foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Patrik Nacher
ROZHOVOR: „Někdo o nás šíří lži. Prý si na naše akce svážíme penzisty z domovů důchodců. To je dezinformace. Nejčastěji se setkávám s otázkou na korespondenční volby, lidé se jich bojí,“ řekl serveru PrahaIN.cz Patrik Nacher (ANO), poslanec a pražský zastupitel.
Viděl jsem vás na prvních předvolebních setkáních s voliči. Jaké jsou nejčastější otázky, které pokládají, o co mají největší zájem?
S Karlem Havlíčkem se setkáváme s lidmi po hospodách. Avizujeme akci dlouho dopředu a vždy tam zveme co nejširší skupinu lidí. Nemá to být jenom pro příznivce, může tam přijít každý, je to všem otevřené. Kupodivu zatím nejčastější otázka, která byla položena na každém setkání, jsou obavy z korespondenčních voleb. Někde se lidé ptají na bezpečnost, jinde na dopravu, to hlavně mimo Prahu. V hlavním městě padají dotazy související s nedostupností bydlení a ptají se také na exekuce. Ale na korespondenční volbu se zatím ptali ve všech deseti hospodách, kde jsem na setkání s veřejností byl. To mě hodně překvapilo.
Z čeho mají v této souvislosti největší obavy?
Oni se zřejmě bojí falšování volebních výsledků. My je ubezpečujeme, že si to nemyslíme. Ale v momentě, kdy vláda varuje před strašením, ale sama straší tím, že ANO, a nejenom nás označuje za nedemokraty. A do toho vystoupí generál BIS Koudelka, který říká, co je potřeba udělat, aby nám nehrozil rumunský scénář a že lidé nemají věřit dezinformacím. Přitom ale tady létají dezinformace, které nikomu nevadí a poškozují naše hnutí. Například, že na svoje setkání svážíme seniory z blízkých domovů důchodců.
To se někde skutečně objevilo? Nejde o pouze fámu?
Ne. Je to na sociálních sítích. Dokonce si autoři dají tu práci, že zveřejní i mapku, na té vyznačí hospodu, kde setkání má být a blízký domov seniorů. A udělají trasu. Takže já se raději preventivně na každém setkání ptám, jestli tam je někdo z domova důchodců. Tak se tady šíří dezinformace, kterou se nezabývá nikdo z těch, kteří mají dezinformace údajně hlídat. Nikdo se nesnaží vysvětlit, že to je lež. To je krásný příklad z aktuální kampaně, že když je to dezinformace proti těm v uvozovkách nedemokratům, tak je to v pořádku. Kdyby někdo takovou lež šířil o akcích vládní koalice, tak by bylo samozřejmě zle. Některé dezinformace se prostě šířit mohou a proti jiným se bojuje. Pak vystoupí šéf BIS, pak předseda Ústavního soudu, který řekne, že zrušit volby by byla atomovka, ale že určitě nebudou nečinně sedět, kdyby se něco dělo. A když to lidi vidí, tak mají obavy z toho, co se tady chystá. Asi proto ty obavy mezi lidmi i z korespondenční volby.
Politologové říkají, že korespondenční volba neovlivní téměř nic, že to bude pouze nepatrný zlomek procent.
Souhlasím. Já se toho nebojím. My jsme proti tomu byli principiálně s tím, že jde o znásilňování volebního zákona. Minimálně v tom, že platí od 1. 1. 2026 a jen ta malá výseč týkající se korespondenčních voleb je o rok uspíšena. To se nedá obhájit jinak, než že to koalice uspíšila, aby to ještě zasáhlo parlamentní volby. K tomu není jediný důvod. Takže argument, že si chtějí polepšit výsledky, které jim v České republice padají, je legitimní. Z toho ale nevyplývá, že by se něco mělo falšovat. Takže lidi samozřejmě uklidňuji. Lidé ale přesto mají obavy, když vidí, jak se koalice chová. Ono to je krásně vidět, když v jiné zemi vyhraje někdo, komu nefandili, tak mu ani neumí lidsky poblahopřát, ať jde o Trumpa či Fica.
Psali jsme
ROZHOVOR: „Takzvaná velká levice před volbami asi nevznikne. Nevytvoří se ale ani jednotné pravicové uskupení. Je zvláštní, že nově vzniklé strany…
V jakém rozpoložení lidé na setkání s vámi přicházejí?
To je zajímavé pozorovat. Lidé, se kterými se setkáváme, jsou o něco víc naštvanější, než to působí navenek. V poslední době se mi stává, že když vystoupím v televizi a jsem kritický k vládě, ale zároveň se snažím být konstruktivní, tak mi v poslední době nejvíc říkají, abychom byli ještě tvrdší. Takže nálada je mezi lidmi o něco horší, než si koaliční politici ve své bublině myslí. Lidé se například diví, když občas hlasujeme s koalicí, což je podle mě v pořádku. To přece není souboj u každého zákona. My tady můžeme bojovat do bezvědomí u koncesionářských poplatků, ale pak je tu velká většina zákonů ve třetím čtení, pro které hlasujeme. A to lidem přijde zvláštní. Takže nálada je ostřejší.
Co vás nejvíc na setkání s voliči překvapilo, zaskočilo?
Přiznám se, že mě hodně překvapila silná protiukrajinská nálada. To mě až trochu zarazilo. Domnívám se, že za to nese odpovědnost vláda. Prakticky u každého tématu se totiž vymlouvá na Ukrajinu. V lidech už tím zřejmě vytvořili jakousi averzi a vztek. Vláda to prostě přepaluje a už toho mají plné zuby. Musím ale říct, že ta averze vůči Ukrajině mě skutečně překvapila.
Už řadu let je ve společnosti možné pozorovat určitou změnu v jejím chování. Co se podle vás za posledních deset let stalo ve společnosti?
Samozřejmě to také registruji, jako my všichni, a přemýšlel jsem o tom. Dospěl jsem k názoru, že skutečně nastal určitý zlom v chování lidí. Je to možná i tím, že dřív vůči sobě byli politici v diskusích velmi ostří, ale nepřekročilo to určitou hranici. Byl absolutní respekt k výsledku voleb. A neprobíhalo tady dělení na demokrata, nedemokrata a populistu. Byla tady levice a pravice, konzervativec a liberál nebo evropský a protievropský. Ale za posledních asi osm let jsou ty kategorie najednou úplně jiné. A to nejenom u nás. To můžeme vidět i ve světě. Když vyhraje ten takzvaně špatný, tak od první minuty je potřeba ho pozorně sledovat, nic mu neodpustit, mainstream je na něj zaměřený. Obyčejní lidé neposlechli elity, protože vyhrál někdo, kdo vyhrát neměl. A když vyhraje ten správný, tak je všechno v pořádku, společnost je vzdělaná a zvolila správně. To můžeme vidět na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku nebo v Polsku. Když vyhraje ten správný a začne dělat čistky, je to v pořádku, ač to předtím všichni kritizovali.
Nevím, co se globálně změnilo, ale dělítko politiky je na dobré a špatné. To pak ovlivňuje další věci. Špatný politik je pod větším tlakem, přestože je v opozici a nenese žádnou pozitivní pravomoc a odpovědnost. Zatímco ten správný je chráněný, spousta kauz nemá takovou publicitu, třeba jako v České republice Čapí hnízdo. Nevím, který spouštěč to takhle rozdělil. Už to není ale obyčejný politický souboj, kdy můžeme být na sebe ostří. To mi nevadí. Ale to už není souboj myšlenek, ale je to souboj nálepek, kde ti lepší diskvalifikují ty špatné, kteří jsou údajně nedemokraté a chtějí nás odvést na východ. Všechno je postavené na diskvalifikaci, na dezinformaci, proti které jinde bojují. Nevím, jak to zlomit.
Část voličů na sociálních sítích tvrdí, že k volbám nepůjde, že nemají koho volit. Občas to je slyšet i od lidí, kteří prý volili současnou vládní koalici. Kde podle vašeho názoru udělaly vládní strany největší chybu?
Má to podle mě několik důvodů. Vládní politici se zmýlili, když si mysleli, že na dlouhou dobu vystačí pouze s kritikou Andreje Babiše a svádění všeho negativního na předchozí vládu, neustále hovořili o tom, že oni dělají všechno lépe a používali stále dokola obecné floskule a fráze. To ale funguje pouze ve volební kampani a třeba půl roku, rok po volbách. A protože neudělali přípravu na převzetí vlády, tak nastoupili a byli nepřipravení a trošičku nekompetentní. Pak se teprve začali orientovat, hledali určité kroky a začali tvořit jakési vize. Ale člověk, který přichází do určité funkce, má mít jasnou vizi dopředu, mít fahrplan na první kroky, které udělá. A to oni, jak to bylo vidět, neměli, takže to všechno dělali až za pochodu. Proto to působilo tak amatérsky. A to lidé neodpouštějí. A lidé také neodpouští, když je někdo viditelně nekompetentní. Kdyby se to stalo jednou, tak se nic neděje. Ale opakovaně premiér i ministři říkali rok po volbách a deset měsíců po zahájení války na Ukrajině, že například nebudou zvyšovat daně. A pak je zvýšili. Podobných excesů provedli víc a lidé to vidí.
Odborníci upozorňují, že letošní volební kampaň nepůjde do hloubky, nebude nabízet řešení problémů. Že bude spíš o jednoduchých heslech. Je to pravda?
Ano, to hrozí. Domnívám se, že to navazuje to na dělení politiků na dobré a špatné. Jestli oni mají k dispozici nějaká čísla a nějaké průzkumy, ze kterých jim vyplývá, že to jejich voličské jádro chce slyšet, tak si myslím, že to v kampani pojede tímto směrem. Antibabiš, východ, západ, my jsme demokraté, vy jste nedemokraté, vy jste populisté, plytké náznaky tu už jsou. To hrozí. Jen si myslím, že na neutrální nebo nezaujaté voliče, kteří nejsou ještě rozhodnuti, to už nepůsobí. Antibabiš fungoval, když se vymezovali vůči aktuálnímu premiérovi. Když ale antibabiš pokračuje vůči opozičnímu politikovi, tak už to logiku nedává.
No dobře. A co váš osobní volební program a priority?
Mám tři okruhy. První je ochrana spotřebitele. Zdravý životní styl, zdraví, pohyb, sport, prevence. Mediální právo. Připravit to tak, abychom to měli v mašličkách a abychom mohli začít fungovat podobně dynamicky, jako to teď dělá Trump. Být připraveni, nerozkoukávat se, nevymlouvat se a jet jak dobře namazaný stroj. Pozice v opozici je příprava na potenciální vládnutí. To děláme v rámci stínové vlády a v rámci úkolů, které jsme si rozdali.
No ale to také zní pouze jako jednoduchá hesla…
V kampani budeme konkrétní a předložíme veřejnosti ucelený program.