foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Pavel Dobeš
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Místostarosta Prahy 3 za STAN na svém Facebooku 16. listopadu k Nákladovému nádraží Žižkov.
„Zelenej mozek, ekoterorista, pomatenec.“ Takových označení se mi dostalo v komentářích zde na Facebooku, když jsem před pár dny napsal o svém záměru udělat z nové městské čtvrti na Nákladovém nádraží Žižkov „energeticky nezávislou a uhlíkově neutrální čtvrť“.
Dobře, dovolím si teď trochu delší text…
Dokážu pochopit, že jsou někteří lidé skeptičtí k ekologickým opatřením. Že se nechtějí omezovat, zvlášť v době, kdy se jim nedaří dobře. Jenže moje vize se neopírá „pouze“ o ekologickou stránku věci. Důležitou roli v ní hrají termíny „energeticky nezávislá“ či „energeticky dostupná“.
V horizontu 10 až 15 let by v 71 hektarů velkém brownfieldu NNŽ mohla vyrůst nová čtvrť. K tomu školy, školky, obchody, kultura, sociální a zdravotní služby.
To, čeho já chci dosáhnout, je zajištění tepla pro co nejvíc těchto bytových i nebytových prostorů a provozů. Tepla, které bude výrazně levnější a jehož výroba a dodávky budou nezávislé na standardních zdrojích.
Aktuálně máme dvě základní varianty, které mohou fungovat samostatně či souběžně:
Spalovna ZEVO Malešice - při spalování odpadu vzniká velké množství vodní páry, kterou bychom využili pro novou městskou čtvrť. Páru bychom vedli asi šest kilometrů dlouhým horkovodem, který by vznikl ve stopě nevyužívaných kolejí z Malešic přímo na Nákladové nádraží Žižkov.
Datacentrum Státní pokladny - Centra sdílených služeb - velká datacentra produkují obrovské množství přebytkového tepla, které lze využít pro vytápění. V případě, že bychom se domluvili se Státní pokladnou na umístění jejich datacentra do historické budovy NNŽ, dokázali bychom z něj vytopit nejen tuto budovu a její provozy, ale také podstatnou část celé nové čtvrti.
Nechali jsme si zpracovat studii proveditelnosti těchto dvou alternativních zdrojů tepla. Spolupracujeme s odborníky jak z České republiky, tak ze zahraničí, kde jsou v těchto nejmodernějších technologiích mnohem dál než my v Praze.
Závěry jsou zatím jasné: Obě varianty jsou proveditelné a budou mít zásadní pozitivní dopady. Jak ekologické, tak ekonomické a strategické. Pozitivně se k těmto řešením staví také samotní developeři, se kterými jednáme a kteří budou v oblasti stavět.
Ačkoliv se zdá, že času je hodně, musíme jednat poměrně rychle. Už třeba proto, že Státní pokladna se o umístění datacentra musí rozhodnout v poměrně blízké době a mohla by zvolit jiné místo než Prahu 3. S tím souvisí i potřeba vykoupení historické nádražní budovy hlavním městem. Záměr koupit budovu už v září schválila Rada hl. m. Prahy a já věřím, že se příští rok posuneme k samotné koupi.
O alternativních možnostech vytápění nové městské čtvrti na Nákladovém nádraží Žižkov se můžete dočíst např. v tomto článku ZDE.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze