Pavel Křeček (STAN): Až 60 procent hrobů v Praze je opuštěných
foto: Facebook Pavla Křečka/Pavel Křeček
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Radní Prahy 3 za STAN na svém Facebooku 9. ledna k adopci opuštěných hrobů
„Lidé umírají dvakrát. Poprvé, když přestane fungovat tělo a podruhé, když se na ně zapomene.“
To je základní myšlenka projektu Adopce hrobů, jak ji prezentuje jeho zakladatelka Oldřiška Dvořáčková.
Až 60 procent hrobů v Praze je opuštěných. Nikdo se o ně nestará a postupně chátrají. I proto Správa pražských hřbitovů přišla v roce 2013 s projektem Adopce hrobů. V něm si veřejnost může adoptovat hrob některé z významných osobností. Jedná se například o umělce, vědce, vojáky či spisovatele.
Jako Praha 3 jsme se do projektu také zapojili, v současnosti máme v adopci čtyři hroby. První z nich jsme adoptovali už v roce 2016, kdy jsme se ujali neudržovaného hrobu Františka Ponce, průkopníka české kinematografie. V dalších dvou letech následovaly adopce hrobů žižkovského spisovatele a recesisty Franty Sauera a žižkovského stavitele a architekta Jana A. Šimáčka.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Radní Prahy 3 za STAN na svém Facebooku 20. prosince k obecní hrobce
Adoptovali jsme také náhrobek „sester Klenkových“. Ten je známý tím, že se k němu váže žižkovská legenda z počátku 19. století. Sestry Františka a Antonie Klenkovy si hrály na polní cestě, přejel je formanský vůz a na místě tragicky zahynuly. Jedná se ale zřejmě opravdu jen o legendu.
U hrobů jsme si na deset let zaplatili nájem, ze kterého Správa pražských hřbitovů hroby udržuje. A za radnici na hroby nosíme květiny a svíčky.
Aktuálně je v projektu adopcí 510 hrobů, z nichž je 285 adoptovaných. Pokud byste měli o adopci zájem, koukněte se na webové stránky hrbitovy-adopce.cz.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze
Tagy
Speciály