. Každopádně policie případ odložila, a je jedno, z jakého důvodu, platí-li teze o tom, že policii a orgánům činným v trestním řízení věříme (aspoň se to tak říká třeba u Čapího hnízda). Ukázalo se ale, že ani to nezabrání o tom napsat a zanechat tak pachuť a stín podezření. Něco ve stylu - nestalo se, ale mohlo se stát. Když už tedy unikají informace od policie do médií, což u dozimetru vadilo a zde to vypadá, že je to v pořádku, měla by policie férově informovat ve stejném duchu o všech „kauzách“, kde vystupuje politik, které se prošetřovaly, a z různých důvodů se ty případy zastavily a odložily. To by bylo korektní.

No a poslední poznámka. Na akce Babiše se svými příznivci pravidelně chodí oponenti. Ještě jsem to jakžtakž pochopil, když byl premiér a vládl. Už méně tomu rozumím nyní, kdy je v opozici a vládne tu pětikoalice. Cílem pak není nic jiného než provokovat, vyřvávat, nadávat příznivcům a narušovat tato setkání. Zejména na twitteru tomu většina tleská a považuje to za super trolling. Jinak by samozřejmě mluvili, kdyby se to dělo opačně, kdyby na mítink premiéra Petra Fialy dorazili jeho kritici a vlastně nenechali tu akci vůbec proběhnout. Takhle je to ale v nejlepším pořádku. Tudíž o konflikty není nouze. Logicky. Bohužel. Zbytečně se tak zvyšuje agrese ve společnosti, a to v době, která sama o sobě není dobrá a pozitivní. Vrcholem pak byl včerejší zákrok policie v Borovanech vůči školákovi. Problém ovšem je, že tento žák vzal reprák s mikrofonem a odnášel je pryč. To už nebylo jen o křiku a pískání. Jestli byl zákrok adekvátní či nikoliv, neumím posoudit, to musí udělat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nicméně věc se vyvinula neskutečným směrem. Po tomto zákroku policie se rozjela další vlna útoků na Babiše. A jsme u jádra věci – on je snad ve vládě, on řídí policii? Ministrem vnitra je Vít Rakušan, který jmenoval nového policejního prezidenta, je třeba se ptát jich. Co s tím má společného Babiš a hnutí ANO? Nic.

Takže si to shrňme. Kritici Babiše nechodí na svoje akce či setkání s jejich politiky, ale pravidelně narušují mítinky Babiše. Poté se hrozně (podle mě na oko) diví, že vznikají konfliktní situace, které ale z definice věci vyvolávají oni svou přítomností. Pak někde zasáhne policie. Jak jsem už psal, jestli byl zákrok adekvátní či ne, nechť se vyšetří, ale jednoznačně to jde za touto vládou, nikoliv za opozicí. To by bylo absurdní. I kdybych připustil, že zákrok policie byl neadekvátní, kdo nese odpovědnost? Politik, na jehož setkání s občany se to odehrálo, nebo ten, kdo vládne?

Je okurka a teď se, během jednoho týdne, seběhly tyto tři události, takže mají svůj mediální prostor zaručen. Mezi tím lidé řeší, jestli budou mít na zaplacení nových záloh.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných